Jak pisać raporty?

Pisanie raportów to trudna sztuka. Również ich ocenianie. Pewne aspekty czy elementy Waszych działań wydają się Wam oczywiste. Ale dla oceniającego raport – kogoś, kto Was nie zna, nie zna Waszego środowiska – patrząc wyłącznie na raport wyłapanie istotnych informacji to trudna sztuka. Jak zatem powinien wyglądać dobry raport z zadania?

Podstawowe informacje

Pamiętajcie by zamieścić w raporcie podstawowe informacje dotyczące realizacji zadania:

• kiedy i/lub jak długo miała miejsce realizacja zadania?
  • kto był odpowiedzialny za wykonanie zadania?
  • gdzie je wykonaliście? przy okazji zbiórki? a może biwaku?

Dobry opis

Dobry opis zrealizowanego zadania wcale nie musi być suchy. Ciekawa, atrakcyjna forma z pewnością ułatwi i poprawi ocenę. Opis powinien zawierać:

• Podjęte działania, w tym również obejmujące etap przygotowań do realizacji zadania.
  • Podział zadań w zastępie – czy wszyscy brali udział? Kto był za co odpowiedzialny?
  • W jaki sposób zrealizowaliście wszystkie określone zadaniem cele?
  • Czy ktoś z zastępu przy okazji realizacji zadania zdobywał stopnie lub sprawności? Jakie? Jaki był efekt?

Zdjęcia i inne media

Ważnym uzupełnieniem raportu są zdjęcia oraz inne materiały z realizacji zadania (np. konspekt zbiórki). A może pokusicie się o nagranie filmu z realizacji Waszego zadania?

Należy pamiętać tu o kilku ważnych aspektach:

• Zdjęcia powinny być dobrej jakości, ale nie za duże – maksymalny rozmiar 1600 pikseli przy dłuższym boku oraz jakość kompresji JPG w okolicach 90-95% w zupełności wystarczy. Pamiętajcie, że zbyt duże zdjęcia dłużej się ładują, utrudniając odbiór Waszego raportu.
  • Jeśli załączacie jakieś dodatkowe materiały w formie tekstu – dodajcie je w formacie PDF. Inne formaty tekstowe (np. doc, docx, odt) nie zawsze są kompatybilne pomiędzy różnymi komputerami i oceniający może zwyczajnie nie móc otworzyć Waszego pliku.
  • Wszelkie filmy powinny być zamieszczone na zewnętrznych serwisach, np. YouTube czy Vimeo. W treści raportu wystarczy wkleić link do takiego filmu – system automatycznie “przerobi” taki link na okienko z podglądem.

Co podlega ocenie?

Ocena ma pięć składowych:

• Realizacja celu – a zatem czy wykonaliście wszystkie elementy, które były opisane w zadaniu? Czy czynności, jakie wykonaliście rzeczywiście pozwoliły na osiągnięcie przewidzianego w zadaniu celu?
  • Udział wszystkich członków – zatem w raporcie (oraz na zdjęciach) musi znaleźć się informacja o tym, czy wszyscy członkowie brali udział w wykonaniu zadania, kto z nich był zaangażowany w przygotowanie zadania oraz jaki był podział zadań w zastępie.
  • Jakość – ta część oceny wynika ze sposobu, w jaki wykonaliście zadanie. Czy wykazaliście się starannością, kreatywnością, inicjatywą, determinacją w dążeniu do celu? Czy z raportu wynika, że zadanie zostało wykonane zgodnie z metodą harcerską i właściwą metodyką?
  • Wykorzystanie stopni i sprawności – czy przy okazji wykonywania zadania ktoś z Was zdobywał jakieś sprawności? Albo realizował zadania do stopni? Może wspólnie realizowaliście projekt lub zdobywaliście znak służby? Napiszcie o tym koniecznie konkretnie! To bardzo ważny element oceny.
  • Jakość dokumentacji i zdjęć – po napisaniu raportu spójrzcie na niego jeszcze raz z boku i spróbujcie sobie odpowiedzieć, czy ktoś nie znający Was jest w stanie na jego odpowiedzieć na wszystkie powyższe pytania? Czy opisaliście wszystko w sposób jasny i czytelny? Czy zawarliście wszystkie wymagane informacje? Czy jakość zdjęć jest odpowiednia?