Wieloletnia propozycja programowa ZHP

Zadania

Zadania

Zuchy
Harcerze
Harcerze Starsi
Wędrownicy
Harcerstwo w ruchu
Aktywność społeczna
Ciekawość świata
Sprawności na całe życie
Braterstwo
Radosny patriotyzm
Zastęp zastępowych
Zadania turniejowe
50
pkt.

33221: Odkryj muzeum na nowo

Odwiedźcie najbliższe muzeum (izbę regionalną, izbę pamięci). Dowiedzcie się:

  1. Dlaczego to muzeum znajduje się w tej okolicy?
  2. Dlaczego jest ważne dla tej okolicy?
  3. Zróbcie mini przewodnik po tym muzeum z opisem najciekawszych i najbardziej charakterystycznych eksponatów, sprawdźcie czy jest podobny do tego, który proponuje muzeum.

Dokumentacja: odpowiedzi na pytania, 4-5 zdjęć z odwiedzin muzeum, mini przewodnik

20
pkt.

33220: Życie bez telefonów i Internetu

     Wyobraźcie sobie, że tam gdzie jesteście nie ma niestety zasięgu w waszych telefonach komórkowych. Waszym zadaniem jest dowiedzenie się jak inaczej można się porozumiewać się na odległość. Następnie stworzcie system porozumiewania się między wami. Z wyłączeniem telefonów i Internetu.

 

Dokumentacja: Notatka zawierająca informacje jak można porozumiewać się na odległość bez telefonów komórkowych i Interentu,  4-5 zdjęć z zajęć. 

15
pkt.

33219: Służba nie drużba

Czy zauważyliście, że niektórzy harcerze na uroczystościach wyglądają i zachowują się inaczej? Wykonajcie zdjęcia lub narysujcie, czym charakteryzują się członkowie poniższych służb:

Służba Zabezpieczenia, Służba Ruchu Drogowego, Służba Ratownicza, Drużyna Reprezentacyjna ZHP.

Dokumentacja: Zdjęcie bądź rysunek w.w. służb zawierające charakterystyczne wyposażenie.

20
pkt.

33218: Detektywi okolicy

Czy praca detektywa jest łatwa? Przekonajmy się!

Wykonajcie jak najwięcej zdjęć charakterystycznych punktów w Waszej miejscowości (pomniki, skwery, zabytki).  Następnie znajdźcie w internecie informacje o ważnych punktach w Waszym mieście wraz z fotografiami.

Ile z tych punktów zgadza się z tymi odnalezionymi przez Was?

Dokumentacja: Zdjęcia ze zwiadu wraz z listą istotnych miejsc odnalezionych w internecie.

50
pkt.

33217: Zuchu z dalekiego kraju!

Czy tylko ludzie przekraczają granice ? Przekonajcie się o tym. Przeprowadźcie na ten temat wywiad z rodzicami, znajomymi. Dowiedźcie się, co można wysyłać za granicę. Następnie, aby potwierdzić możliwość przekraczania granicy nie tylko przez ludzi, odnajdźcie w wybranym przez siebie kraju polonijną gromadę i napiszcie do niej list. Jeżeli otrzymacie odpowiedź zwrotną to wówczas przekonacie się, że nie tylko ludzie przekraczają granicę.

Dokumentacja: 2 zdjęcia listu wysłanego oraz otrzymanego

50
pkt.

33216: W którą stronę Panie Policjancie ?

Wyruszcie na zwiad w poszukiwaniu Pana Policjanta. Porozmawiajcie z nim o bezpieczeństwie w poruszaniu się na drodze, pasach, chodnikach, o znakach drogowych i nie tylko. Następnie sprawdźcie ile pamiętacie. W tym celu wybierzcie miejsce gdzie będziecie mogli przećwiczyć swoje umiejętności – niech jeden z Was zostanie policjantem kierującym ruchem, reszta z was niech będzie pojazdami. Policjant kieruje ruchem, a pojazdy jeżdżą i wykonują polecenia.

Dokumentacja: opis ze spotkania z policjantem, 5 – 10 zdjęć z zabawy z kierowania ruchem

20
pkt.

33215: Przeprawa przez granicę

Waszym zadaniem jest przygotowanie własnych paszportów, dzięki którym możliwe będzie przejście przez granicę. Urządźcie zabawę w  z przejście przez odprawę w przygotowanej przez was granicy. Aby wykonać to zadanie dowiedzcie się jak wyglądają paszport, przejście graniczne oraz z jakimi krajami graniczy Polska. Do których z nich potrzebujecie paszportów?

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, skan kilku wybranych paszportów

50
pkt.

33214: Miasteczko Ruchu Drogowego

Wybierzcie się na wycieczkę rowerową do Miasteczka Ruchu Drogowego i pokonajcie przygotowaną trasę. Jakie znaki drogowe mijaliście? Czy każdemu z Was udało się przejechać poprawnie ? Przygotujcie makietę własnego Miasteczka Ruchu Drogowego.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć makiety, 5-10 zdjęć z wycieczki

50
pkt.

30092: Tajemnice naszych ulic

W większości miejscowości małych i dużych są ulice, które mają swoje nazwy. Za każdą nazwą kryje się historia, ta odległa lub ta całkiem nowa. Wraz z zastępem wybierzcie jedną z ulic w Waszej lub pobliskiej miejscowości i poznajcie jej historię a następnie nakręćcie film o tej ulicy. Dlaczego się tak nazywa? Kto jest jej patronem? Jaką tajemnicę skrywa?

Dokumentacja: opis działań, link do filmu

30
pkt.

30091: Najlepszy przyjaciel

Każdy z nas wie, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Niestety są ludzie, którzy tego nie doceniają. Najpierw przygarniają szczeniaczka, a gdy jest starszy lub chory po prostu go wyrzucają z domu lub gdzieś zostawiają na pastwę losu. Na szczęście są ludzie, którzy mają dobre serce i miejsca gdzie takie psy mogą spokojnie żyć . Chodzi oczywiście o schroniska dla psów. Dowiedzcie się czy w Waszej miejscowości znajduje się takie schronisko. Zorganizujcie zbiórkę karmy dla psów, co z pewnością będzie wielką pomocą. Zapytajcie również jak w inny sposób możecie pomóc. Może przy sprzątaniu schroniska lub wyprowadzaniu psiaków na spacer? Na pewno znajdzie się coś w czym Wasza pomoc będzie nieoceniona.

 

  Dokumentacja: 5-10 zdjęć

10
pkt.

30090: Podaruj uśmiech

Każdego dnia mijamy ludzi… Ludzi, którzy wydają się przygnębieni, zamyśleni. Niektórzy wyglądają jakby marzyli. Czasami wydaje się, że ludzie zapomnieli o uśmiechu, bo tak niewielu ma go na twarzy. Spróbujcie to zmienić, spróbujcie zarazić ludzi swoja pozytywną energią. Przygotujcie karteczki, na których będą ciekawe obrazki i jakieś miłe, zaskakujące, inspirujące teksty. Jak już wszystko będzie gotowe wyjdźcie na ulice, przyjrzyjcie się ludziom.  Jeśli zauważycie, że komuś brakuje uśmiechu dopasujcie odpowiednią karteczkę do tej osoby, podejdźcie, uśmiechnijcie się  i po prostu przekażcie karteczkę wraz z energią i radością.

 

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

30
pkt.

30089: W obiektywie

Czy zastanawialiście się kiedyś kim są te wszystkie osoby, które codziennie mijacie na ulicy? Dokąd zmierzają? Gdzie się spieszą? Czy zwracacie czasami uwagę na budynki, które Was otaczają? Czy idąc przez park i widząc śmiejące się dzieci wiecie z czego się cieszą? A może warto chociaż na chwilę przystanąć? Usiąść w parku na ławce lub zatrzymać na którejś z ulic? Gdy człowiek przestaje się spieszyć nagle dostrzega jaka piękna jest otaczająca go rzeczywistość. Spróbujcie to piękno uchwycić na zdjęciach, a później zróbcie w domu kultury, muzeum lub
w jakimkolwiek innym miejscu wystawę pokazującą piękno Waszej miejscowości.

 

Dokumentacja: 5-10 zdjęć z wystawy

30
pkt.

30088: Jesteś tym co jesz

W obecnych czasach praktycznie każdy ma łatwy dostęp do żywności. Sklepy są pełne różnych produktów. Żyjemy szybko, więc na naszych stołach często królują produkty przetworzone i gotowe, które mają zgubny wpływ na nasze zdrowie. Wraz z zastępem podejmijcie wyzwanie i przez tydzień zrezygnujcie z jedzenia produktów przetworzonych, słodyczy, napojów słodzonych i gazowanych i fastfoodów. Łatwo nie będzie, ale przecież jesteśmy harcerzami! Niech każdy z Was w ciągu tego tygodnia prowadzi dziennik swojego menu. Pod koniec eksperymentu spotkajcie się
i przedyskutujcie Wasze spostrzeżenia. Powodzenia!

Dokumentacja: dzienniki menu, opis działań

30
pkt.

30087: Zainspiruj

Każdy z Was pewnie prowadził już na swojej drodze harcerskiej niejedną zbiórkę lub zajęcia. Tematy z pewnością były przeróżne. Bardzo często mamy dużo pomysłów na przebieg takich zbiórek, ale są momenty , kiedy nawet najbardziej kreatywnym osobom brakuje inspiracji. Szukamy na różnych stronach internetowych konspektów, które by pomogły nam w przygotowaniu zajęć. A może warto, żebyście to Wy swoim zastępem zainspirowali innych? Zgromadźcie wszystkie Wasze konspekty z różnych zbiórek, zajęć. Niech będą różnorodne, inspirujące i ciekawe. Następnie opracujcie bazę konspektów. Z pewnością niejeden harcerz czy nawet instruktor skorzysta z nich z wielką chęcią. Super będzie jeżeli Wasze konspekty zamieścicie W Centralnym Banku Pomysłów – cbp.zhp.pl

 

Dokumentacja: baza konspektów; link do bazy; linki do konspektów w CBP lub skan wgłoszenia tych konspektów do CBP

50
pkt.

30086: Z kulturą na ty

W dzisiejszych czasach coraz mniej młodych ludzi interesuje się sztuką, coraz mniej chodzi do teatrów, muzeów czy galerii sztuki. Zastępujemy to kinem, grami komputerowymi czy kręglami. Z pewnością w Waszej miejscowości są miejsca kultury. Dowiedzcie się jakie spektakle są wystawiane w teatrach. Może w muzeach
i galeriach sztuki będą ciekawe wystawy, warte zobaczenia. Zbierzcie się całym zastępem i wyruszcie na spotkanie ze sztuką. Odwiedźcie łącznie trzy miejsca kultury, a następnie zróbcie cykl zbiórek dla młodszych harcerzy, by pokazać im czego się dowiedzieliście i ich zainspirować oraz zachęcić do sztuki.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, recenzje wybranych spektakli

50
pkt.

30085: Prezent

Każdy z nas kiedyś był dzieckiem, a można nawet powiedzieć, że nadal coś z dziecka ma w sobie. Każde dziecko czeka na Św. Mikołaja i prezenty świąteczne. Niestety nie każde w swoim domu u boku rodziców. Dowiedzcie się czy w Waszej okolicy znajduje się jakiś dom dziecka, a następnie zróbcie w nim zajęcia dla dzieci. Na pewno wywoła to uśmiech na ich buziach i sprawi, że ten czas będzie magiczny dla nich i dla Was.

 

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, konspekt zajęć

40
pkt.

30084: Hołd

Czy zastanawialiście się kiedyś nad historią swojego regionu? Czy może słyszeliście
o jakichś zasłużonych osobach? Może słyszeliście o Instruktorach ZHP, którzy działali w Waszej okolicy? Może warto byłoby przypomnieć o nich innym harcerzom? Spróbujcie odnaleźć zapomniane groby instruktorów w Waszym regionie , odwiedźcie je, uprzątnijcie, zapalcie znicze, poznajcie historię tych osób. A po tym stwórzcie „mapę grobów instruktorów”. Może to dzięki Wam nie zostaną zapomniani.

 

Dokumentacja: 5-10 zdjęć mapy grobów instruktorów

40
pkt.

30083: PTTK

Każdy z Was z pewnością słyszał o Odznakach Krajoznawczych PTTK. Jest ich mnóstwo i na pewno każdy by znalazł jakąś dla siebie. Wejdźcie na stronę PTTK, zapoznajcie się z listą odznak i ich regulaminami, a następnie sprawdźcie, którą odznakę możecie zdobyć w swojej okolicy. Dowiedzcie się jakie są zasady jej zdobywania i do dzieła! Z pewnością nie będzie to zmarnowany czas, wręcz przeciwnie.

 

Dokumentacja: potwierdzenie zdobycia przynajmniej jednego z wymogów na odznakę PTTK

10
pkt.

30082: Symbolika krzyża harcerskiego

Usiądźcie w kręgu. Niech każdy z was weźmie ołówek i kartkę. Harcerze rozpoczynają rysowanie krzyża harcerskiego, mają na to 30 sekund. Po upływie czasu przekazują swoją kartkę osobie z prawej strony i dorysowują kolejne elementy krzyża. Wykonujcie to do tej pory, aż rysunek, od którego zaczęliście powróci do was. Wtedy macie ostatnie 30 sekund na poprawki. Następnie każdy prezentuje swoje dzieło, jednocześnie omawiając symbolikę. Osoba, która zrobi to najciekawiej i najpoprawniej, wygrywa nagrodę!

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

40
pkt.

30081: Podziel się

Z pewnością każdy z Was jest w czymś dobry. Każdy ma jakieś zainteresowania. Jedna osoba może lubić aktywności sportowe, natomiast druga fotografię czy rysowanie. Nie ma na świecie człowieka, którego by coś nie interesowało. Te zadanie będzie odpowiednie dla każdego z Was, ponieważ to od Was i Waszej kreatywności zależy, czego tak naprawdę będzie dotyczyło. W życiu chodzi o to by pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności, dlatego zastanówcie się czego moglibyście się nauczyć całym zastępem. Może będzie to taniec, może skręcanie balonów? Zdobądźcie nową umiejętność, a następnie przekażcie swoją wiedzę dalej, organizując zajęcia dla innych zastępów.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

30
pkt.

30080: Planeta ziemia

Nasza planeta jest naprawdę piękna, z pewnością każdy to przyzna. Wszyscy lubimy poleżeć na plaży, czy popływać w czystej wodzie. My, harcerze dużo czasu spędzamy także w lasach i wolelibyśmy nie widzieć tylu śmieci. Świat idzie do przodu, niestety wraz z nowymi wynalazkami coraz bardziej zanieczyszczamy środowisko. Są również takie innowacje, które mogą pomóc nam to zmienić. Poszukajcie informacji o odnawialnych źródłach energii. Postarajcie się dowiedzieć jak najwięcej. Zbudujcie model wiatraka lub makietę wybranej elektrowni. Następnie przeprowadźcie cykl czterech zbiórek o ochronie środowiska i odnawialnych źródłach energii.

     Dokumentacja: 5-10 zdjęć, konspekty zbiórek

30
pkt.

14678: Wigilia po harcersku

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas jednak czy każdemu kojarzą się one z tym samym? Razem z drużyną/zastępem przygotujcie spotkanie dla społeczności harcerskiej (hufca). Niech ukaże ono wartości/rzeczy, które powinny być dla nas ważne w ten piękny czas. Pokażcie, że święta to nie tylko prezenty, ale przede wszystkim radość z narodzin Jezusa oraz czas spędzony z bliskimi. Na spotkanie wigilijne przygotujcie odpowiedni wystrój oraz oprawę muzyczną.  Może pośpiewacie wspólnie kolędy?
Napiszcie scenariusz wydarzenia oraz podzielcie się zadaniami. Niech każdy ma w tym swój udział. Forma jest dowolna, a cel jest jeden! Powodzenia!

Dokumentacja: 5 – 10 zdjęć, scenariusz z podziałem zadań

10
pkt.

14284: Fajnie!

Ile razy w ciągu zbiórki mówicie słowo „fajnie”? Jak często, podsumowując zbiórkę używacie tego słowa? Zabawcie się w tabu – niech słowo „fajnie” będzie zakazane na Waszej zbiórce. Postarajcie się je zastąpić innymi słowami, a osoba, która przypadkowo je wypowie – daje fant, który musi wykupić wykonując jakieś wesołe zadanie. Może to skłoni to Was do refleksji nad Waszym językiem – jako zastępowi jesteście wzorem dla członków swoich zastępów!
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

zz

 

20
pkt.

14283: Po polskiemu

Patriotyzm to także umiejętność sprawnego i poprawnego posługiwania się językiem ojczystym. W ramach zbiórek zastępu przez 3-4 zbiórki popracujcie nad Waszym językiem – ćwiczcie dykcję, róbcie ćwiczenia ortograficzne, może zorganizujcie dla siebie nawet dyktando, by świecić przed członkami swoich zastępów przykładem. Pamiętajcie, że „język giętki powinien umieć powiedzieć wszystko, co wymyśli głowa”, więc pracujcie także nad zasobem słownictwa.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

zz

30
pkt.

14282: Warsztat zastępowego

Każdy z Was, jako zastępowy, powinien się stale rozwijać. Ważne, by czytać publikacje, książki o tematyce harcerskiej, patriotycznej itp., które Was rozwiną. W grupie siła – gdy każdy przeczyta jedną książkę – razem przeczytaliście kilka. Niech każdy po przeczytaniu jednej pozycji podzieli się z resztą swoimi przemyśleniami – w formie recenzji książki oraz 1-2 zadań/ćwiczeń dla zastępu na bazie tego, co przeczytaliście. Także i nam będzie miło poczytać o Waszych podbojach lekturowych.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, lista książek, recenzje, opisy ćwiczeń

zz

40
pkt.

14281: SWAP ubraniowo-mundurowy

SWAP ubraniowy to akcja, która polega na tym, że każdy przynosi na spotkanie w jedno, umówione miejsce ubrania, których już nie nosi. Może wejść na spotkanie (np. za przysłowiową złotówkę), zostawić swoje rzeczy i… wybrać z innych przyniesionych ubrań coś dla siebie. Zorganizujcie taką akcję w swoim środowisku! Postarajcie się przede wszystkim o wymianę mundurów (może zebrane, niepotrzebne już mundury wspomogą biedniejsze osoby?), ale możecie się pokusić także o inne rzeczy. Zebrane pieniądze – wstępniaki możecie przeznaczyć np. na istotne elementy mundurowe (pagony, emblematy sprawności itp.).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

zz

50
pkt.

14280: Gruntowne porządki

Szukacie funduszy na coś potrzebnego dla drużyny? Pomyślcie o tym, co macie, co z tego możecie (drużyną, zastępami, własnymi siłami) stworzyć. Może macie rzeczy Wam niepotrzebne, może macie materiały do stworzenia czegoś, co ktoś inny zakupi? Może macie magazyn pełen niepotrzebnych rzeczy? Poszukajcie, rozejrzyjcie się, a przede wszystkim zróbcie gruntowne porządki i zaplanujcie akcję. Czekamy na jej wyniki!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć
zz

40
pkt.

14278: Czas na gry

Często jest tak, że chcielibyśmy zrobić coś fajnego ale nie mamy na to pieniędzy czy rzeczy aby to wykonać. Wasze zadanie składa się z dwóch części. W ramach pierwszej zróbcie lokalną zbiórkę gier planszowych. Po niej dokompletujcie brakujące elementy gier,  jeśli takie są. Druga część zadania polega na zorganizowaniu wieczoru z grami planszowymi dla waszej drużyny oraz dzieci ze szkoły przy której działacie, podczas którego wykorzystacie pozyskane gry. Oprócz mile spędzonego czasu, być może zyskacie nowych rekrutów do Waszej drużyny. Miłego grania

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

zz

40
pkt.

14277: Zobacz czym się interesuję

W ramach tego zadania zorganizujcie cykl zbiórek (min. 3) w trakcie których każde z was będzie uczyć swoją drużynę, zastęp bądź inną grupę umiejętności, w której jest dobry. U jednego z Was będzie to granie na gitarze, u innego żonglerka. Pokażcie ludziom dookoła was, czym się interesujecie. Kto wie, może kogoś uda wam się zarazić waszą pasją?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, konspekty zbiórek

zz

10
pkt.

14276: Coolturalnie

Bycie „cool”, na bieżąco, na fali w obecnych czasach jest bardzo ważne. Warto rozwinąć się także mentalnie i kulturalnie! Wybierzcie się wspólnie do kina lub teatru na wartościowy spektakl lub film. Po przedstawieniu/seansie postarajcie się podyskutować o swoich odczuciach i wrażeniach na temat obejrzanego dzieła.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, wnioski z dyskusji

zz

10
pkt.

14275: Odpocznijmy!

Często jest tak, że po poprowadzeniu paru zbiórek, tygodniach w szkole, na zajęciach – mamy dość. Warto więc w ramach zbiórki zastępu zastępowych trochę… odpocząć! Najlepiej odpoczywa się aktywnie. Umówcie się na jakąś formę sportowej rozrywki: może być to mecz zastępu w siatkówkę, piłkę nożną, może wycieczka, rajd, może wyprawa do escape roomu – możliwości jest dużo!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

zz

20
pkt.

14274: Wyjdźmy w miasto

Waszym zadaniem jest znalezienie na stronie trino.pttk.pl dwóch tras w waszej okolicy i przejście ich wraz z wykonaniem zadań. Kto wie czego się dowiecie o swojej okolicy? Może na Twojej ulicy mieszkał ktoś sławny? A może za rogiem toczyły się walki podczas II wojny światowej? Sprawdźcie to. Może na fali Waszych doświadczeń będziecie mogli przygotować ciekawą zbiórkę zastępu?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

zz

40
pkt.

14273: INO mi się nie zgub… trochę inaczej

Impreza na orientację – każdy z nas o niej słyszał. Ale nie każdego bawi chodzenie po lesie na azymuty. Mamy wszak XXI wiek, a wiele drużyn działa w wielkich miastach, skąd daleko jest do lasu. Dlaczego więc nie pobawić się w mieście? Rozejrzyjcie się. Dookoła was jest mnóstwo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Może jest to przedwojenny budynek na waszej ulicy, a może jakaś zapomniana kapliczka? Czas, by Wasze zastępy się o tych miejscach dowiedzieli. Wasze zadanie polega na stworzeniu gry na wzór TRINO. Polega to na tym, że na mapie ustalacie miejsca, które chcecie, aby w trakcie gry odwiedzić i wymyślacie zadania z nimi związane. Może to być spisanie daty, która widnieje na budynku albo do pasowanie zdjęcia do miejsca, w którym się jest załączonego do karty gry. Możliwości jest wiele. Zajrzyjcie na stronę trino.pttk.pl tam możecie zobaczyć przykłady tras. Mapy i długopisy w dłoń i ruszajcie w miasto.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, mapa

zz

50
pkt.

14261: Raduje się serce!

W historii Polski znaleźć można wiele wyjątkowych rocznic (nie tylko Święto Niepodległości i uroczystość uchwalenia Konstytucji), które napawają nas dumą! Wynalazki, sportowe sukcesy, urodziny wybitnych artystów i naukowców. Czy myśleliście kiedyś o tym, by zorganizować wielką fetę z okazji takiej rocznicy lub przyjęcie urodzinowe któregoś z wielkich Polaków? Do dzieła zatem! Niech świętuje z Wami jak najwięcej osób!

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, harmonogram przygotowań

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14260: Młodzi odpowiedzialni

Demokracja leży u podstaw dzisiejszych stosunków społecznych. Ale czy związana jest jedynie z osobami pełnoletnimi? Jakie macie możliwości, by uczestniczyć w demokracji, samorządzie w waszej okolicy, by wykazywać się odpowiedzialną postawą koleżeńską? Zbadajcie sprawę, a następnie całym zastępem zaangażujcie się w organizację wybranego działania społeczności, do której należycie (np. w szkole, na osiedlu, w lokalnej młodzieżowej radzie).

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

40
pkt.

14259: Dajemy coś od siebie

Świat bardzo często mówi o tym, żeby brać pełnymi garściami z otaczającej nas rzeczywistości. Żeby korzystać, wymagać, dociekać swego. Co Wy na to? Czy jest coś, czym możecie podzielić się z innymi. Najcenniejsze, to zainteresowanie, uwaga, szacunek, czas. Kto w waszej okolicy tego potrzebuje? Dowiedzcie się, a następnie wyjdźcie naprzeciw tej potrzebie.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, opis działania

 

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

40
pkt.

14258: Podzielmy się!

Kupujemy dużo rzeczy. Rzeczy, których potem często przestajemy używać, choć są nadal sprawne i użyteczne! Rzeczy, które zaśmiecają naszą planetę. I co najważniejsze – być może komuś BRAKUJE właśnie tych rzeczy, które zalegają w szafach? Zbadajcie sytuację. Czy są wśród Was osoby, którym brakuje zeszytów, zabawek, kocy lub garnków? Niech nic się nie zmarnuje! Zorganizujcie akcję dobroczynną, promującą zarazem odpowiedzialne kupowanie, recykling i korzystanie z towarów używanych.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, opis działania

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14257: Mam marzenie…

Każdy z Was ma plany, marzenia. Ale czy myśleliście już na poważnie o tym, by zacząć je realizować? Stwórzcie plany „krok-po-kroku” – niech każdy z Was zaplanuje realizację wybranego marzenia. Co możecie zrobić już dzisiaj, by pójść krok do przodu, co za miesiąc, a co za rok? Poświęćcie na to część Waszej zbiórki. A potem… do dzieła!

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, opis planów członków zastępu

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14256: Czas na planowanie!

Efektywne planowanie własnego czasu to umiejętność przydatna w harcerskim życiu, ale także w dorosłości. Jak radzicie sobie z tym? Porozmawiajcie z osobami, które mają już doświadczenie w temacie. Zorganizujcie zbiórkę, na której przedstawicie sobie wzajemnie różne sposoby planowania czasu, ciekawe aplikacje, dobre rady. Może któryś z nich usprawni pracę Waszego zastępu?

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, opis zbiórki

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14255: Ludzie wokół nas

Czy w Waszej okolicy mieszkają osoby, które wywodzą się z innych kultur lub grup społecznych i jak dotąd nie mieliście okazji bliżej ich poznać? Zorganizujcie zbiórkę, poszukajcie odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Może uda Wam się zaprosić na spotkanie ciekawego Gościa?

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, opis zbiórki

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14254: Plastiki, puszki i inne skarby

Podczas wyjazdu na łono natury rozejrzyjcie się, czy okolica nie wymaga uprzątnięcia ze śmieci, jeśli tak – spróbujcie temu zaradzić (możecie poprosić o pomoc sołtysa, wójta, burmistrza). Spróbujcie odzyskać od mieszkańców jak najwięcej rzeczy, którym można dać „drugie życie”, a następnie zróbcie warsztat recyklingowych robótek.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc konsumpcjonizm-umiejetnosci malkoncenctwo-wartosci

40
pkt.

14252: Pozytywne myślenie wszystko odmieni!

Uśmiechnij się – to tak niewiele kosztuje, a daje tyle dobra! Chcecie sprawdzić, jak wiele? Zorganizujcie w Waszym mieście flashmob, którego celem będzie wspólne wykonanie radosnego gestu, żywego obrazu, niezwykłego zdjęcia. Pamiętajcie, by wszystko odbywało się w dobrym tonie, by Wasi sąsiedzi z przyjemnością chcieli wziąć udział w przedsięwzięciu! Podajcie dalej iskierkę pozytywności! 😉

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, harmonogram przygotowań

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14251: Kupuj z głową

Zastanawiało Was kiedyś, jakie skutki (oprócz posiadania nowej pary butów lub dżinsów) niesie ze sobą każdy zakup? Znajdźcie ciekawy obraz dokumentalny na ten temat i zorganizujcie wieczór filmowy. Jakie refleksje narodziły się w Waszych głowach po jego obejrzeniu?

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, recenzja filmu

40
pkt.

14250: Braterstwo krwi

Krew to bezcenny surowiec ratujący ludzkie życie. Spróbujcie namówić Waszych bliskich i  kolegów do podzielenia się tym cennym dobrem! Nawiążcie współpracę z najbliższym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i zorganizujcie mobilny punkt poboru krwi połączony np.z Dniem Dawcy lub Dniem Myśli Braterskiej.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

30
pkt.

14249: Wartości przeszłości

Historia harcerstwa to bogactwo przykładów postaw wspaniałych ludzi. Wybierzcie 1-2 postaci i zorganizujcie na ich temat zbiórkę. Może uda Wam się odwiedzić miejsca związane z tą postacią w Waszej okolicy, przeżyć przygodę związaną z tym, czym się interesowała? Poświęćcie czas na wspólną dyskusję. Co świadczy o tym, że ta osoba była „zwyczajna”, taka jak my? Jakie wartości prezentowała swoim życiem? Czy są one nadal aktualne? Czy są obecne w Waszym harcerskim życiu?

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, refleksje z dyskusji

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

50
pkt.

14248: Słuszna droga do celu

Poszukajcie w Waszej okolicy osób, które dzięki swojej ciężkiej pracy osiągnęły sukces w wybranej dziedzinie –sportowej, artystycznej, zawodowej, a jednocześnie realizują w swojej pracy misję, są wzorem dla innych.Zorganizujciew szkole mini-konferencję na temat stawiania celów i wartości w sporcie/biznesie/sztuce itd.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, harmonogram przygotowań

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

40
pkt.

14247: Razem w ruchu

Rozejrzyjcie się w swojej okolicy i zorganizujcie wspólne warsztaty aktywności dla osób z Waszej okolicy – dla młodzieży, matek z małymi dziećmi, osób starszych. Może to być np.aerobik, zumba, taniec. Oczywiście Wy też weźcie udział w aktywnościach wraz z zastępem!

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, plakat promocyjny

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14246: Precz z rutyną!

Przełamcie codzienną rutynę! Powtarzanie tych samych czynności w ten sam sposób od lat rozleniwia i zabija kreatywność. Przygotujcie rajd, wycieczkę, zbiórkę lub biwak inaczej, niż zwykle, działajcie nieszablonowo, nowocześnie kreatywnie. Powodzenia!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

50
pkt.

14245: Harc challenge

Pamiętacie akcję „Ice bucked challenge” – „wyzwanie z wiadrem lodowatej wody”? Należało nagrać film, gdzie człowiek oblewa się lodowatą wodą, a następnie nominować inne osoby do tego wyzwania i przekazać dowolną sumę pieniędzy na rzecz ALS Association – amerykańskiej organizacji, która pomaga osobom chorym na ALS (amyotrophic lateral sclerosis) czyli stwardnienie zanikowe boczne.

Zorganizujcie akcję związaną z jakimś wyzwaniem w Waszej okolicy i zbierzcie pieniądze na np. lokalny Dom Dziecka czy schronisko dla zwierząt.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

20
pkt.

14244: Zbiórka – wyzwanie

Urządźcie sobie zbiórkę wyzwań. W jej miejscu porozklejajcie dookoła karteczki z wyzwaniami, które zmotywują Was do małego wysiłku w momencie napotkania takiej kartki. Możecie też siebie nawzajem „wyzywać na wyzwanie” wymyślając sobie wzajemnie wyzwania. To może pokazać, jak dobrze się znacie. Miłej zabawy!

Dokumentacja: 5  do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14243: Twoje logo

Większość drużyn i zastępów posiada swoje logo lub znak. Zastanówcie się przez chwilę i spróbujcie  narysować własny znak każdego z Was, logotyp, który odzwierciedlać będzie Wasze zainteresowania, pasje, pragnienia, styl życia czy kulturę, z którą się utożsamiacie. Następnie podyskutujcie w zastępie o Waszych logotypach, ich podobieństwach i różnicach. Może odkryjecie w sobie nawzajem coś, czego jeszcze o sobie nie wiecie? To może być też świetna okazja do przygotowania planu pracy – każdy w logotypie może pokazać, co chciałby robić lub za co być odpowiedzialny.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

20
pkt.

14242: Ścieżka zdrowia

Sport to zdrowie, ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny! Aby czuć się lepiej polecana jest joga, tai-chi, aerobik, ale także szybki i energiczny marsz. Umówcie się z nauczycielem WF w Waszej szkole i poprosicie go o rozpisanie krótkiego planu treningowego dla Waszego zastępu – już 10 minut codziennych ćwiczeń pozytywnie wpływa na samopoczucie i chęci do pracy! Wykonujcie swój plan treningowy regularnie, zgodnie z zaleceniami!

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

20
pkt.

14241: Mood board

Wykonajcie wspólnie „ścianę motywacji” – w harcówce lub na Waszej tablicy w szkole zawieście pozytywne grafiki, zdjęcia które przypomną Wam o szczęśliwych momentach, dopiszcie hasła, które wzbudzają w Was chęć do działania. Całość niech będzie w energetycznych, radosnych kolorach! Jeśli nie macie możliwości stworzenia takiej „ściany” w rzeczywistości, powieście ją wirtualnie – jako niesamowitą grafikę na blogu drużyny czy stronie www hufca.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, w tym grafiki ze ściany, zdjęcia ściany

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

50
pkt.

14240: Przyjaciel-zwierz

Jaki zwierz jest Waszym przyjacielem – pies, kot, chomik, świnka morska a może patyczak, żółw czy wąż? Wiele osób ma swoich pupili i bardzo lubimy się nimi zajmować. Są jednak i takie zwierzęta, które nie mają swoich opiekunów. Co z nimi?
Stwórzcie projekt starszoharcerski, który będzie związany z długofalową pomocą zwierzętom. To od Was zależy, co to będzie, czekamy na ciekawe akcje!

 Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć(w tym jedno zadań projektu)

roszczeniowosc-zaradnosc konsumpcjonizm-umiejetnosci malkoncenctwo-wartosci oportunizm-pozytywnosc

20
pkt.

14239: List do ludożerców

Przeczytajcie wspólnie wiersz Tadeusza Różewicza „List do ludożerców”. Jak go rozumiecie? Jakie postawy prezentuje? Spróbujcie sami napisać i nazwać wiersz, który będzie przeciwieństwem tego i opisze, jak ludzie nie są dla siebie nawzajem ludożercami. Może pochwalicie się nim w większym gronie? Czekamy na Waszą twórczość!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, wiersz

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14237: Słowniku, ratuj!

Co to jest oportunizm, malkontenctwo, roszczeniowość, konsumpcjonizm? To bardzo trudne słowa, które trudno wytłumaczyć nawet będąc osobą dorosłą. Postarajcie się sami z nimi zmierzyć: zajrzyjcie do słowników języka polskiego i wyrazów obcych i sprawdźcie, co znaczą te słowa. Następnie – za pomocą różnych form (plakatu, nagrania w internecie, ulotki itp.) spróbujcie dotrzeć z tłumaczeniem tych słów do kolegów i koleżanek z drużyny, szczepu, hufca, a także rodziców i rówieśników. Zastanówcie się w krótkiej dyskusji, czy są to dobre czy złe postawy?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14228: Pielgrzym

Santiago de Compostela jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na naszym kontynencie. Położone jest w północno – zachodniej części Hiszpanii, około 90 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Od IX wieku stanowi cel pielgrzymek, do grobu św. Jakuba Starszego, Apostoła.

 

Dowiedzcie się kim był święty Jakub Starszy i dlaczego jego grób jest w Hiszpanii.  Zorganizujcie spotkanie z pielgrzymem, który dotarł do Santiago de Compostela. Odnajdźcie w Waszym regionie polskie ścieżki do grobu św. Jakuba. Przejdźcie część drogi pielgrzyma, wcześniej odpowiednio się do niej przygotowując.

Dowiedzcie się czym jest Compostelka św. Jakuba.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

40
pkt.

14227: Tańce polskie

Warto czerpać z historii i tradycji. Dobrze  również jest znać kulturę kraju i regionu, w którym się mieszka. Pójdźcie na występ zespołu folklorystycznego z Waszego regionu lub zaproście do siebie tancerzy tańców ludowych. Dowiedzcie się w jakich okolicznościach dawniej tańczono dany taniec i jak to wygląda obecnie. Wybierzcie dwa tańce polskie, których się nauczycie. Zorganizujcie wieczór tańców ludowych, na który zaprosicie Waszych rodziców i/lub dziadków i zatańczycie wspólnie wybrane przez Was tańce. Nagrajcie film ze wspólnego tańca. Może uda Wam się wykonać lub wypożyczyć odpowiednie stroje lub makiety tancerzy w strojach ludowych?
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, link do filmu

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

40
pkt.

14226: Wielka Biesiada Wszystkich Zuchów

Najlepiej biesiaduje się w gronie przyjaciół! Przygotujcie wielki piknik gromady. W czasie ucztowania wprowadźcie jednak dwie zasady – jeśli chcemy sobie czegoś nałożyć musimy o to poprosić osobę siedzącą po naszej prawej stronie, jeśli chcemy się czegoś napić musimy o to poprosić osobę siedząca po naszej lewej stronie. Do zabawy zaproście też rodziców. Na koniec pikniku porozmawiajcie o tym, czy było Wam miło, kiedy mogliście liczyć na pomoc (nawet tak prostą jak nalanie soku) innej osoby.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14225: Wielka sztuka!

Wielkie dzieła są pracą wielu ludzi. Nawet Jan Matejko miał pomocników w swojej pracowni! Wykonajcie wspólną, możliwie jak największą pracę plastyczną. Możecie np. odbijać dłonie na wielkim arkuszu papieru tworząc coś ciekawego lub odwzorowując znane dzieła. Przy pracy mierzcie sobie czas – to pokaże Wam, jak szybko można dzięki wspólnej pracy stworzyć coś wspaniałego!

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć (w tym zdjęcie wielkiego dzieła)

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

20
pkt.

14224: Tablica rekordów

Każdy z nas lubi się czasem pochwalić swoim sukcesem. Urządźcie w zuchówce tablicę rekordów. Przed każdą zbiórką pochwalcie się w Kręgu Rady, jaki rekord udało im się pobić od Waszego ostatniego spotkania, a następnie wpiszcie go na tablicę. Niech także kadra podzieli się też swoim rekordem. Każdy rekord się liczy – i ten mały („Zjadłem największą kanapkę z dżemem w swoim życiu”), i ten duży („Napisałem najlepsze wypracowanie w klasie”).

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, lista rekordów gromady

30
pkt.

14223: Pytanie czy zadanie?

Czasem potrzebujemy bodźca z zewnątrz, żeby przełamać swoją nieśmiałość i wycofanie. Zagrajcie w grę „Pytanie czy zadanie”. Usiądźcie w kręgu i w losowej kolejności (wyznaczanej np. przez kostkę, wyciąganie karteczek z pojemnika) zuchy zadają sobie pytania lub stawiają zadania. Pytający prosi pytanego o wybór „pytania lub zadania”. Gdy ten drugi decyduje się na jedno nie może już zmienić zdania! Następnie pytający zależnie od wyboru stawia pytanie lub wyznacza drugiej osobie zadanie do wykonania. Cała gra musi być kontrolowana przez drużynowego, tak aby pytania i zadania były mądrymi wyzwaniami dla zuchów.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14222: Gdy dorosnę

Każdy z nas marzy o tym, kim będzie w przyszłości. Czemu by nie przyspieszyć trochę czasu i na jeden dzień przenieść się w przyszłość? Zróbcie bal przebierańców lub przebieraną zbiórkę. Tym razem jednak, nie przebierajcie się za postaci z bajek i kreskówek, tylko za osoby, którymi chcecie zostać w przyszłości – nauczycieli, biznesmenów, astronautów, piosenkarki itp.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14221: Waleczni bohaterowie

Nie wszystkie bajki są o przestraszonych księżniczkach smutnie czekających na wieży. Wielu bohaterów bajek musi, tak jak my, w życiu zmierzyć się z wieloma problemami, by zrealizować swoje marzenia. Obejrzyjcie wspólnie film „Mulan” lub „Merida Waleczna” a następnie porozmawiajcie, jakie były cele w życiu głównej bohaterki i jakie było jej podejście do nich.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, wnioski wymyślone przez zuchy

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14220: Plansza dobrych życzeń

Czasem trudno jest znaleźć w sobie pogodę ducha. Aby zapobiec takim smutnym dniom, stwórzcie planszę dobrych życzeń – niech każdy zuch zaproponuje jakieś miłe słowo, życzenia które chciałby przekazać innym osobom, aby poprawić ich nastrój i zmotywować do działania.  Wasze dzieło umieśćcie w widocznym miejscu w szkole lub harcówce.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć (w tym: zdjęcia tablicy, wybrane życzenia)

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14219: W krainie Szekspira

Czasem trudno jest nam znaleźć kogoś, kto mógłby swoim przykładem opowiedzieć nam, jak radzić sobie z problemami. Jest sposób by to zmienić!

Napiszcie własną bajkę, w której główny bohater osiągnie sukces, dzięki byciu zmotywowanym i konsekwentnym w działaniu mimo przeciwności i trudów. Swoją bajkę przenieście na scenę – kukiełkową lub z aktorami.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć (w tym obowiązkowo zdjęcia kukiełek lub aktorów), treść bajki

 

20
pkt.

14217: Śmieci segreguję sam 2.0

Czy wiecie, że gdyby wszyscy mieszkańcy Polski segregowali odpady, to ilość zwożonych na składowiska zanieczyszczeń zmniejszyłaby się prawie o połowę? Niestety nadal nie wszyscy segregują śmieci. Zachęćcie do tego waszych rówieśników. Rozpropagujcie segregację w waszym najbliższym otoczeniu (szkoła, hufiec itp.).

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartoscikonsumpcjonizm-umiejetnosci

20
pkt.

14216: Atlas zwierząt i roślin

Czy w drodze do szkoły nie zastanawia was, jakie zwierzęta i rośliny spotykacie ? Może chcielibyście się czegoś o nich dowiedzieć? Przejdźcie się po swojej miejscowości, zróbcie zdjęcia lub narysujcie napotkane rośliny oraz zwierzęta. Dowiedzcie się czegoś o nich i zróbcie atlas zwierząt i roślin.
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć (w tym zdjęcia atlasu)

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

20
pkt.

14215: Nakrętki do worka

Pewnie często spotykacie w szkole pudełka, do których można wrzucać plastikowe nakrętki dla osób potrzebujących. Stwórzcie własne pudełko, postawcie w szkole/zuchówce/hufcu i zbierajcie nakrętki. Zabawcie się nimi na zbiórce – stwórzcie ciekawe zabawy z ich użyciem. Koniecznie ułóżcie z nich napis altruizm i dowiedzcie się, co on oznacza. Czy jesteście altruistami? Po skończonej akcji oddajcie nakrętki potrzebującej osobie. Może przygotujecie dla nie też album z tym, co robiliście wcześniej z nakrętkami?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

20
pkt.

14214: List wart uśmiechu

Marzycielska Poczta narodziła się pod koniec 2009 roku, znajdują się tu: marzycielskapoczta.pl adresy pocztowe chorych dzieci, które kochają dostawać tradycyjne listy i kartki. Dodają one dzieciakom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy.

Weźcie udział w akcji pisania listów i kartek, ozdóbcie je i… wyślijcie! Gwarantujemy, że nie zabraknie przy tym dobrej zabawy.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

20
pkt.

14213: Światowy Dzień Uśmiechu

Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Zorganizujcie swój własny Dzień Uśmiechu – przygotujcie ulotki z informacją o tym dniu i uśmiechami i wyjdźcie na zwiad zarażać optymizmem i uśmiechem innych ludzi. Czy uda się Wam na ich twarzach również wywołać uśmiech? W raporcie uwzględnijcie liczbę rozdanych ulotek i otrzymanych uśmiechów.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14212: Zuchowa Księga Walki z Marudzeniem

Bardzo lubimy narzekać, to taka nasza polska „przypadłość”. Na pytanie: „Co słychać?”, odpowiadamy: „Stara bieda…” Czas to zmienić! Zastanówcie się w Kręgu Rady na co najczęściej Wy narzekacie. Zróbcie listę, którą powiesicie w zuchówce. Przez dwa tygodnie starajcie się nie narzekać i namówić do nienarzekania kogoś ze swojego otoczenia. Podsumujcie Wasze wysiłki i narysujcie, jak każdy się czuł, gdy walczył z narzekaniem. Rysunki niech stworzą Zuchową Księgę Walki z Marudzeniem.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14210: Bohaterowie

Oportunizm to postawa moralna charakteryzująca się rezygnacją ze stałych zasad moralnych dla osiągnięcia doraźnych korzyści. Często mamy do czynienia z taką postawą we współczesnym świecie. Postawę odwrotną – pełną poświęcenia, służby, pełną ideałów prezentowali np. harcerze podczas II wojny światowej walczący za ojczyznę, ale nie tylko. No właśnie – jakich innych bohaterów, którzy poświęcili się dla Ojczyzny, wartości, zasad znacie? Spróbujcie w szóstkach przygotować prezentacje na temat tych osób (np. w formie teatrzyku, plakatu). Pokażcie je sobie nawzajem. Jakich postaw możemy się od nich nauczyć?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14209: Ja, mój, moje

„Daj mi”, „należy mi się”, mam prawo do” – to objawy „choroby” zwanej roszczeniowością. Postawami i zachowaniami odwrotnymi do roszczeniowości są służba; bezinteresowność; braterstwo; empatia; zaradność życiowa; umiejętność pracy nad sobą. Spróbujcie przez tydzień w ramach zadania międzyzbiórkowego obserwować zachowania swoje i swojego otoczenia – czy zdarzają się dzieciom takie postawy? Próbujcie – we własnym przypadku przypominać sobie, że to źle, a w przypadku kolegów i koleżanek – dawać im dobry przykład i tłumaczyć, że tak nie powinno się robić. Swoje obserwacje i wnioski przedyskutujcie razem w Kręgu Rady. Może jest jakaś rada na takie postawy?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14208: Fakty, informacje, wiadomości

Skąd dorośli czerpią wiedzę o świecie? Zwykle słuchają lub oglądają serwisy informacyjne w radiu, prasie, telewizji, Internecie. Zabawcie się w takich posłanników informacji – przygotujcie sobie krótkie informacje (w formie ulotek lub słownego przekazu) o tym, czym jest służba i jak można walczyć z oportunizmem, malkontenctwem, roszczeniowością, konsumpcjonizmem. Ruszcie na zwiad, podczas którego będziecie udzielać dorosłym informacje dotyczące tych zagadnień. Jakie są ich reakcje? Czy wiedzą, z czym mają do czynienia? Czy są dostatecznie poinformowani?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14207: Żonglerka słowna

Ile znacie słów? Na pewno bardzo dużo! Na pewno też wiecie, co to jest służba. Ile synonimów, czyli słów i pojęć podobnych do słowa służba potraficie wymyślić? Ruszcie głowami i zorganizujcie turniej międzyszóstkowy. Czy któreś z tych pojęć są antonimami (czyli wyrazami o przeciwstawnym znaczeniu) do oportunizmu, malkontenctwa, konsumpcjonizmu i roszczeniowości?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14205: Słowniku, ratuj!

Co to jest oportunizm, malkontenctwo, roszczeniowość, konsumpcjonizm? To bardzo trudne słowa, które trudno wytłumaczyć nawet będąc osobą dorosłą. Postarajcie się pomóc dorosłym – zajrzyjcie w szóstkach do słowników języka polskiego i wyrazów obcych i sprawdźcie, co znaczą te słowa. Następnie – za pomocą różnych form (plakatu, teatrzyku, wierszyka itp.) przedstawcie swoje słowo innym szóstkom. Zastanówcie się w Kręgu Rady, czy są to dobre czy złe postawy?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

40
pkt.

14200: Segregacja po harcersku

Wszyscy staramy się segregować śmieci, nie zawsze mamy jednak dostęp do koszów do segregacji. Przygotujcie je – wykonajcie je np. z drewna lub odpadów (np. kartonowych pudeł). Pomalujcie, opiszcie, załóżcie worki, a przede wszystkim – zaznaczcie, co do których koszy powinno trafić. Tak przygotowane kosze umieśćcie w miejscu, w którym ich brak – w harcówce, na bazie harcerskiej. może (za zgodą dyrekcji) w szkole.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

50
pkt.

14199: Nie byle jak

Podejmijcie dłuższe wyzwanie zastępem. Pomyślcie, co wspólnie robicie jeszcze nie na 100%, coś co może jest Waszą wspólną piętą Achillesową. Zaraportujcie drużynowemu próbę zmiany i przez miesiąc, dwa lub trzy (tak, by zdążyć w czasie trwania etapu Turnieju) postarajcie się dać z siebie więcej. Przygotujcie tablicę postępu, by umieć się wzajemnie motywować. Nie bądźcie byle jacy! Trzymamy kciuki za stuprocentową satysfakcję z podjętych działań.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14198: Antynarzekacze

Bardzo lubimy narzekać, to taka nasza polska „przypadłość”. Na pytanie: „Co słychać?”, odpowiadamy: „Stara bieda…” Czas to zmienić! Podejmijcie wyzwanie antynarzekaniowe. Wszak „Harcerz jest zawsze pogodny” – przez określony czas, np. 2 tygodnie zrezygnujcie z narzekania. Dopingujcie się nawzajem w zastępie. Na koniec zmagań z własnym narzekaniem zorganizujcie akcję „jak piękne jest życie” – spróbujcie przygotować i rozdać ulotki pokazujące małe rzeczy, z których warto się cieszyć lub z inspirującymi cytatami.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14197: Sieć przyjaźni

Wykonajcie ćwiczenie: Cały zastęp stoi w kręgu. Potrzebujecie kłębka nici/wełny/sznurka. Osoba, która trzyma kłębek mówi komplement jednej z osób w kręgu i rzuca do niej kłębek pozostawiając u siebie sznurek. Następnie ta osoba mówi komplement następnej, ta następnej itp. Tworzycie sieć. Niech jedna osoba puści sznurki. Następnie usiądźcie w kręgu i powiedzcie, ile znaczyły dla Was komplementy – i te usłyszane i te powiedziane. Starajcie się motywować się częściej!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

40
pkt.

14196: HSP – Harcerska Spółdzielnia Pomocowa

Empatia to umiejętność zrozumienia uczuć i emocji innych i wczucia się w ich sytuację. Na pewno macie kolegów i koleżanki, którzy są słabsi z niektórych przedmiotów, z których Wy jesteście dobrzy. Załóżcie Harcerską Spółdzielnię Pomocową. Zaproponujcie kolegom i koleżankom pomoc – wspólne przygotowanie do kartkówki lub sprawdzianu. Nam zaraportujcie, ilu osobom udało Wam się pomóc!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14195: Tydzień bez komórki

Postawcie sobie wyzwanie: przez tydzień zrezygnujcie z dobrodziejstw współczesności: korzystania z komputera, używania telefonu komórkowego, grania w gry. Niech każdy w zastępie wybierze coś, co jest dla niego najtrudniejsze. Czas, który oszczędzacie wykorzystajcie np. na zabawę z rodzeństwem czy rozmowy z rodzicami, dziadkami. Na koniec razem podsumujcie swoje wrażenia i odczucia z tej „multimedialnej abstynencji”. Co dało Wam takie zorganizowanie swojego wolnego czasu?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

20
pkt.

14194: Bohaterowie

Oportunizm to postawa moralna charakteryzująca się rezygnacją ze stałych zasad moralnych dla osiągnięcia doraźnych korzyści. Często mamy do czynienia z taką postawą we współczesnym świecie. Postawę odwrotną – pełną poświęcenia, służby, pełną ideałów prezentowali np. harcerze podczas II wojny światowej walczący za ojczyznę, ale nie tylko. No właśnie – jakich innych bohaterów, którzy poświęcili się dla Ojczyzny, wartości, zasad znacie? Spróbujcie prezentację multimedialną na temat tych osób lub jednej – wybranej. Pokażcie ją np. na lekcji historii w szkole. Jakich postaw możemy się od nich nauczyć?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14193: Mamy swoje zasady

Przygotujcie świeczkowisko lub ognisko dla swoich znajomych spoza harcerstwa. Pokażcie, jak potraficie się bawić, opowiedzcie o swoich wartościach (czyli o Prawie i Przyrzeczeniu) – może w formie piosenek? Pokażcie, że potraficie bronić swoich ideałów. Pamiętajcie także o gościnności, by każdy na Waszym ognisku czuł się dobrze.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14192: Światowy Dzień Uśmiechu

Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Zorganizujcie swój własny Dzień Uśmiechu – przygotujcie ulotki z informacją o tym dniu i uśmiechami i wyjdźcie na zwiad zarażać optymizmem i uśmiechem innych ludzi. Czy uda się Wam na ich twarzach również wywołać uśmiech? Może zrobicie sobie plakietki z napisem „Darmowe przytulanie” i wyjdziecie z nimi w świat przytulając innych? W raporcie uwzględnijcie liczbę rozdanych ulotek i otrzymanych uśmiechów.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14191: Superja

Gdybyście mogli być superbohaterami, to kim byście byli? Narysujcie siebie z wybranymi supermocami, a potem zastanówcie się, czy możliwe jest, abyście w przyszłości zbliżyli się do swoich superbohaterów – czego jeszcze musicie się nauczyć, nad czym popracować? Jeśli chcecie być supersilni jak Batman, warto już od dziś regularnie ćwiczyć. Jeśli chcecie umieć czytać w ludzkich myślach, warto zainteresować się psychologią i zacząć czytać o tej dziedzinie.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14189: Strażacy

Wykonajcie proste ćwiczenie – waszym zadaniem jest ugaszenie ogniska. Wodę potrzebną do tego musicie przenieść z pobliskiego zbiornika za pomocą menażki. Jest jednak pewne utrudnienie: każdy z członków zastępu lub drużyny trzyma menażkę za sznurek owinięty wokół niej (jak na zdjęciu). Jeśli harcerze nie będą ze sobą współpracować woda się wyleje!
bez-tytulu

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

50
pkt.

14188: Wyprawa po pierścień

Jeśli chcecie zorganizujcie własną Wyprawę Pierścienia – czyli rajd będący dla Was specjalnym wyzwaniem. W jego czasie stwórzcie swój własny pierścień – podczas drogi spisujcie wszystkie pozytywne zachowania, miłe słowa, które zauważacie u innych osób (nie u siebie!). Zbierajcie je w specjalnym pierścieniu „słoiku” zapisując na wierzchu kartki imię lub pseudonim osoby, której to przemyślenie dotyczy. Na końcu rajdu „zniszczcie” pierścień rozdając kartki-motywatory uczestnikom rajdu. Mamy nadzieję, że każdy z Was będzie mile zaskoczony tym, jak miło myślą inni o nas, nawet, gdy my sami jesteśmy zmęczeni ciężką drogą.
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14187: Drużyna Pierścienia

Zapoznajcie się z historią Drużyny Pierścienia opisaną przez R.R. Tolkiena. Obejrzyjcie film, zagrajcie w gry planszowe i karciane wykorzystujące fabułę tej przygody. Następnie zastanówcie się, dlaczego przygoda Froda była dla niego wyzwaniem i co wpłynęło na jej zakończenie.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14186: „Drogi ja…”

Napiszcie listy do siebie z przyszłości. Opiszcie w nich, jak chcecie, aby wyglądało Wasze życie za kilka lat, co chcielibyście wtedy robić. Napiszcie, co teraz jest dla Was ważne, jakie rzeczy lubicie robić w wolnych czasie, na co oszczędzacie kieszonkowe, itp. List zapieczętujcie i schowajcie w bezpiecznym miejscu, tak aby móc go przeczytać, gdy przyjdzie na to czas. Liczymy, że uda Wam się spełnić jak najwięcej założonych celów.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14185: Do boju!

Zagrajcie w motywacyjną grę terenową i zbadajcie jak działa na Was ocena innych ludzi. Wypiszcie hasła, które motywują ludzi do działania oraz te, które odbierają im chęci. Przygotujcie  prosty tor przeszkód w lesie – zbierajcie szyszki, skaczcie na jednej nodze, biegnijcie slalomem między świerkami na czas. Na końcu trasy, w miejscu gdzie zawodnicy zawracają niech stanie zastępowy. W pierwszym rozegraniu zawodów jego zadaniem będzie wykrzykiwać negatywne hasła do harcerzy biorących udział w grze, w drugiej rozgrywce mają ich motywować. Porównajcie czasy wykonania zadania przez każdego i przedyskutujcie atmosferę w pierwszym i drugim podejściu.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, wyniki

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

10
pkt.

14184: Dwa Noble

Zapoznajcie się z postacią Marii Skłodowskiej-Curie. Zastanówcie się nad jej życiorysem i tym, jak wiele uprzedzeń i przeciwności musiała pokonać, jak dużą musiała mieć motywację. W czasie zbiórki wykonajcie min. 2 eksperymenty chemiczne.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc oportunizm-pozytywnosc malkoncenctwo-wartosci konsumpcjonizm-umiejetnosci

30
pkt.

14183: Każdy ma jakiegoś bzika…

„…a ja w domu mam chomika, kota, rybki oraz psa!”. A co jeśli właściciel zwierzęcia wybiera się gdzieś na dłużej? Od tego są harcerze. Podejmijcie służbę przy pupilu np. Czyjejś sąsiadki, koleżanki, kolegi, może zwierzątka klasowego w okresie dłuższej przerwy od zajęć szkolnych. Postarajcie się dobrze rozłożyć opiekę nad pupilem między sobą i nie przesadzić z żadną czynnością, ani o żadnej zapomnieć. Może dla kogoś z Was będzie to sygnał do stałego wzięcia na siebie odpowiedzialności za zwierzaka w swoim domu?
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

roszczeniowosc-zaradnosc konsumpcjonizm-umiejetnosci

20
pkt.

14182: List do ludożerców

Przeczytajcie wspólnie wiersz Tadeusza Różewicza „List do ludożerców”. Jak go rozumiecie? Jakie postawy prezentuje? Spróbujcie sami napisać i nazwać wiersz, który będzie przeciwieństwem tego i opisze, jak ludzie nie są dla siebie nawzajem ludożercami i co możemy zrobić, żeby kształtować w sobie postawy przeciwstawne do tych opisanych w wierszu. Czekamy na Waszą twórczość!

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

malkoncenctwo-wartosci roszczeniowosc-zaradnosc

10
pkt.

14181: Żonglerka słowna

Niech każdy w zastępie spróbuje swoimi słowami wyjaśnić słowo „służba”. Każdy ma inną definicję? Czy może któreś się pokrywają? Zapiszcie w formie mapy myśli wszystkie synonimy słowa służba oraz antonimy. Dzięki nazwaniu służby, łatwiej Wam, jako zespołowi, będzie wspólnie podejmować codzienną służbę. Które z tych postaw prezentują harcerze? A które znacie z doświadczenia, np. w szkole? Powieście tę mapę w swojej harcówce dorysowując przy okazji kolejnych zbiórek miejsca i sytuacje występowania zarówno synonimów, jak i antonimów służby.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

konsumpcjonizm-umiejetnosci malkoncenctwo-wartosci oportunizm-pozytywnosc roszczeniowosc-zaradnosc

10
pkt.

14176: Słowniku, ratuj!

Co to jest oportunizm, malkontenctwo, roszczeniowość, konsumpcjonizm? To bardzo trudne słowa, które trudno wytłumaczyć nawet będąc osobą dorosłą. Postarajcie się pomóc dorosłym – zajrzyjcie do słowników języka polskiego i wyrazów obcych i sprawdźcie, co znaczą te słowa. Następnie – za pomocą różnych form (plakatu, wierszyka itp.) przedstawcie te słowa tak, by dotarły do szerokiego grona dorosłych, np. Waszych rodziców, dyrekcji, nauczycieli.  Zastanówcie się w krótkiej dyskusji, czy są to dobre czy złe postawy? Może zaprosicie do niej dorosłych?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

 

konsumpcjonizm-umiejetnosci malkoncenctwo-wartosci oportunizm-pozytywnosc roszczeniowosc-zaradnosc

50
pkt.

14175: Uroczysta kolacja

Znacie ideę „slow food”? Dowiedzcie się trochę o niej i zorganizujcie uroczystą kolację! Przygotujcie sami piękne potrawy (oszczędnie i zdrowo!), zadbajcie o estetykę stołu i odpowiednie stroje. Niech spotkanie ma uroczystą oprawę. Jedzcie spokojnie, delektując się posiłkiem, byciem razem. Porozmawiajcie z sobą nawzajem. Cieszcie się swoją obecnością.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć (w tym jedno z przygotowań potraw, jedno z wyglądu stołu, jedno z uczestnikami przy stole)

40
pkt.

14174: Lodówka idealna

Czy potraficie tak zaplanować zakupy, by jedzenia wystarczyło na równy tydzień? Poproście jednego z Waszych rodziców (lub zróbcie to sami, jeśli ktoś z Was mieszka sam i ma własny budżet żywieniowy), byście mogli zaplanować dietę i wydatki rodziny na tydzień, zróbcie zakupy i sprawdźcie, czy się uda. Umiejętność odpowiedniego gospodarowania to bardzo trudna i pożądana sztuka, poćwiczcie ją również np. na rajdzie lub biwaku.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć (w tym zdjęcie listy zakupów i planującej ekipy)

10
pkt.

14173: Pani z osiedlowego

Poznajcie kogoś, kogo mijacie każdego dnia, ale zwykle nie macie dla takiej osoby czasu, np. Panią ze sklepu osiedlowego – kupujecie tam codziennie lub prawie każdego dnia więc może warto nawiązać relację z sympatyczną ekspedientką? Ktoś, u kogo bywa się prawie codziennie nie jest anonimowy. Więc warto przełamać barierę i rozpocząć rozmowę.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

10
pkt.

14172: Odezwij się

Ludzie mają często niesamowite historie, których albo nikomu nie opowiadają, albo nie majką komu opowiedzieć. Zagadajcie obcą osobę na ulicy, zadajcie pytania, wysłuchajcie jej historii. Opracujcie je potem w dowolny soosób, niech będą portretem napotkanych przez Was nieznajomych. Na pewno będziecie zaskoczeni. Pamiętajcie, żeby do rozmowy się przygotować, zadając konkretne pytania, można dostać fantastyczne odpowiedzi .

Jakie były Wasze uczucia, wrażenia przed podjęciem się tego zadania? Jakie są po? Porozmawiajcie o tym podsumowując swoje zadanie.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

40
pkt.

14171: E-wyzwanie

Dołączcie do jednej z internetowych społeczności mierzących się wspólnie z jakimś wyzwaniem. Poszukajcie na serwisach społecznościowych grup, które wspierają się w wykonywaniu określonego planu treningowego, programu diety czy zmiany stylu życia. Przykłady wyzwań podejmowanych „w internecie” znajdziecie tu: http://produktywnie.pl/30-dniowe-wyzwania/

 

Dokumentacja: Lista podjętych wyzwań, 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14170: CV

Napiszcie CV swojego zastępu. Zastanówcie się, jakie doświadczenie macie jako grupa, jakie są wasze umiejętności, jaką wiedzę posiadacie, co lubicie robić i spiszcie to w postaci życiorysu. Niech będzie to forma ewaluacji Waszego planu pracy lub Waszych prób. Może kogoś z Was zainspiruje to do stworzenia własnego CV?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, Wasze CV

20
pkt.

14169: Baza wyzwań

Wyzwanie i wyczyn są ważnymi elementami pracy wędrowników i realizowane są przez nich m.in. w czasie zdobywania naramiennika oraz stopni HO i HR. Stwórzcie bazę wyzwań i wyczynów, jakie udało się osiągnąć członkom Waszego środowiska. Stale ją aktualizujcie i opublikujcie w popularnym i dostępnym miejscu, tak aby była inspiracją dla innych osób.

Przykłady wędrowniczych wyczynów znajdziesz też w artykule Klaudii Boryckiej „Wszystko o wyczynie wędroniczym” w Na Tropie:

http://natropie.zhp.pl/index.php/wszystko-o-wedrowniczym-wyczynie-2/

 

Dokumentacja: baza wyczynów, 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14168: Wezwanie na Komisje

Umówcie się na spotkanie z Waszą Kapitułą Stopni Wędrowniczych i Komisją Stopni Instruktorskich. Poproście ich o rozmowę na temat zdobywania stopni i rozwoju w ZHP, w trakcie której poruszycie zagadnienia dotyczące korzyści płynących z każdego stopnia, różnić między nimi, wyzwań jakie stawiają itp.

 

Dokumentacja: wnioski ze spotkania, 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14167: Bez ograniczeń!

Wyobraźcie sobie, że macie możliwość organizacji wymarzonego biwaku. Jak by to wyglądało? Nie macie żadnych ograniczeń, poza własną wyobraźnią! Stwórzcie plan takiego wyjazdu, w którym nie musicie liczyć funduszy, oszczędzać zasobów i liczyć się z czasem. Kolejnym krokiem niech będzie wybranie przez Was jednego z elementów tego biwaku (lub może całości?) i przygotowanie planu realizacji tegoż. Może, przy odrobinie zawziętości, uda Wam się zrealizować Wasze marzenie?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14166: (De)motywatory

Wszyscy znamy demotywatory, czyli obrazki z zabawnym podpisem wyśmiewającym rzeczywistość. Mało kto wie, że powstały one jako opozycja do motywatorów, czyli grafik rysowanych w takim samym stylu (obrazek umieszczony na czarnym tle z podpisem u dołu), których zadaniem było motywowanie ludzi do działania. Stwórzcie kilka własnych motywatorów – najpierw pomyślcie nad dobrym hasłem, a potem wykonajcie do niego grafikę (może zorganizujecie sesję zdjęciową, której efektem będą motywujące fotografie?). Gotową całość wydrukujcie i rozdajcie każdemu członkowi drużyny. Wzorów do pracy szukajcie w internecie, np. tutaj: http://www.motywery.pl/

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, Wasze motywatory

50
pkt.

14165: Harcpsycho

Umówicie się na spotkanie z psychologiem (może to być ktoś z Waszej szkoły lub lokalnej poradni) i przeprowadźcie z nim wywiad o bierności wśród młodzieży. Postarajcie się w tym wywiadzie dowiedzieć, jakie są możliwości rozwoju młodzieży w Waszej okolicy. Rozmowę opublikujcie np. na stronie www hufca lub szkoły.

 

Dokumentacja: Zapis wywiadu ze zdjęciami (5 do 10 zdjęć)

30
pkt.

14164: Spotkanie pokoleń

Lata mijają, zuchy stają się harcerzami, harcerze-harcerzami starszymi, ci zaś wędrownikami itd. Dzieje się to już prawie 100 lat! A Wy pamiętacie jak zaczynaliście? Zbierzcie się wszyscy razem, zaproście także zuchy, harcerzy i harcerzy starszych ze swojego środowiska i powspominajcie. Zaproście starsze pokolenia, dotrzyjcie do zuchów, harcerzy z poprzedniego wieku i wymieńcie się pomysłami, zabawami, grami, stwórzcie wspólnie np. wystawę fotografii.  Niech będzie to czas cenny dla Was i pełen radosnych przeżyć.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14163: Butelkowy okręt

Ile czasu rozkładają się papierki po cukierkach? ok. 450 lat. Plastikowe butelki? W zależności od rodzaju plastiku, proces ten trwa od 100 do 1 000 lat. Zaskakujące?

Standardowo butelki wrzucamy do żółtego worka, ale co zrobić aby posłużyły nam dłużej? Pomyślcie jakie znacie wykorzystania tego tworzywa? Słyszeliście może o stworzeniu z butelek statku czy tratwy, która dodatkowo pływa? Stwórzcie sami taką tak, by udało jej się pływać po wodzie!
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14162: Zagraj przeciw marnowaniu

W dzisiejszych czasach wiele mówimy o marnowaniu, czy potrafimy jednak nie-marnować? Wymyślcie grę, która pozwoli łatwo przyswoić wiedzę, dzięki której uświadomicie innym, jak łatwo jest nie marnować, a wtórnie wykorzystywać. Co można stworzyć przy tej okazji? Pochwalcie się dziełami stworzonymi przez uczestników podczas gry.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

10
pkt.

14161: Poznaj chwyt

Kolorowe reklamy, tabloidy, gazety, plakaty, ulotki… Można by długo wymieniać jak producenci próbują wpływać na nas, ale jak kupować, żeby nie ulec? Każdy ma świadomość, że jesteśmy otoczeni reklamami, a na nasz zakup wpływają różne sposoby stosowane przez sprzedawców. Dowiedzcie się, jakie chwyty są stosowane na kupujących, stwórzcie własną kampanię (w dowolnej, wybranej przez Was formie), jak się nie dać i kupować z głową.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

50
pkt.

14160: Przyjaciel-zwierz

Wiele zwierząt trafia do schroniska, często z winy ludzkiej nieodpowiedzialności. Zaproponujcie współpracę schronisku dla zwierząt – zapytajcie, co możecie zrobić dla zwierzaków i podejmijcie służbę! Pomyślcie nad tym, co możecie zrobić, poszukajcie dalej, niż w standardowych rozwiązaniach.

 

Dokumentacja:  5 do 10 zdjęć

40
pkt.

14159: „I had a dream…”

Jak spełnialiście swoje marzenia? Były osoby, które Wam pomagały? Co czuliście, gdy one się spełniły? Może macie wspólne marzenie? Spróbujcie porozmawiać o marzeniach, wybierzcie jedno (może najbardziej szalone?) i… po prostu je spełnijcie! Wiadomo – to na pewno będzie duże wyzwanie, tym bardziej czekamy na raporty!

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

40
pkt.

14158: Od outsidera do bohatera

Wędrownicy, wyjdźcie z cienia! Pokażcie co robicie i jak działacie w Waszej miejscowości. Stańcie się prawdziwymi bohaterami, jest jeden haczyk-przekonajcie nas, że Wasze wysiłki spełniają temat. Opiszcie jak było, jak jest; co zrobiliście; dlaczego jesteście bohaterami teraz, a wcześniej byliście wycofani z działań w Waszym lokalnym środowisku. Zadanie ma pokazać Was, energię, pracę, czas i wysiłki jakie włożyliście.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

40
pkt.

14157: Biegiem na bieg

Ruch to zdrowie, każdy to powie, ale warto to również pokazać. Przygotujcie się do biegu (może charytatywnego, np. HarcBiegu?), w którym weźmie udział nie jedna, ale kilka osób z drużyny, stwórzcie system motywacyjno-treningowy (np. tabelę treningów, dzienniczek diety), przeczytajcie poradniki dotyczące biegania i z nich czerpcie inspiracje do Waszych treningów. Koniecznie pochwalcie się tym, co robicie w mediach społecznościowych. wydarzenia. Postarajcie stać się prawdziwymi sportowcami, może dzięki Wam nowe osoby zaczną swoją przygodę ze sportem, może to Ty będziesz motywatorem dla osoby, która w tej chwili siedzi na kanapie przed telewizorem i zastanawia się co robić? Po biegu spotkajcie się i podyskutujcie o wynikach, swoim samopoczuciu, tym, co zmienić, by osiągnąć sukces.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć (zdjęcie dzienniczka/tabeli lub innego motywatora, zdjęcie z przygotowań, biegu)

40
pkt.

14156: Światowy Dzień Uśmiechu

Dowiedzcie się, czym zajmuje się gelotologia i jaki ma związek ze Światowym Dniem Uśmiechu. Spróbujcie swoich sił i przygotujcie flash moim performance lub akcję społeczną (tak, by wyjść do ludzi!) związany/ą ze Światowym Dniem Uśmiechu (niekoniecznie w tym dniu)! Zaproście do akcji znajomych – z innych drużyn, a także spoza ZHP. Może ktoś nagra całą akcję i będzie to ciekawa forma promująca Waszą drużynę?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

40
pkt.

14155: Aktywne śniadanie na trawie

Jaki będzie dzień, zależy od tego jak go rozpoczniemy. Może tak w gronie przyjaciół, na świeżym powietrzu, zdrowo, z uśmiechem i na sportowo? Sport przed porządnym śniadaniem doda nam mnóstwo energii, której nigdy dosyć podczas przygód!

Przepis na to jest prosty- zaproście osobę, która może profesjonalnie poprowadzić zajęcia sportowe np. zumbę, taniec, gimnastykę, zaprzyjaźnioną drużynę, patrol lub zastęp, weźcie gitarę i cieszcie się już od rana wspólnie spędzonym czasem.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14154: List do ludożerców

Przeczytajcie wspólnie wiersz Tadeusza Różewicza „List do ludożerców”, niech będzie on wyjściem do kuźnicy o postawach ludzkich. Spróbujcie, na bazie swoich przemyśleń, każdy osobno – stworzyć fragment lub nawet cały wiersz prezentujący przeciwstawną postawę do tej opisanej w wierszu, a następnie razem wybrać fragmenty waszych utworów, by stworzyć wspólne dzieło. Swój wiersz i wiersz Różewicza umieśćcie i opublikujcie w jak największej liczbie mediów: na gazetkach, ulotkach, w internecie. Może ktoś z Was pokusi się o komentarz do wiersza?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, wasz wiersz

10
pkt.

14153: Słowniku, ratuj!

Co to jest oportunizm, malkontenctwo, roszczeniowość, konsumpcjonizm? To bardzo trudne słowa, które trudno wytłumaczyć tak od razu. Postarajcie się je zrozumieć – zajrzyjcie do słowników języka polskiego i wyrazów obcych i sprawdźcie, co znaczą te słowa. Przygotujcie się do dyskusji szukając przykładów takich zachowań lub kontr zachowań w literaturze, kulturze, filmie, teatrze. Następnie – zastanówcie się w debacie lub dyskusji, czym charakteryzują się ludzie – oportuniści, malkontenci, roszczeniowi, nastawieni konsumpcjonistycznie. Czy znacie przykłady takich zachowań w swoim środowisku? Czy są to dobre czy złe postawy?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

50
pkt.

14134: „Kuchenne rewolucje”

Jedną z dziedzin sztuki jest znana i lubiana przez nas sztuka kulinarna. Wszyscy ze smakiem zajadają dzieła swoich babć i mam w postaci ciast, zup czy innych potraw. Jeśli do tego jest to zdrowe i pełnowartościowe jedzenie to tylko palce lizać. Przygotowywanie posiłków nie jest łatwym zadaniem i wymaga pomocy osoby dorosłej. Spróbujcie przygotować na zbiórkę jakąś zdrową potrawę w szóstkach. Mogą to być np. pierożki, naleśniki, ciasteczka zbożowe, owocowy deser. Pomysłów jest naprawdę dużo. Spotkajcie się przed zbiórką w domu jednego z zuchów, wcześniej ustalcie to z rodzicami lub dziadkami i poproście ich o pomoc. Wspólnie ustalcie co moglibyście przygotować, aby było to zdrowe i możliwe do przetransportowania na miejsce zbiórki. Niech każdy zuch z szóstki ma do wykonania jakieś zadanie np. ktoś przygotuje składniki, ktoś pokroi, ktoś inny pomoże posprzątać po przygotowaniach. Zadbajcie o to, aby Wasze potrawy były nie tylko zdrowe i smakowite, ale również aby pięknie wyglądały. Gotowe potrawy przynieście na zbiórkę. Może to być jakaś uroczysta zbiórka np. urodziny gromady. Zanim spałaszujecie Wasze dzieła nakryjcie ładnie stół do posiłku i zróbcie im zdjęcia! Tak pięknie wyglądające jedzonko od razu smakuje lepiej.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,  przepisy

50
pkt.

14133: „Zdrowe biwakowanie”

Wybierzcie się z gromadą do lasu. Niech to będzie całodniowa wycieczka (możecie się na nią wybrać np. na biwaku). Świeże powietrze, dużo ruchu i kontakt z przyrodą sprawi, że na pewno będziecie głodni. Nie zapomnijcie o zabraniu z sobą zdrowego jedzenia, bo ono dostarczy Wam sił do dalszego biwakowania. Zaplanujcie co będziecie jeść i weźcie odpowiednie składniki (wcześniej porozdzielajcie je między wszystkie zuchy). Znajdźcie odpowiednie miejsce do rozpalenia ogniska i przygotowania posiłku. Na ognisku możecie zagotować wodę na herbatę lub nawet spróbować zrobić pyszną zupę. Pamiętajcie o zachowaniu higieny w czasie przygotowywania posiłku. W warunkach biwakowych nie będzie to łatwe, ale gdy odpowiednio wszystko zaplanujecie będzie to możliwe. Pomysłów na proste biwakowe potrawy jest naprawdę sporo: począwszy od kanapek, przez podpłomyki, zupę jarzynową z ogniska na kiełbaskach, czy na pieczonych ziemniakach kończąc. Taki wspólny posiłek na świeżym powietrzu będzie dla Was niezwykłą przygodą.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

40
pkt.

14132: „Wiem, co jem – giełda zdrowia”

Zadaniem każdej szóstki jest w ramach zadania między zbiórkowego przygotować produkty spożywcze przydatne do wykonania kanapek/sałatek lub surówek i dowiedzieć się od swoich rodziców, które z nich są zdrowe i dlaczego. Na zbiórce przeprowadźcie konkurs pomiędzy szóstkami. Konkurs może zostać dowolnie rozbudowany o kolejne konkurencje, ale jego punktem głównym będzie giełda zdrowych potraw. Każda szóstka sama wykona kanapki/surówki/sałatki z przyniesionych produktów, zareklamuje je odpowiednio (za pomocą zdobytej wiedzy) oraz przeprowadzi antyreklamę produktów, które uważa za niezdrowe.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

40
pkt.

14131: Giętkim, pięknym, zdrowym być!

Czy wykonujecie codziennie ćwiczenia gimnastyczne? Sport, tak samo jak prawidłowe odżywianie, pozwoli Wam zachować zdrowie, być pogodnym i świetnie nastawionym na każdy nadchodzący dzień. Ułóżcie program swojej codziennej gimnastyki, wykonajcie plakat, który powiesicie w swojej zuchówce. Na zbiórce przygotujcie również małe plakaty dla siebie i powieście je w swoich pokojach. Starajcie się codziennie wykonywać zaplanowane przez Was ćwiczenia i zaznaczać to na swoim plakacie. Szybko przekonacie się, jak wiele korzyści niesie ze sobą taka gimnastyka. Ustalcie na której zbiórce (np. za miesiąc) każdy zuch zrelacjonuje, jak często wykonywał ćwiczenia w domu.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

30
pkt.

14130: „Fast food czy Slow food”

Czy kebab rzeczywiście jest niezdrowy? Przecież to tylko bułka z mięsem i dużą ilością warzyw… A może jednak jest w nim coś, co sprawia, że powinniśmy unikać tego typu potraw? Co powoduje, że jest niezdrowy? Bułka? Mięso? Czy to, że jest robiony w budce? Może jeszcze coś innego? Dowiedzcie się, dlaczego jedzenie typu „fast food” nie sprzyja naszemu zdrowiu. Następnie zróbcie wystawę (np. w szkole, w hufcu), podczas której przedstawicie wyższość zjedzenia domowego obiadu nad „śmieciowym” jedzeniem w budkach czy restauracjach typu McDonalds.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

30
pkt.

14129: „Grzybobranie”

Zapewne nieraz byliście już w lesie. Wybierzcie się tam jeszcze raz całą gromadą i poszukajcie grzybów. Mają one wspaniałe walory kulinarne, są aromatyczne, nie trzeba z nich rezygnować. Musicie jednak nauczyć się dobierać je z rozwagą. Zapytajcie drużynowego, jak rozpoznać grzyby jadalne od niejadalnych. Dowiedzcie się też, jak należy je magazynować, w czym nosić, aby nie wytworzyły szkodliwych substancji. Co może grozić po zjedzeniu muchomora lub źle przechowywanego dobrego borowika, maślaka czy podgrzybka? Czym się różni muchomor od kani, a czym od pieczarki? Kiedy wrócicie do zuchówki, na podstawie wykonanych zdjęć i atlasu, stwórzcie kilka modeli grzybów np. z modeliny. Czy już wiecie, jak bezpiecznie obchodzić się z grzybami?

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

20
pkt.

14128: „O czym nie powie Wam zębowa wróżka?”

Na pewno gdzieś niedaleko Waszej zuchówki pracuje higienistka lub lekarz stomatolog. To doskonała okazja, żeby ją odwiedzić. Może wie coś o zębowych wróżkach? Przeprowadźcie z nią wywiad, zapytajcie, jak często i po co myjemy zęby, jak używać nici dentystycznej oraz oczywiście, czy spotkała już zębową wróżkę. Jak ją poprosicie, na pewno zdradzi Wam, co zrobić, aby nie bać się wizyty u dentysty. Dowiedźcie się, jak dbać o zęby, aby były piękne mocne i zdrowe przez całe życie.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

20
pkt.

14127: „Wielkie szóstkowe igrzyska”

Zuchy bardzo lubią sport i same świetnie potrafią wymyślać różne ciekawe konkurencje sportowe. Przygotujcie w szóstkach po jednej lub po dwie konkurencje sportowe. Zgłoście drużynowemu/drużynowej swoje pomysły, a następnie zorganizujcie wielkie szóstkowe igrzyska. Niech każda szóstka wytłumaczy zasady swojej konkurencji, a następnie cała gromada weźmie w niej udział. Drużynowa/drużynowy będzie zapisywać zdobyte przez Was punkty, aby na koniec wyłonić zwycięską szóstkę. Sami się przekonacie, ile zabawy może dostarczyć zdrowe sportowe współzawodnictwo.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, wyniki współzawodnictwa

10
pkt.

14126: „Turniej sportowy”

Weźcie udział w turnieju sportowym przygotowanym przez drużynowego/drużynową, w ramach którego będziecie rywalizować w szóstkach w różnych konkurencjach. Mogą to być np. piłka nożna, dwa ognie, rzucanie do celu lub np. zimowy turniej sportowy. Pamiętajcie o zasadach fair play. Ich przestrzeganie gwarantuje dobrą zabawę. 

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

10
pkt.

14125: „Sportowa wystawa”

Zorganizujcie w gromadzie sportową wystawę. Niech każdy z Was przygotuje plakat prezentujący Waszą ulubioną dyscyplinę sportową. Opowiedzcie o tej dyscyplinie: co jest w niej najprzyjemniejszego i jak często ją uprawiacie. Z wszystkich plakatów przygotujcie wystawę. Niech inni też zobaczą jakie sporty uprawiają zuchy.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

14124: „Teatrzyk przynoszący uśmiech”

Zorganizujcie przedstawienie teatralne dla potrzebujących, np. dzieci ze szpitalnego oddziału dziecięcego lub osób mieszkających w Domu Pomocy Społecznej. Przedstawienie może być na dowolny, wybrany przez Was temat, np. jasełka na Boże Narodzenie. Dzięki Waszemu występowi osoby przebywające w takich miejscach będą radośniejsze. Scenariusz przedstawienia możecie przygotować sami lub wykorzystać dostępne źródła, np. w Internecie. Zastanówcie się, czy nie warto wykonać własnoręcznie strojów i rekwizytów. Może zaprosicie na przedstawienie aktora z lokalnego teatru? 

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

14123: „Odkrywamy nieznany świat – zabawa andrzejkowa”

Zorganizujcie zabawę andrzejkową wraz z dziećmi o lekkim stopniu niepełnosprawności. W Waszej miejscowości lub okolicy na pewno znajduje się szkoła specjalna, w której uczą się dzieci niepełnosprawne. Organizując z nimi zabawę, poznacie ich świat i potrzeby. Dobrym pomysłem byłoby, gdybyście w zabawie uczestniczyli w grupach, w skład których będą wchodzić zarówno członkowie Waszej gromady jak i zaproszone dzieci. Przed zabawą andrzejkową zastanówcie się wspólnie, jakie znacie wróżby andrzejkowe. Zróbcie wiele wspólnych zdjęć. 

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

40
pkt.

14122: „Brygada Niewidzialnej Ręki”

Wyruszcie na wyprawę rozpoznawczą Niewidzialnej Ręki, zobaczcie czy gdzieś nie potrzeba waszej pomocy (w kościele, schronisku dla zwierząt, w leśniczówce). Odkryjcie radość w pożytecznym działaniu. Pamiętajcie, że każda wasza praca musi mieć cel i jeśli się jej podejmiecie to musicie ją wykonać dokładnie i do końca. 

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

40
pkt.

14121: „Wielkie sprzątanie lasu”

Chociaż mamy już XXI wiek, to niektóre zachowania ludzi powodują, że należałoby się zastanowić, czy aby na pewno jesteśmy już tak daleko w rozwoju cywilizacji. Spacerując po terenach leśnych, obserwujemy śmieci leżące bezładnie, nie mówiąc już o nielegalnych wysypiskach. Zorganizujcie wspólnie z Waszymi rodzicami, całymi rodzinami i przyjaciółmi wielką akcję sprzątania lasu. Niech każdy z Was weźmie w niej udział razem ze swoimi najbliższymi. Może warto zaprosić do udziału także lokalne władze? Zaopatrzcie się w worki na śmieci, rękawiczki ochronne i wspólnie wyczyśćcie las. Po udanej akcji, na polanie zorganizujcie ognisko z kiełbaskami (pamiętajcie o bezpiecznej odległości od lasu), gry i zabawy o tematyce ekologicznej. Dzięki Wam przyroda znów „odetchnie pełną piersią”. 

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

30
pkt.

14120: „Pomocna dłoń”

Na pewno w Waszym środowisku są osoby, które potrzebują pomocy innych. Może w Waszym sąsiedztwie mieszka jakaś osoba starsza, która czasem potrzebuje pomocy przy zrobieniu zakupów lub wysłaniu listu na poczcie. Może niedaleko Was mieszka jakieś niepełnosprawne dziecko, któremu przydałoby się czasem towarzystwo innych dzieci. Spróbujcie przeprowadzić zwiad – rozejrzyjcie, się popytajcie rodziców, sąsiadów czy gdzieś potrzebna jest pomoc. Zgłoście to, co udało Wam się dowiedzieć do drużynowej/drużynowego. Wspólnie zastanówcie się, czy jesteście w stanie pomóc. Jeśli tak, to zaplanujcie, co możecie zrobić, jak możecie pomóc. Jeśli okaże się, że jesteście za maili, aby pomóc – pomyślcie, kto mógłby to zrobić. Może harcerze ze starszej drużyny? Może Wasi rodzice? Już samo dostrzeżenie osób potrzebujących będzie bardzo ważne. 

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, mapa działania

30
pkt.

14119: „Zbiórka rzeczy dla potrzebujących”

Szkoła, hufiec, osiedle to dobre miejsca, gdzie możecie zorganizować zbiórkę datków dla najbardziej potrzebujących osób lub zwierząt. Wśród Was jest wiele dzieci, które potrzebują zeszytów, książek, długopisów, a także ubrań. Wiele Waszych koleżanek i kolegów chodzi głodna. Zorganizujcie zbiórkę pieniędzy, wyprawek szkolnych, ubrań dla osób potrzebujących z Waszej szkoły lub osiedla. Zastanówcie się, czy nie chcielibyście wspomóc najbliższego schroniska? Tam też przyda się zbiórka pieniędzy, ale także karmy dla zwierząt, koców, środków do utrzymania czystości w schronisku, misek itp. Jeśli jesteście w stanie zorganizować obie zbiórki datków dla ludzi i zwierząt, to tak zróbcie. Jeśli nie, to wybierzcie, komu chcecie pomóc w najbliższym czasie i przeprowadźcie akcję. Nie zapomnijcie, że potrzebny Wam będzie magazyn, gdzie te wszystkie datki przechowacie. Zgromadzone rzeczy zanieście wspólnie do schroniska lub odpowiedniej instytucji, która rozda Wasze paczki potrzebującym. 

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, spis rzeczy

20
pkt.

14118: „Śmieci segreguję sam!”

Jak się Wam podoba to zdanie? Czy wiecie, dlaczego tak ważna jest segregacja odpadów i że już wkrótce na ziemi zabraknie miejsc dla ich odkładania? Co to są kosmiczne śmieci? Przygotujcie odpowiedzi na powyższe pytania, a następnie rozpocznijcie dwutygodniową akcję w swoim domu. W tym celu przygotujcie odpowiednie pojemniki, które umożliwią wykonanie zadania, a które umieścicie w swoim domu, konsultując te pomysły z rodzicami. Ważne jest także, aby każdy zuch znalazł w swojej okolicy odpowiednie kontenery na posegregowane śmieci, z których będzie regularnie korzystał. Podczas wykonywania zadania możecie zapisywać, ile śmieci produkujecie codziennie lub tygodniowo. Zebrane informacje zuchów całej gromady pozwolą na oszacowanie tygodniowej ilości śmieci produkowanej przez rodzinę. Po zakończonym zadaniu warto, aby nadal kontynuować tę akcję. Co odkryliście, kiedy zsumowaliście swoje wyniki? Zaskakujące, prawda?

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

20
pkt.

14117: „Nakrętki do worka”

Na pewno spotkaliście się w ostatnim czasie z akcją społeczną polegającą na zbieraniu plastikowych nakrętek ze wszelkiego rodzaju butelek. Jeśli jeszcze nie braliście w niej udziału, to najlepszy czas aby zacząć. Sprawa jest prosta. Ustalcie z dyrektorem szkoły, kierownikiem domu kultury, kierownikiem klubu osiedlowego, komendantem hufca i ogłoście, gdzie się da, że organizujecie zbiórkę plastikowych nakrętek od butelek. Kilogram takiego tworzywa przekazanego do recyklingu to koszt ok. 70 groszy. Wózek inwalidzki kosztuje 4 – 6 tys. zł, czyli potrzeba zebrać około 6 ton takiego surowca, aby zakupić wózek inwalidzki dla potrzebującej osoby. Obojętnie, jaki kształt i kolor, obojętnie, jaki producent. Liczy się ilość – im więcej kapsli, korków, nakrętek, tym oczywiście lepiej. Nie zapomnijcie, że te zakrętki trzeba zbierać do dużego kartonu lub worka. 

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

10
pkt.

14116: „Bezinteresowne życzenia”

Wykonajcie własnoręcznie kartki okolicznościowe z najlepszymi życzeniami dla innych dzieci, które obecnie przebywają w hospicjum lub na szpitalnym oddziale dziecięcym. Kartki możecie wykonać z różnych okazji, np. z okazji Dnia Myśli Braterskiej, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, z okazji Dnia Dziecka. Zastanówcie się, jaką techniką chcielibyście wykonać kartki. Może użyjecie farb, mazaków, kredek, a może bibuły czy plasteliny? Nie zapomnijcie pójść wszyscy razem do tych dzieci, aby wręczyć im zrobione przez Was kartki z życzeniami. Zobaczycie jak wielką radość im sprawicie.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, kopia kartki

10
pkt.

14115: „Plakat to podstawa”

Jedną z pierwszych form reklamowania było rozwieszanie plakatów informacyjnych. Pierwszy raz plakat zawisł w centrum Nowego Jorku w 1835 roku i zachęcał do odwiedzenia występów cyrkowych. Wtedy ludzie zrozumieli, że jest to forma o wiele efektywniejsza od indywidualnie wysyłanych zaproszeń czy ogłoszeń zamieszczanych w gazetach, gdyż więcej ludzi może go zobaczyć. Wykonajcie plakat zachęcający dzieci ze szkoły do wstąpienia do Waszej gromady. Pokażcie że jesteście, że działacie i robicie ciekawe rzeczy. Zawieście go przy głównym wejściu do szkoły. Plakat powinien mieć rozmiar przynajmniej formatu A2 i być wykonany w kolorach.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

14114: „Z kamerą wśród sąsiadów”

Poznajcie swoich sąsiadów. Może jest w Waszej okolicy osoba, z którą warto przeprowadzić wywiad. Staruszek z fascynującą pasją, młody sportowiec, kombatant czy biznesmen – każdy z nich może skrywać historię o swoim życiu, której nawet byście sobie nie wyobrażali. Nagrajcie z tym ciekawym człowiekiem rozmowę o nim samym: o tym co robi w pracy i co lubi robić w wolnym czasie. Zamieśćcie wywiad na serwisie YouTube. Nie zapomnijcie spytać rozmówcy o zgodę.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, link do video

50
pkt.

14113: „Pradawna sztuka zatrzymania obrazu”

Czym byłyby dzisiejsze media bez możliwości pokazywania obrazków z miejsc relacjonowania? Zdjęcia w gazetach czy krótki filmik w wiadomościach bardzo często lepiej przemawia do odbiorcy niż potok najpiękniejszych słów pisanych czy wypowiadanych przez narratora. Ale przecież nie tak od razu zbudowano kamery czy aparaty cyfrowe. Droga do tego była długa, ale niezwykle ciekawa. Dowiedzcie się na zbiórce, jak wyglądał pierwszy aparat fotograficzny. Poznajcie zasadę działania i zbudujcie własną „camera obscura”. Czy uda Wam się zrobić tym zdjęcie? Jeśli tak – koniecznie je nam przyślijcie.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

40
pkt.

14112: „Spotkanie z naukowcem”

Naukowcy to bardzo ciekawi ludzie, których praca polega na wykonywaniu eksperymentów i odkrywaniu nieznanego. Wymaga wielu lat nauki i zaangażowania. Może chcielibyście dowiedzieć się czegoś nowego z interesującej Was dziedziny, takiej jak: chemia, biologia, fizyka, geografia lub psychologia? A może interesuje Was, jak wygląda praca naukowca? Jakie są jego obowiązki? Co to są studia?Przeprowadźcie na zbiórce wspólnie całą gromadą głosowanie, z jakim naukowcem chcielibyście przeprowadzić wywiad, a następnie z pomocą drużynowej/drużynowego zaproście go na wywiad. Przygotujcie wcześniej pytania, które mu zadacie. Wywiad opublikujcie w formie artykułu lub gazetki ściennej w szkole.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, kopia artykułu

40
pkt.

14111: „Odwiedziny w kantorze”

Czy wiecie, że w innych krajach za różne produkty nie można zapłacić polskimi złotówkami? Przed zagraniczną wycieczką zazwyczaj odwiedza się kantor. Spróbujcie dowiedzieć się, co to jest za miejsce i do czego ono służy. Wybierzcie się na wycieczkę, aby porozmawiać z pracownikiem kantoru i dowiedzieć się wszystkiego o jego pracy. Przedtem jednak zastanówcie się w gromadzie, na jakie pytania chcielibyście poznać odpowiedź.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

30
pkt.

14110: „Paszport do Europy”

My zuchy chcemy poznać wielki świat. My zuchy chcemy poznać świat, w którym żyjemy, ten dalszy i ten bliższy. Codziennie poznajemy nasze małe ojczyzny, jesteśmy Polakami i poznajemy Polskę, ale mieszkamy też w Europie. Aby wybrać się w podróż po naszym kontynencie, potrzebujemy paszportu do Europy. Aby go uzyskać, poznajcie symbole narodowe wybranych państw leżących na terenie Europy, tworząc jedną wielką flagę z dużego formatu brystolu, na której umieścicie flagi innych państw. Zagrajcie w kalambury, dzięki którym poznacie charakterystyczne cechy kilku wybranych krajów. Skoro odkrywacie Europę, powinniście też poznać Unię Europejską. Poznajcie symbolikę flagi Unii i nauczcie się fragmentu „Ody do radości”. Jeśli uda się Wam wykonać wszystkie te zadania, cała gromada otrzyma od Wodza paszport do Europy, który będziecie mogli wkleić do Waszej kroniki. Udanej wyprawy i nie zapomnijcie wysłać nam pocztówki z podróży po Europie.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

30
pkt.

14109: „Spotkanie z Praktykiem”

Najważniejszymi osobami, bez których nie moglibyśmy mówić o istnieniu mediów są oczywiście dziennikarze. Oni decydują o tym jak „wyglądają” przekazywane nam informacje. Zaproście na zbiórkę gromady dziennikarza lokalnego medium. Dowiedzcie się od niego, jak wygląda jego praca i dlaczego jego rola jest tak ważna w procesie przekazywania informacji.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

20
pkt.

14108: „Jak to wygląda?”

Studio telewizyjne to pomieszczenie w budynku telewizji, w którym produkuje się programy: na żywo i te z postprodukcji. Profesjonalne studio telewizyjne zazwyczaj posiada kilka pokoi. Pierwsze studia miały surowy wystrój i nie przejmowano się za bardzo tym, jak one wyglądały, bo najważniejszy był przekaz informacyjny. Dziś stosuje się najnowocześniejsze technologie, wraz z animacjami komputerowymi, żeby wygenerować studio przyjemne dla oka telewidza. Jeśli to możliwe, wybierzcie się na wycieczkę do studia telewizyjnego. Następnie zróbcie na zbiórce Waszej gromady makietę studia telewizyjnego, uwzględniając wszystkie niezbędne jego elementy: miejsce prowadzącego, kamery, dekoracje, pokój reżyserski.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

20
pkt.

14107: „Portrecista sław”

W przeszłości naszej Ojczyzny było wiele osób, które zyskały miano wielkich patriotów. Były to osoby biorące czynny udział w bitwach o niepodległość, zasłynęły bohaterskimi czynami, ale to też osoby, które miały swój znaczący udział w rozwoju nauki i w promowaniu polskiej muzyki, literatury, poezji. Wybierzcie kilka takich postaci i narysujcie ich portrety. Poznajcie biografie wybranych patriotów (np. Józef Piłsudski, Zawisza Czarny, Tadeusz Rejtan, Wisława Szymborska, Fryderyk Chopin). Użyjcie dowolnej techniki, na przykład wydrapywanki na podkładzie kredek świecowych, techniki frotażu, wyklejanki i innych. Gdy prace będą gotowe, zorganizujcie wernisaż dla zaprzyjaźnionej gromady, na którym przybliżcie biografię wybranej przez Was osobistości. Liczymy na Wasze ciekawe zdjęcia i trzymamy mocno kciuki.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

10
pkt.

14106: „Marsjańskie fakty i mity, czyli co już wiemy o Marsie”

Pomimo tego, że Mars znajduje się zaledwie 228 milionów kilometrów od Ziemi, ludzie nieustannie go badają. Znamy jednak wiele faktów dotyczących tej planety, jak chociażby te o znajdującej się tam wodzie. Waszym zadaniem będzie zebranie z pomocą rodziców informacji na temat Marsa oraz ułożenie w domu czterech pytań testowych. Na zbiórce gromady odbędzie się Wielki Quiz Astronomiczny, podczas którego wszystkie szóstki będą ze sobą rywalizowały o miano „Szóstki na Marsa”. W quizie wykorzystane zostaną pytania zgromadzone przez zuchy, a zadawać Wam je będzie drużynowa/drużynowy. Aby urozmaicić zabawę, proponujemy wykonać marsjańskie stroje, a nawet zorganizować Marsjański Bal.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, quiz

10
pkt.

14105: „112 – zgłoś się, czyli Centrum Zarządzania Kryzysowego”

Czy wiecie, że znany wszystkim alarmowy numer 112 jest obsługiwany przez pracowników Centrum Zarządzania Kryzysowego? Dowiedzcie się, gdzie w Waszej okolicy znajduje się takie lub podobne centrum. Umówcie się na wizytę i wywiad z jego pracownikami. Zapoznajcie się z pracą w takim miejscu. Poszukajcie odpowiedzi na pytania, jak zwykli ludzie powinni korzystać z możliwości Centrum. Zapytajcie pracowników centrum, jak wyglądała ich praca kiedyś i teraz. Jakie nowe technologie pomagają im w codziennej walce o zdrowie, bezpieczeństwo i życie każdego z nas? Zaskoczy Was, jak cenna będzie to wyprawa i jak praca współczesnych inżynierów przyczyniła się do sprawnej automatyzacji Centrum.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, wywiad

50
pkt.

14104: „Teatr kukiełkowy”

W teatrze nie zawsze występują prawdziwi aktorzy. Spektakle zaś nie muszą odbywać się na wielkiej scenie. Małe kukiełki to dobry „materiał” na aktorów. Wymyślcie przedstawienie, które chcielibyście pokazać, ale za pomocą wykonanych przez Was kukiełek. Zaplanujcie na zbiórce wykonanie poszczególnych scen Waszego spektaklu, a także materiały, jakie będą Wam potrzebne do wykonania kukiełkowych aktorów. Podzielcie się rolami, tak aby każdy mógł wykonać swoją kukiełkę – aktora. Zaproście na przedstawienie Waszych Rodziców, którzy z wielką ochotą zobaczą Wasz teatr kukiełkowy.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

14103: „Reklamowanie gromady”

Autoreklama to umiejętność pokazania samego siebie. To bardzo trudna sztuka, bo łatwo wpaść w przesadę i wprowadzić niepożądaną sztuczność, co może skutkować efektem odwrotnym. Przygotujcie gromadą przedstawienie o tym, kim jest zuch, czym się zajmujecie w harcerstwie i jakie przeżywacie przygody. Postarajcie się pokazać Wasze dzieło jak największej publiczności, np. podczas apelu, akademii szkolnej. Nie zapomnijcie o zuchowych i harcerskich elementach mundurowych, takich jak chusty, czapki, a może założycie całe mundury?

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

40
pkt.

14102: „Coś z niczego, czyli sztuka podwójnie użytkowa”

Upcycling – mimo, że słowo brzmi skomplikowanie, to samo jego znaczenie jestproste. Chodzi o sztukę polegającą na tworzeniu czegoś z „niczego” lub nadawanie starym, zużytym przedmiotom nowych funkcjonalności i wartości. Może to być na przykład zrobienie wazonu ze starej butelki o ciekawym kształcie, czy instrumentu muzycznego z kamyków i pustej puszki po coli. Wcielcie się w artystów, którzy lubią zrobić coś z niczego, wymyślcie nowe zastosowania dla zużytych przedmiotów znajdujących się w Waszych domach. Użyjcie wszystkich materiałów papierniczych, jakie przyjdą Wam do głowy. Powodzenia!

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

40
pkt.

14101: „Po raz pierwszy, po raz drugi… SPRZEDANE!!!”

W przedsiębiorczości bardzo często największą wartość ma zdolność wykorzystania swoich umiejętności i talentów. Właśnie wtedy można osiągnąć najlepsze wyniki finansowe w firmie. Spróbujcie wykorzystać swoje talenty artystyczne. Wykonajcie prace plastyczne i zorganizujcie aukcję z udziałem rodziców i innych członków rodziny zuchów z Waszej gromady. Po aukcji wspólnie zdecydujcie, na co przeznaczycie zarobione pieniądze. Może to być np. potrzebny sprzęt dla gromady.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

30
pkt.

14100: „Sztuka tworzenia”

Współcześnie jesteśmy świadkami ciekawego zjawiska:projekt przedmiotu użytkowego lub grafitti na ścianie nazywane bywa dziełem sztuki. W słowniku pojawiło się z kolei hasło sztuka użytkowa. Czy wiecie, co to jest? Poproście starszą osobę, aby wyjaśniła Wam to pojęcie, a następnie, w ramach zadania międzyzbiórkowego, przygotujcie np. koszulkę (T-shirt) z gładką powierzchnią lub materiałową torbę oraz kolorowe farby do tkanin lub flamastry. Pomyślcie nad wzorem, który byłby oryginalny i mógłby ozdabiać Waszą koszulkę/torbę, wykonajcie projekty. Na kolejnej zbiórce stwórzcie własną wersję. limitowaną odzieży dla zuchów. Dowiedzcie się również, jak powinien wyglądać wasz mundur. Po zakończonej pracy zorganizujcie konkurs na najlepszy projekt.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

30
pkt.

14099: „Dawno, dawno temu…”

Kiedyś bajkopisarze czy poeci korzystali do spisywania swoich dzieł z gęsiego pióra oraz kałamarza wypełnionego po brzegi atramentem, potem do tego celu używano maszyny do pisania. Teraz idealnie nadającym się do tego celu narzędziem jest komputer wraz z popularnym edytorem tekstu. Ułóżcie wspólnie bajkę na wybrany przez siebie temat, a następnie zapiszcie ją w dowolnym edytorze tekstowym na przykład MS Word, dodając obrazki, a następnie stworzone dzieło literackie wydrukujcie i powieście w Waszej zuchówce.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, plik tekstowy

20
pkt.

14098: „Dzieci wiedzą lepiej”

Do wykonania tego zadania potrzebna Wam będzie pomoc Waszego wodza gromady. Czy kiedykolwiek oglądaliście program “Duże dzieci” lub słuchaliście nagrań z cyklu “Dzieci wiedzą lepiej”? Wasi rówieśnicy już nieraz udowodnili, że na temat współczesnego świata wiedzą wiele i potrafią go ciekawie opisać. Zaadaptujcie waszą zuchówkę na studio nagraniowe. Jako zadanie międzyzbiórkowe poproście rodziców o zadanie wam dwóch pytań na temat technologii przyszłości wraz z odpowiedziami. Pytania zapiszcie na karteczkach, aby przynieść je na zbiórkę. Odpowiedzi musicie zapamiętać samodzielnie. Następnie podczas zbiórki nakręćcie filmik pt.: “Zuchy wiedzą lepiej”. Odpowiedzcie na pytania Waszych rodziców, które w filmie zadawać będzie drużynowa/drużynowy. Podsumujcie, czego dowiedzieliście się podczas zbiórki.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, link do video

20
pkt.

14097: „Świnka skarbonka”

Lubicie oszczędzać? Czy wiecie jak cenna jest to umiejętność? Warto, aby już dzisiaj nauczyć się oszczędzania. Przeprowadźcie w ramach zadania międzyzbiórkowego wywiad z Waszymi rodzicami, w jaki sposób oszczędzali oni swoje kieszonkowe, kiedy byli dziećmi. Poproście, aby co tydzień i Wam dawali kieszonkowe pieniążki. Ustalcie cel, na jaki chcecie je uzbierać, a następnie na zbiórce z zebranych materiałów papierniczych wykonajcie Wasze świnki skarbonki, które pomogą Wam w oszczędzaniu. Po 4 tygodniach podsumujcie swoje zadanie podczas kręgu rady. Czy udało się uzbierać oczekiwaną kwotę? Jak myślicie? Dlaczego tak się stało?

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

10
pkt.

14096: „Origami”

To bardzo stara sztuka składania papieru pochodząca z Chin, a następnie rozwinięta w Japonii. Polega ona na zaginaniu kwadratowych kartek papieru i tworzeniu w ten sposób różnych figur na przykład kwiatów czy zwierząt. Podczas tej zabawy nie można używać kleju ani nożyczek, nie ozdabia się również figur żadnymi wzorami. Wybierzcie razem ze swoim wodzem gromady kilka figur, które nauczycie się składać. Niech potem będą stanowić ozdobę Waszej zuchówki, a może podarujecie je innej gromadzie?

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

10
pkt.

14095: „Sklep”

Na pewno często zdarza się Wam chodzić z rodzicami do sklepu. Ale czy sami potrafilibyście go poprowadzić? Zorganizujcie zabawę w sklep. Możecie przynieść z domu opakowania po zużytych towarach lub narysować na kartkach obrazki przedstawiające produkty na sprzedaż. Osoba prowadząca ustala ceny produktów oraz kwotę pieniędzy, jaką będzie dysponował kupujący. Kupcie jak najtaniej produkty z ustalonej listy zakupów lub kupcie jak największą ich ilość. W ramach przygotowań wymyślcie własną walutę i z modeliny lub papieru wykonajcie jej odpowiednią ilość, którą będziecie wykorzystywać w kupowaniu.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

14094: „Esperantyści”

Esperanto jest sztucznym językiem międzynarodowym, choć znanym, to mało praktykowanym. Jego twórcą jest białostoczanin Ludwik Zamenhof, żyjący pod koniec XIX wieku. Powstawał już w dzieciństwie młodego Ludwika, który obserwując różnorodne języki i problemy powstające z ich jednoczesnego używania na miejskim rynku postanowił to uprościć i dać mieszkańcom możliwość porozumienia. Esperanto jest bardzo łatwy, ma proste zasady. Posługuje się nim ok. 2 mln ludzi na świecie, w tym skauci. A Robert Baden-Powell w książce „Skauting dla chłopców” zachęcał do posługiwanie się tym językiem jako sekretnym i zrozumiałym dla innych skautów. Nauczcie się słów w esperanto, jego podstawowych zasad, poczytajcie, obejrzyjcie filmiki. Możecie odwiedzić stronę http://www.centrumzamenhofa.pl/, na której jest dużo przydatnych informacji. Nawiążcie kontakt z kimś, kto posługuje się esperanto, może będą to skauci? Nagrajcie filmik, zróbcie przedstawienie lub wystawę w tym języku. Zauważcie ideę stworzenia esperanta, prostego języka dla wszystkich mieszkańców świata, która miała na celu zjednoczyć i być ponad podziałami. 

 

Dokumentacja: link do video

50
pkt.

14093: „Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat – ja i moje prawa”

Jak wszyscy wiemy, dzieci są równe wobec prawa bez względu na pochodzenie, płeć, narodowość, religię itd. Zapoznajcie się z Prawami Dziecka. W kręgu rady opowiedzcie szczerze, o przykrościach, które ktoś wam wyrządził. Zastanówcie się nad rozwiązaniami trudnych sytuacji. Przez dwa tygodnie spróbujcie wykonywać indywidualnie poniższe ćwiczenie. Następnie wspólnie zastanówcie się, jak w Polsce i na innych kontynentach przestrzegane są Prawa Dziecka. Zorganizujcie kampanię społeczną na terenie szkoły uświadamiającą o waszych prawach. 

 

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, wnioski

40
pkt.

14092: „Każdy inny wszyscy równi”

Dowiedzcie się, czym jest tolerancja. Zorganizujcie konkurs multimedialny dla innych gromad lub uczniów Waszej szkoły. Przygotujcie prezentację w programie Power Point lub Prezi, nakręćcie film lub nagrajcie piosenkę/reportaż, zróbcie zdjęcia dotyczące tolerancji. Zorganizujcie “Święto Przyjaźni”: z dostarczonych prac zróbcie wystawę/pokaz slajdów itp. Niech osoby, które będą na nią zaproszone zagłosują na najlepszą pracę. Dla każdego uczestnika konkursu przygotujcie dyplomy uczestnictwa. 

 

Dokumentacja: prezentacja

40
pkt.

14091: „Ważny dzień”

Wraz z gromadą zorganizujcie „Ważny dzień” (Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Babci, Dzień Dziadka lub Dzień Dziecka). Zaproście na to wydarzenie swoich bliskich. Przygotujcie spektakl dla zaproszonych gości, wykonajcie zaproszenia, stroje, scenografię. Przygotujcie scenę i miejsca na widowni. 

 

Dokumentacja: link do video

30
pkt.

14090: „Zuchy listy piszą”

Nawiążcie kontakt z zuchami z innych krajów i wysyłajcie do siebie listy. Na początku możecie robić to całą gromadą, a później możecie spróbować pisać do siebie w parach i prowadzić korespondencyjne przyjaźnie – penpals. Dzięki temu poćwiczycie język, w którym będziecie pisać, ale w szczególności możecie dowiedzieć się o ruchu zuchowym w innych krajach, złożyć życzenia na Dzień Myśli Braterskiej czy inne święto. Możecie wymieniać się zdjęciami, pamiątkami, plakietkami i z tego wszystkiego zrobić wystawę lub nagrać filmik w ciekawostkami i słowami w danym języku. Kto wie, może kiedyś zobaczycie się na Jamboree? 

 

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, link do video

20
pkt.

14089: „Zaprzyjaźnij się z bliskimi”

Znajdź czas dla swoich dziadków, spędź z nimi trochę czasu, posłuchaj ich historii z dzieciństwa. Wykonaj album swojej rodziny, możesz skorzystać ze zdjęć zgromadzonych przez bliskich lub narysuj własnoręcznie swoich krewnych. Przedstaw swój album w trakcie uroczystości rodzinnej. Zrób drzewo genealogiczne, o przodkach dowiedz się podczas rozmów z dziadkami. 

 

Dokumentacja: kopia albumu

20
pkt.

14088: „Cichy przyjaciel”

Podczas jakiegoś biwaku/wyjazdu gromady zróbcie losowanie. Na karteczkach wypiszcie imiona wszystkich obecnych zuchów. Następnie niech każdy zuch wylosuje jedną karteczkę (pilnujcie, aby nie wylosować siebie). Nie zdradzajcie nikomu, kogo wylosowaliście. Wasze zadanie będzie polegało na tym, aby przez cały biwak/wyjazd sprawiać wylosowanej osobie drobne przyjemności np. zostawić jej mały, zrobiony przez siebie prezent, powiedzieć coś miłego, czy w czymś pomóc albo wyręczyć. Ważne jest, aby nikt nie wiedział, dla kogo to robicie, a szczególnie wylosowany przez Was zuch. Ponieważ każdy zuch kogoś wylosował, więc ktoś na pewno będzie sprawiał drobne przyjemności również Wam. Na koniec biwaku wspólnie z drużynowym/drużynową podsumujcie Wasze działania. Powiedzcie, kogo wylosowaliście i co dla tej osoby robiliście. Wypowiedzcie się również, jak się czuliście gdy ktoś inny robił coś dla Was. 

 

Dokumentacja: lista osób i uczynków

20
pkt.

14087: „Uprzejmość popłaca”

Powszechnie wiadomo, że „wszystkim jest z zuchem dobrze”. Żeby tak było zuch musi być również uprzejmy i kulturalny. Dowiedzcie się wszystkiego o podstawowych zwrotach grzecznościowych. Kiedy powinno się je stosować? Następnie wspólnie ułóżcie i odegrajcie 3 scenki, które przedstawią zastosowanie tych zwrotów w codziennym życiu. 

 

Dokumentacja: link do video

10
pkt.

14086: „Dbamy o każdego w gromadzie”

Chyba każdy lubi dostawać prezenty, na pewno każdy zuch czeka z wytęsknieniem na swoje urodziny. Wspólnie z gromadą wykonajcie kalendarz urodzinowy, w którym zaznaczycie urodziny zuchów i kadry gromady. Przed każdymi urodzinami pamiętajcie o życzeniach, wykonajcie wspólnie staranny prezent lub kartkę pocztową, podpiszcie się. 

 

Dokumentacja: kopia kalendarza

10
pkt.

14085: „Wieczór filmowy”

Fajnie jest spędzać razem czas z kolegami i koleżankami. Zwłaszcza jeśli to koledzy i koleżanki z gromady. A czy zdarzyło Wam się wspólnie oglądać filmy? A może macie podobne upodobania filmowe? Aby odpowiedzieć na te i inne pytania zorganizujcie zuchowy wieczór filmowy. Spotkajcie się wieczorem, zorganizujcie duży ekran, głośniki, przygotujcie wygodne miejsca do siedzenia. Niech każdy przyniesie dużo filmów. Wspólnie porozmawiajcie o tym, co najbardziej lubicie oglądać i wybierzcie 2, 3 filmy, które obejrzycie podczas wieczoru. Pamiętajcie, aby nie zaczynać biwaku zbyt późno, bo zabraknie Wam czasu na obejrzenie wybranych filmów. Następnego dnia rano urządźcie prawdziwe głosowanie nad tym, który film podobał się Wam najbardziej i dlaczego.

 

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

14084: „Zuchy Wam pokażą”

Udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych jest ważny, gdyż pozwala pokazać naszą pamięć o dawnych bohaterach, wydarzeniach, które były ważne w historii naszej Ojczyzny. Wybierzcie się całą gromadą na obchody wybranego święta narodowego w Waszej miejscowości. Czy wiecie, co zdarzyło się tego dnia w przeszłości? Czemu ludzie chcą pamiętać ten dzień? Pokażcie, że ZHP pamięta o bohaterach. W ramach udziału w uroczystościach zorganizujcie w wybrany sposób kampanię promującą to święto, na przykład poprzez paradę z transparentem, ulotki, rozdawanie biało-czerwonych kotylionów przechodniom, wręczanie własnoręcznie wykonanych zaproszeń na uroczystości państwowe. Pokażcie mieszkańcom Waszego miasta jak pięknie potraficie świętować.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

14083: „Plakatowo – kolorowo”

Każda miejscowość jest wyjątkowa, ciekawa i kolorowa. Koniecznie uwiecznijcie jej piękno na plakatach i uświadomcie mieszkańcom, w jakim pięknym miejscu żyją. Niech ciekawe budowle i zachwycająca przyroda będzie dla Was inspiracją. Jeśli na plakatach umieścicie “chmurki” z ciekawostkami, na pewno przyciągnięcie uwagę szerszego grona mieszkańców. Zacznijcie od rozwieszania plakatów w swojej szkole. Spróbujcie też zamieścić kilka Waszych prac w miejscach przeznaczonych na ogłoszenia na terenie miejscowości. Pokażcie, że Wasz region potrafi zadziwić! Plakaty wykonajcie w kilku egzemplarzach i wykorzystajcie do promocji regionu na rajdach, biwakach i innych wyjazdach. Być może uda Wam się nawiązać kontakt z regionalnym punktem informacji turystycznej, który wykorzysta dla promocji regionu Wasze prace? Czekamy na zdjęcia Waszych dzieł sztuki.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

40
pkt.

14082: „Mapa śladów historycznych”

Czy uważacie, że w Waszej miejscowości nie wydarzyły się żadne wydarzenia historyczne? Czy myślicie, że nie było na terenie wokół którego mieszkacie żadnych bitew, marszów? Oczywiście, że były! Wystarczy tylko trochę poszukać, popytać, a na pewno odnajdziecie ślady historii. Przed zbiórką zapytajcie Waszych rodziców albo dziadków bądź innych członków rodziny, czy znają jakieś wydarzenia, które miały miejsce przed laty w Waszej okolicy. Dokładnie zanotujcie lub nagrajcie to, co Wam powiedzą Wasi najbliżsi. Na zbiórce przedstawcie gromadzie swoje notatki. Wybierzcie spośród wszystkich wydarzeń jedno – najciekawsze. Może to być bitwa, miejsce sejmików, powstania, pospolitego ruszenia, miejsce, gdzie zakończyła się bitwa, gdzie odznaczono walecznych. Wykonajcie wielką mapę miejscowości na arkuszu dużego formatu i zaznaczcie tam miejsca związane z wybranym wydarzeniem historycznym. Opiszcie, co się działo w danym miejscu, zaznaczcie barykady, szlak bojowy, miejsce apelu, magazyny. Na kolejnej zbiórce, wykorzystując przygotowaną mapę, wyruszcie na wspólną wyprawę. Wasz pobyt w każdym miejscu uwiecznijcie zdjęciem. Waszymi odkryciami może uda Wam się podzielić z innymi z Waszej szkoły.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

40
pkt.

14081: „Drzewo mojej rodziny”

Każdy z Was na pewno nie raz słyszał o drzewie genealogicznym. Pewnie już zdarzyło się w Waszym życiu wykonać takie drzewo w ramach szkolnej pracy. Spróbujcie wrócić do tematu. Patriotyzm objawia się też poprzez znajomość i utożsamianie się ze swoimi korzeniami. Pierwszymi osobami, które pomogą Wam w wykonaniu zadania, są Wasi rodzice i dziadkowie. Usiądźcie z nimi przy szklance soku czy herbaty i wypytajcie kim byli, czym się zajmowali Wasi przodkowie. Poproście swoich najbliższych członków rodziny, aby pomogli Wam narysować (na razie na brudno) drzewo genealogiczne zawierające co najmniej 4 pokolenia wstecz od Waszego. Nie ograniczajcie się jedynie do prostej linii pokrewieństwa, ale także uwzględnijcie rodzeństwo Waszych przodków. O każdej osobie zanotujcie kilka zdań mówiących o jej życiu. Zebrane informacje i naszkicowane drzewa przynieście na zbiórkę. Wykonajcie już na czysto Wasze prace. Będą Wam potrzebne duże arkusze papieru i inne artykuły plastyczne. Na karteczkach w kształcie liści napiszcie kilka zdań o widniejącej na drzewie osobie. Liście przyczepcie do gałęzi, tak, aby nie były płasko przyklejone. Wszystkie prace umieśćcie na wystawie w szkole lub miejscu Waszych spotkań. Nie zapomnijcie opowiedzieć sobie na kolejnej zbiórce o korzeniach Waszych rodzin. Na koniec tego zadania postarajcie się posadzić drzewo w wyznaczonym przez urząd miasta/gminy miejscu. Niech to będzie symbol trwałości korzeni Waszej rodziny. Powodzenia! I nie zapomnijcie pochwalić się Waszymi drzewami.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

30
pkt.

14080: „Moje miasto/moja wieś sia la la”

Każdy lubi chwalić się miejscowością, w której mieszka. Czasem jest ona położona w malowniczej okolicy, czasem może się ona poszczycić osiągnięciami w dziedzinie sportu, kultury. Zastanówcie się, co szczególnego ma w sobie Wasze miejsce zamieszkania. Wymyślcie prostą i krótką piosenkę lub pląs o Waszej miejscowości, który będziecie mogli wykorzystywać podczas imprez harcerskich. Będzie to doskonała reklama dla potencjalnych turystów odwiedzających okolicę. Piosenka nie może być krótsza niż 4 wersy. Żeby uchronić ją od zapomnienia, poproście Drużynowego/drużynową, żeby nagrał Wasz utwór i umieścił go w Internecie.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, link

30
pkt.

14079: „Legendy”

W każdy regionie, w prawie każdej miejscowości krążą różne legendy. Mogą dotyczyć np. historii powstania miast, mogą opowiadać skąd się wzięła nazwa miasta lub po prostu opowiadać ciekawe historie z dawnych czasów. Poszukajcie w książkach, popytajcie rodziców, nauczycieli jakie są legendy o Waszych miejscowościach. Opowiedzcie je sobie na zbiórce, a następnie spróbujcie odegrać jak profesjonalni aktorzy. Pamiętajcie o strojach i rekwizytach. Wasz drużynowy/drużynowa nagra Wasze przedstawienia. Będziecie mogli je pokazać Waszym rodzicom lub kolegom – niech jak najszersze grono osób pozna legendy z Waszych okolic.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

20
pkt.

14078: „Galeria postaci historycznych”

Wybierzcie jakiś okres z historii naszego kraju, np. średniowiecze, okres odzyskania przez Polskę niepodległości. Dowiedzcie się, co się wtedy działo w naszym kraju, jakie znane osoby zrobiły coś dobrego dla Polski. Może poznacie postaci kilku królów polskich, może osoby walczące za nasz kraj np. w czasie II wojny światowej. Niech każdy z Was wybierze z tych osób jedną postać, która mu najbardziej zaimponowała, którą może chciałby naśladować. Narysujcie portret tej postaci – pamiętajcie aby uwzględnić charakterystyczne atrybuty np. koronę/berło. Następnie stwórzcie galerię postaci historycznych w Waszej zuchówce. Gdy wszystkie Wasze obrazy zawisną już na swoim miejscu pooglądajcie dokładnie każdą postać i opowiedzcie kilka zdań o tym kim był i co zrobiła.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

20
pkt.

14077: „Małe podatki”

Jedną z nieodzownych rzeczy, które towarzyszą istnieniu każdego państwa są podatki. To takie składki pieniężne, które pozwalają finansować na przykład różne państwowe instytucje. Wasi rodzice na pewno płacą podatki, Wy jako członkowie ZHP również płacicie drobne pieniądze, czyli składki. Zróbcie plakat wyjaśniający, dlaczego trzeba płacić podatki i z jakiego powodu to takie ważne.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

10
pkt.

14076: „Skąd się wzięły zuchy”

Bycie zuchem to super sprawa – pewnie już nie raz się o tym przekonaliście. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się wzięły zuchy? Jaka jest historia ruchu zuchowego. Zaproście na swoją zbiórkę “Druhnę Historię” niech Wam opowie w ciekawy sposób, jak to się wszystko zaczęło, jakie ważne postaci miały w tym swój udział. Na podsumowanie stwórzcie wspólnie lub w szóstkach plakat prezentujący historię ruchu zuchowego.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

10
pkt.

14075: „Nie rzucim Ziemi…”

W każdym kraju istnieją bardzo ważne piosenki uznawane za patriotyczne. Polska również posiada wiele takich utworów, które każdy Polak znać powinien. Waszym zadaniem jest nauczenie się chociaż jednej piosenki patriotycznej. Dowiedzcie się również, w jakich okolicznościach powstały wybrane przez Was piosenki i w jakich sytuacjach były i są one nadal śpiewane. Może uda Wam się również dowiedzieć, kim byli autorzy słów i melodii. Poproście drużynowego/drużynową o nagranie Was kamerą podczas śpiewania piosenki. Dzięki temu nagraniu będziecie mogli również reklamować swoją gromadę w Internecie.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, link do video

40
pkt.

14074: Turystyczne „know how”

Czy ktoś z Was wie, kim jest turysta? A może Wy sami nimi jesteście? Znacie podstawy pierwszej pomocy, numery telefonów alarmowych, wiecie, jak należy zachować się w górach? Jeśli tak, wykonajcie plakat przedstawiający turystę – pamiętajcie o jego ubiorze. Zróbcie mini kurs pierwszej pomocy, na kartce papieru zamieśćcie numery telefonów alarmowych oraz przeprowadźcie wywiad z harcerzami pt.: “Jak należy zachowywać się w górach?”. Prześlijcie do nas zdjęcia oraz pytania i odpowiedzi z Waszego wywiadu.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, pytania i odpowiedzi z wywiadu

40
pkt.

14073: Pociąg osobowy do stacji Zuchy odjedzie z toru…

Rozkład jazdy, kolejarz, dworzec PKP… Czy te wyrażenia coś Wam mówią?

Waszym zadaniem jest napisać instrukcję, jak należy sprawdzić rozkład jazdy. Odwiedźcie najbliższą stację PKP, zobaczcie, jak funkcjonuje. Swoje wrażenia i spostrzeżenia przeobraźcie we własną zabawę w dworzec! Ciekawe, jakie instytucje funkcjonujące na stacji zauważycie?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, plik z instrukcją

 

50
pkt.

14072: Rowerowe (nie)szaleństwo

Każdy z Was zapewne ma rower, jeśli nie, to na pewno każdy wie, jak wygląda. Dlatego, przygotujcie na dużym papierze szkic roweru. Następnie napiszcie z jakich części jest zbudowany. Waszym drugim zadaniem jest zaproszenie policjanta na zbiórkę, który opowie Wam o znakach drogowych, sygnalizacji świetlnej, a także o miasteczku ruchu drogowego. Może Wam uda się wybrać w takie miejsce? Pamiętajcie, że przed każdą jazdą na rowerze należy założyć kask!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14071: Pola Nadziei

Pola Nadziei to coroczna kampania prowadzona przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. W ramach zadania międzyzbórkowego poszukajcie informacji o tej akcji. Porozmawiajcie o niesieniu pomocy innym w kręgu rady. Przyłączcie się do tej akcji! Pamiętajcie o posadzeniu żonkili.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14070: Laboratorium Dextera

Laboratorium Dextera – z czym Wam się kojarzy? Tak, jest taka kreskówka! Jednak w tym zadaniu nie będziecie oglądać bajki, ale zamienicie się w Dextera! Stwórzcie własne laboratorium oraz przeprowadźcie w nim jak największą liczbę doświadczeń. Pochwalcie się Waszymi strojami oraz ciekawymi substancjami. Możecie wykorzystać do tego zadania propozycję programową „Chcę wiedzieć więcej, niż wiem – umieć więcej, niż umiem”.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14069: Papieska mapa okolicy

Stwórzcie papieską mapę swojej okolicy, na której znajdują się najważniejsze miejsca związane z życiem papieża. Rozejrzyjcie się uważnie – na pewno jest w Waszej okolicy wiele takich miejsc, chociaż może niekoniecznie je kojarzycie od razu.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

10
pkt.

14068: Uważaj, jak idziesz!

W czasie różnych niebezpieczeństw ważne jest, aby umieć poruszać się zgraną grupą. Warto, aby szóstki zuchowe posiadły taką umiejętność. Rozdajcie szóstkom obrazki przedstawiające przejście dla pieszych, na których znajduje się sama zebra, bez znaków drogowych, sygnalizacji itp. Poproś zuchy o dorysowanie elementów, które poprawią bezpieczeństwo. Ułóżcie razem z gromadą „Kodeks drogowy zucha”, w którym zawrzecie zasady poruszania się w grupie. Więcej nt umiejętności, jakimi w razie niebezpieczeństwa powinny posługiwać się zuchy dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

bum_banner

50
pkt.

14067: Kto nam pomoże?

Praca służb takich jak Straż Pożarna jest nie tylko bardzo ważna, ale też bardzo ciekawa! Wybierzcie się do najbliższej Straży Pożarnej, Policji czy Centrum Zarządzania Kryzysowego lub zaproście na zbiórkę strażaka czy policjanta. Po wizycie przygotujcie zabawę tematyczną z wykorzystaniem wiedzy o działalności służb ratowniczych, np. zbudujcie z zuchami z dużych kartonów samochody służb ratowniczych i niech każda ze służb będzie mogła w jakiś sposób zaistnieć w trakcie zabawy – strażacy ściągną kota z drzewa, policjant ukaże kogoś, kto przebiegał przez jezdnię itp. Więcej nt umiejętności, jakimi w razie niebezpieczeństwa powinny posługiwać się zuchy dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

bum_banner

30
pkt.

14066: Nie mam co na siebie włożyć!

Ważne jest, aby każdy zuch wiedział, jakie ubrania należy zakładać w trakcie anomalii pogodowych oraz jaką dodatkową ochronę należy stosować (kremy z filtrem, nakrycia głowy, picie dodatkowej ilości wody, ciepłe ubrania itp.) w konkretnych sytuacjach. Wykonajcie majsterkę, w trakcie której przygotujecie tekturową postać człowieka i komplet papierowych ubrań, jakie można mu zakładać. Następnie ubierzcie Waszą postać zależnie od wybranych warunków pogodowych. Więcej nt umiejętności, jakimi w razie niebezpieczeństwa powinny posługiwać się zuchy dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

bum_banner

30
pkt.

14065: Alarm trąbi!

Czasem w sytuacji zagrożenia, najlepszym ratunkiem jest ucieczka. Ale uciekać też trzeba umieć, tak by w popłochu nie wywołać paniki i nie pogorszyć sytuacji. Przeprowadźcie w trakcie zbiórki próbną ewakuację. Najpierw przejdźcie z gromadą drogę ewakuacyjną w miejscu, w którym macie zbiórkę, tak aby wszystkie zuchy dobrze ją poznały. Następnie możecie zorganizować wyścigi szóstek, w których wygra ta, która najszybciej ustawi się na miejscu zbiórki w czasie ewakuacji. Więcej nt umiejętności, jakimi w razie niebezpieczeństwa powinny posługiwać się zuchy dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

bum_banner

10
pkt.

14064: Skąd się biorą zagrożenia?

Każdy zuch powinien umieć rozpoznać niebezpieczne sytuacje i zachowania prowadzące do nieszczęść. Niech każda szóstka wypisze na plakatach zagrożenia, jakie mogą spotkać w domu, szkole, na ulicy itp. Następnie wybierzcie jedno i narysujcie plakat ostrzegający przed nim. Więcej nt zagrożeń naturalnych występujących w Polsce dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

bum_banner

40
pkt.

14063: Papieskie kremówki

Podczas zbiórki postarajcie się przygotować ulubiony przysmak Jana Pawła II. To trudne zadanie, więc porządnie się przygotujcie: poznajcie przepisy, znajdźcie wszystkie potrzebne składniki. Może znajdziecie inny przepis na jakieś ulubione danie papieża-Polaka, a może uda Wam się dowiedzieć, jakimi przysmakami zajada się obecny papież?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

 

20
pkt.

14062: Wielkanocne inspiracje

Święta wielkanocne kojarzą się między innymi z pisankami, palmami, zajączkiem i barankiem. Wykonajcie najładniejsze i najciekawsze pisanki oraz palmy. Przebierzcie się za zwierzątko wielkanocne i wyślijcie do nas zdjęcia! Może uda Wam się przy okazji stworzyć akcję zarobkową gromady?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14061: Śniegowe zabawy

 

Zima? Tak! To oznacza śnieg. Dlatego zorganizujcie bitwę na śnieżki, ulepcie największego bałwana, wyjdźcie na łyżwy lub na sanki! A może uda Wam się zorganizować kulig? Nie zmarnujcie okazji do ruchu na świeżym powietrzu w pięknej, zimowej atmosferze. Koniecznie prześlijcie nam swoje zdjęcia oraz filmiki.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

10
pkt.

14060: Bajkowe popołudnie

 

Zorganizujcie dla zaprzyjaźnionych gromad “Bajkowe Popołudnie”, czyli popołudniowe oglądanie bajek. Niech każdy z Was zabierze małe co nieco. Zadbajcie o miłe przyjęcie gości, wygodne siedzenia, ładny wystrój zuchówki. Pamiętajcie, by co jakiś czas w trakcie filmu się poruszać i poćwiczyć mięśnie!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14059: Mydło lubi zabawę

 

Lubicie puszczać bańki mydlane? Urządźcie konkurs na największą mydlaną bańkę wcześniej ucząc się m. in., że żeby stworzyć dużą bańkę trzeba równomiernie dmuchać.  Potem pobawcie się w mydlaną siatkówkę i próbujcie w szóstkach przedmuchiwać na drugą stronę bańki mydlane. Jeśli na terytorium danej szóstki pęknie lub upadnie bańka mydlana – otrzymuje ona punkt karny. Wygrywa ta szóstka, która w danym czasie zbierze jak najmniej punktów.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

10
pkt.

14058: Malownicza gromada

 

Kolorowe farby, wielkie płótno, kilka pędzli… Przedstawcie swoją gromadę na wielkim płótnie. Pamiętajcie o tym, by malować siebie nawzajem najpiękniej, jak potraficie. Powieście swoje dzieło w miejscu zbiórek.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14057: Urodziny miesiąca

 

01.01, 02.02, 03.03…znacie te daty? Są to urodziny miesiąca! Wspólnie świętujcie te daty. Wykonajcie kolorowe pudełeczka w których znajdzie się małe co nieco, nadmuchajcie balony – niech na nich znajdzie się napis “STO LAT”, rozdajcie je harcerzom bądź instruktorom w hufcu, zorganizujcie zabawy oraz zdmuchnijcie świeczki np. na babeczkach lub pączkach.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14056: Fotograficzne doświadczenia

 

Fotograf? Aparat? Sesja? Obiektyw? Odpowiednie światło? Czy coś Wam to mówi? Wybierzcie się na wycieczkę do studia fotograficznego. Zapytajcie o wszystkie ciekawe sprawy dotyczące robienia i wywoływania zdjęć w tradycyjny sposób. Zróbcie kilka zdjęć, które nam dostarczycie.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14055: Odtworzyć wygląd nieba…

Odtworzyć wygląd nieba…

Planetarium to miejsce lub urządzenie (projektor gwiazdowy) służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii. Trochę skomplikowane, prawda? Wybierzcie się na wycieczkę do planetarium. Namalujcie i opiszcie, co ciekawego udało Wam się tam zobaczyć.
Dokumentacja 5-10 zdjęć

30
pkt.

14054: Przyrodnicze skarby

 

Czy w Waszej okolic znajdują się jakieś Pomniki Przyrody? A może macie niedaleko do Parku Narodowego? Koniecznie wybierzcie się na wycieczkę lub zwiad w takie miejsca! Jeśli jednak nie macie możliwości, zorganizujcie quiz z geografii Polski i dowiedzcie się, czym dokładnie są Pomniki Przyrody oraz Parki Narodowe. Może uda Wam się zaprosić na zuchową zbiórkę podróżnika, który opowie Wam, jakie niesamowite miejsca można odwiedzić w Polsce?  Powodzenia!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14053: Jaka dziś pogoda?

 

Czy w Waszej okolicy jest stacja meteorologiczna? Jeśli tak – koniecznie się tam wybierzcie i zapytajcie pracowników takiej stacji, jakie są w niej urządzenia i jak działają. Po powrocie pobawcie się w pogodynkę, czyli osobę, która opowiada w telewizji o prognozie pogody. Jak to zrobić? To bardzo proste! Wykonajcie dużą mapę naszego kraju. Zaznaczcie największe miasta oraz przyklejcie słoneczka, chmurki, deszcz i śnieg w odpowiedni rejon. Może właśnie gdzieś jest burza, a może temperatura jest bardzo niska? Czekamy na zdjęcia oraz filmik z Waszych wystąpień!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, filmy

20
pkt.

14052: w 80 pytań dookoła świata

 

Hiszpania,Europa, Rosja, Irlandia, Antarktyda… Znacie te kraje oraz kontynenty? Jest ich o wiele więcej. Który kraj słynie z makaronów? Postarajcie się wybrać kilka najciekawszych, dowiedzcie się o nich jak najwięcej ciekawostek. Może jakaś sławna osoba jest z tego kraju jak np. Lionel Messi czy Beyonce? Następnie opracujcie w szóstkach zestawy pytań do quizu (może ich być w sumie 80 lub więcej). Umieśćcie je we wspólnej puli. Na następnej zbiórce wystawcie swoich przedstawicieli do quizu o państwach świata, przepytujcie się też w szóstkach. Pięknie będzie się później pochwalić taką wspaniałą wiedzą w szkole.
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14051: Teatr w kinie

Na pewno wiecie, że teatr i kino to dwie odrębne dziedziny kultury. Co byście jednak powiedzieli na połączenie teatru i filmu? Stwórzcie kukiełki lub lalki do teatrzyku i nagrajcie film na przykład o Waszej gromadzie. Zaprezentujcie go zaprzyjaźnionej drużynie, a także swoim rodzicom.

Dokumentacja: film teatru kukiełek, 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14050: Gazetka

 

Obecnie praktycznie w każdym miejscu znajduje się biblioteka oraz redakcja. Dlatego, odwiedźcie te miejsca. Następnie, opracujcie własną gazetkę – papierową lub ścienną. Niech pojawi się ona w szkole lub w hufcu. Gazetka ma przedstawiać Waszą działalność, co ciekawego robicie na zbiórkach oraz niech nie zabraknie na niej waszych uśmiechniętych zdjęć. Pamiętajcie aby pojawiały się na niej nowe informacje, a wersja papierowa powinna wyjść co najmniej w dwóch wydaniach.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14049: Święto barw

 

Wiele jest w Polsce świąt narodowych, wśród nich: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony  w Polsce 2 maja. W tym szczególnym dniu podkreślmy to co dla nas, Polaków jest najważniejsze –  barwy narodowe. Z okazji rocznicy jednego ze świąt narodowych lub lokalnych wykonajcie plakat, na którym znajdzie się szkic zucha- takiego jak Wy! Podajcie cechy wzorowego obywatela. Niech każdy z Was pomaluje buzie w kolorach barw narodowych. Posiadacie własne strony WWW? Mamy dla Was jeszcze jedno zadanie! Niech na Waszych stronach w tym czasie pojawi się flaga Polski!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

10
pkt.

14048: Sportowe wyzwanie

 

Jaki ubiór ma sportowiec? Jacy są znani sportowcy? Czy higiena i gimnastyka są ważne? Czy warto się zdrowo odżywiać? Spróbujcie odpowiedzieć na te pytania w szóstkach przygotowując swoją odpowiedź w ciekawej formie: może być to plakat, przedstawienie, piosenka, wierszyk – co tylko wymyślicie!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14047: Lokalni orędownicy

 

Czy to miejscowość większa czy też mniejsza, w każdej znajdują się zabytki, izby czy muzea regionalne. Pochwalcie się tym, co ciekawego znajduje się w Waszym regionie! Zbierzcie jak najwięcej informacji o swoim regionie i stańcie się jego orędownikami, czyli osobami, które dobrze o nim mówią i sprzyjają mu. Przygotujcie ulotki o wybranym zabytku, izbie czy muzeum. Rozdajcie te ulotki kolegom i koleżankom w szkole, a także rodzinie, by promować te miejsca. Może nawet wybierzecie się tam całą gromadą?
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

 

40
pkt.

14046: Spotkanie z Druhną Historią

Wiecie o tym, że nosimy teraz inne, niż kiedyś, nowsze mundury? Wiecie jak wyglądają starsze? Poznajcie historię swojej gromady. Dowiedzcie się, jak kiedyś wyglądały Zuchowe Obietnice. Zaproście na zbiórkę byłego drużynowego, jeśli było więcej drużynowych – postarajcie się, aby zjawili sie wszyscy. Również nie zapomnijcie o byłych członkach gromady. Posłuchajcie opowieści o dawnych czasach i gromadzie. Przygotujcie się do tego spotkania z Historią, przedstawiając także teraźniejszość gromady i to, co robicie obecnie.

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14045: Zuchowe Targi Pracy

 

Strażak, lekarz, naukowiec, fizyk, sprzedawca, nauczyciel, kucharz, muzyk. Jest bardzo wiele zawodów. A czy Wy już wiecie kim chcecie zostać w przyszłości? Wspólnie w Kręgu Rady porozmawiajcie o zainteresowaniach każdego zucha. Wybierzcie się do Zuchowego Biura Karier, gdzie dowiecie się, co trzeba robić, by pracować w swoim wymarzonym zawodzie. Poćwiczcie różne umiejętności (np. proste chodzenie, ładne malowanie, pisanie na komputerze, prowadzenie pojazdu) – nigdy nie wiecie, co może się Wam przydać w przyszłej pracy.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

40
pkt.

14044: Halo? Tu 99…

Nigdy nie wiemy, kiedy spotka nas jakieś zagrożenie. Na szczęście istnieją służby, które w ciągłej gotowości czuwają, aby nieść nam pomoc. Jednak, aby mogły to zrobić musimy ich powiadomić o niebezpieczeństwie. Odegrajcie proste scenki, w których zuchy pokażą, jak należy prawidłowo wezwać staż pożarną, policję lub pogotowie. Stwórzcie w czasie majsterki mini „Alarmową Książkę Telefoniczną”, do której zuchy wpiszą numery alarmowe, numery swoich rodziców lub opiekunów oraz kontakt do swojej kadry. Więcej nt umiejętności, jakimi w razie niebezpieczeństwa powinny posługiwać się zuchy dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: zapis rozmowy przeprowadzonej przez zuchy, 5 do 10 zdjęć

bum_banner

30
pkt.

14043: Dzieckiem jesteś ty, dzieckiem jestem ja, każde dziecko swoje prawa zna!

Wszystkie dzieci na całym świecie mają takie same prawa, zapisane one są w specjalnym dokumencie zwanym Konwencją Praw Dziecka i każdy człowiek powinien ich przestrzegać. Zapoznajcie się z treścią Konwencji Praw Dziecka. Wymyślcie i opracujcie w formie komiksu mini-poradnik dla rówieśników na temat tego jak się prawidłowo zachować wtedy, gdybyście spotkali się z sytuacją nieprzestrzegania praw dzieci. Pamiętajcie o tym, żeby w swoim poradniku wyszczególnić instytucje lub osoby, do których dziecko może zwrócić się po pomoc, np. rodzice, nauczyciele, pedagog szkolny.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

 

20
pkt.

14042: Pluszowa demokracja

Rok 1989 był bardzo ważny w historii Polski, właśnie wtedy po raz pierwszy obywatele sami mogli zdecydować o dalszych losach swojego kraju. Od tamtej pory wszyscy pełnoletni Polacy mogą podejmować decyzję w istotnych dla Polski sprawach. Wymyślcie i narysujcie wyjątkową, niepowtarzalną maskotkę, która będzie nawiązywać swoim wyglądem do historii Polski i wolności. Pamiętajcie też o podaniu jej nazwy. Więcej inspiracji na temat walki Polaków z komunizmem znajdziesz w propozycji programowej „2014 kroków do WOLNOŚCI!” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/).

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, krótkie uzasadnienie tego, dlaczego właśnie tak wygląda i co dokładnie przedstawia.

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

30
pkt.

14041: Gdzie jest zagrożenie

Nie wszędzie występują takie same zagrożenia. Warto je poznać. Przygotujcie mapę Polski, na której przykleicie w odpowiednich miejscach zagrożenia, jakie są dla nich charakterystyczne, np. lawiny w górach, sztormy na morzem, powodzie przy dużych rzekach itp. Informacje nt zagrożeń naturalnych występujących w Polsce wraz z mapą znajdziecie w propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

bum_banner

30
pkt.

14040: Baczność! Do hymnu!

Nauczcie się gromadą śpiewać polski hymn. Podczas zbiórki możecie go odsłuchać. Nauczcie się tekstu (przynajmniej dwóch zwrotek i refrenu), oraz tego, jaki jest jego tytuł. Pomysłów na naukę słów piosenek jest wiele – może wymyślicie własny. Przeprowadźcie w gromadzie quiz dotyczący znajomości Hymnu Polski. Więcej pomysłów na patriotyczne zbiórki znajdziecie m. in. w następujących propozycjach programowych: „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/), „2014 kroków do wolności” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/), a także serii materiałów z okazji Dnia Flagi (http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-2013/, http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, nagranie gromady śpiewającej hymn

2014_banner

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

20
pkt.

14039: Kto ty jesteś?

Znajdźcie swój własny sposób na naukę wiersza „Kto Ty jesteś”. Możecie podczas gawędy o patriotyzmie powiedzieć ten wiersz (te zuchy, które znają), a następnie przeprowadzić rozmowę całą gromadą o tym, jak go wszyscy rozumieją. Możecie recytować go z podziałem na role np. jedna grupa zuchów będzie „dorosłym”, a druga grupa będzie „dzieckiem odpowiadającym na pytania dorosłego”. Możecie napisać każde pytanie i odpowiedź oddzielnie i zrobić z tego losy. Następnie wspólnie ułóżcie tekst. Zapytajcie swojego wodza o fragmenty wiersza, których nie rozumiecie – na pewno Wam pomoże.. Więcej pomysłów na patriotyczne zbiórki znajdziecie m. in. w następujących propozycjach programowych: „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/), „2014 kroków do wolności” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/), a także serii materiałów z okazji Dnia Flagi (http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-2013/, http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, nagranie gromady recytującej wiersz

2014_banner

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

30
pkt.

14038: Kotyliony

Ostatnio bardzo popularne jest noszenie z okazji Święta Niepodległości  biało-czerwonych kotylionów. Wykonajcie kotyliony. Możecie zrobić to w formie majsterki na zbiórce lub jako zadanie międzyzbiórkowe. Instrukcje, jak zrobić kotylion znajdziecie m. in. tutaj: http://kraina-zabaw.pl/2011/11/bialo-czerwony-kotylion/, http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-2013/, http://bi.gazeta.pl/im/d7/a2/c3/z12821207AA,Kotyliony-wykonane-przez- czestochowskich-uczniow.jpg, http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

10
pkt.

14037: W bieli i czerwieni

Niech każdy zuch zrobi swoją flagę Polski dowolną techniką. Możecie przygotować materiały do trzech różnych technik do wyboru. Może być to wyklejanka z kawałków papieru czy też z krepiny. Może być to praca zrobiona farbami czy wyklejona plasteliną. Możecie zabarwić wcześniej piasek na dwa kolory (biały i czerwony) tak, aby móc posmarować kartki klejem, a następnie wysypać piaskiem wzór flagi. To wasza inwencja! Więcej pomysłów na patriotyczne zbiórki znajdziecie m. in. w następujących propozycjach programowych: „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/), „2014 kroków do wolności” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/), a także serii materiałów z okazji Dnia Flagi (http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-2013/, http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

2014_banner

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

30
pkt.

14036: Wachlarz sprawności

Sprawności indywidualne często dobierane są według zainteresowań i hobby naszych zuchów. Czy nie zwracamy zbyt mało uwagi na to, żeby zachęcić dzieci do pracy nad sobą? Przez jakiś czas obserwuj swoje zuchy i notuj, jakie czynności w trakcie zbiórek, na biwakach, kolonii sprawiają im największą trudność. Postaraj się wyszukać odpowiednie dla każdego zucha sprawności, które pomogą mu poradzić sobie z trudną dla niego kwestią. Zaproponuj zuchowi pracę ze sprawnością pod okiem starszego kolegi lub koleżanki z gromady. Dzięki temu zyska odpowiednie dla siebie wsparcie. Natomiast zuch, który może przekazać swoją wiedzę, poczuje się doceniony i być może po raz pierwszy w życiu wystąpi w roli eksperta. Kiedy zuchowi uda się zdobyć nową sprawność, koniecznie poinformuj o tym rodziców. Przecież oni też muszą wiedzieć, jakie korzyści płyną z bycia częścią gromady zuchowej.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

50
pkt.

14035: Aktywniaki

Zapewne każdy zna osobę, której aktywność na rzecz innych jest godna podziwu. Zastanówcie się w gromadzie nad takimi osobami. Ile jesteście w stanie wymienić? Na czym polega ich aktywność? Poznajcie dobrze jedną wybraną postać i dowiedźcie się, z czego płynie jej chęć do pomocy i aktywnego działania. Kiedy zbierzecie materiały (obejrzycie wywiady, odszukajcie zdjęcia, nagrania itp.) przygotujcie w swojej szkole Tydzień Aktywniaków. Zachęćcie pozostałe dzieci z najmłodszych klas, by przygotowały plakat prezentujący osobę, która działa na rzecz innych. Wy sami zaprezentujcie kogoś, kto szczególnie zapadł Wam w pamięć i czyje działania chcielibyście docenić i pokazać szerszemu gronu.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

stop

20
pkt.

14034: Dlaczego biedronki mają kropki, czyli o umiejętności zadawania pytań

Najważniejszym celem zadawania pytań jest uzyskiwanie pożądanych informacji. Dzieci w naturalny sposób zadają dużo pytań, jednak czy nie dostają od nas gotowych odpowiedzi zbyt często? Czy uczymy zuchy samodzielności w poszukiwaniu interesujących ich wiadomości? Czy nasze zbiórki i proponowane aktywności sprawiają, że zuchy samodzielnie odkrywają świat? Razem z gromadą zbierzcie najbardziej zdumiewające pytania, jakie przyjdą Wam do głowy. Dlaczego w morzu jest piasek? Jak wygląda Internet? Czy rozgwiazdy mają oczy? Czy krowa beka? Dlaczego ludzie mają różne kolory oczu? Zróbcie całą listę niesamowitych pytań. Zastanówcie się, gdzie można znaleźć na nie odpowiedź. Jakie źródła informacji są wiarygodne? Jako drużynowy pomóż zuchom samodzielnie zastanowić się nad drogą poszukiwania odpowiedzi. Postawcie hipotezy i sprawdźcie, czy Wasze przemyślenia były prawdziwe.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

stop

30
pkt.

14033: Czym jest roszczenie?

Roszczenie to trudne słowo. Mamy z nim do czynienia często, ale nie wiemy nawet, że to właśnie to! Odegrajcie gromadą scenki, podczas których zuchy zaprezentują postawę roszczeniową (np. zakupy w sklepie, sprzeczka dwóch sąsiadów, sytuacja między dwoma zuchami na kolonii). Postarajcie się znaleźć rozwiązanie każdej zaprezentowanej sytuacji. Jak zachować się podczas rozmowy z kimś, kto przybiera postawę roszczeniową? Swoje wnioski zapiszcie lub narysujcie. Stwórzcie „Księgę Dobrych Rad, dobrych rad”, w której zamieścicie swoje sposoby na rozwiązywanie tego typu konfliktów.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

stop

40
pkt.

14032: Stop bierności – aktywny zuch

W małym ciele duży duch – tak głosi jedno z popularnych zuchowych zawołań. W tym zadaniu zuchy będą mogły udowodnić, jak istotna jest aktywna postawa. Całą gromadą dowiedzcie się, czym jest bierność: jak się przejawia, do czego może doprowadzić, dlaczego jest obecnie problemem? Odpowiedzieliście już na powyższe pytania? Skupcie się zatem na jednej dziedzinie ludzkiej bierności, która jest dla Was najdotkliwsza . Bierność dorosłych w dbaniu o najbliższe otoczenie, bierność w relacjach międzyludzkich, bierność w okazywaniu uczuć, bierność w pomocy najbardziej potrzebującym. Jeśli odnaleźliście już taką dziedzinę, możecie przystąpić do dzieła.

W pierwszej kolejności, pod wodzą drużynowego, przygotujcie plan Waszego działania: zbierzcie najwięcej pomysłów, które posłużą do uświadomienia dorosłym problemu obojętności i bierności w działaniu i reakcjach. Teraz, kiedy wiecie, z czym chcecie walczyć
i w jaki sposób, przystąpcie do akcji: przeprowadźcie happening, akcję plakatową, nagrajcie filmik – obwieście światu dorosłych, w czym tkwi problem i jak ważne jest jego rozwiązanie!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

stop

30
pkt.

14031: Zuch filantrop

Kto to jest filantrop? Razem z drużynowym idźcie na zwiad po Waszej okolicy i dowiedzcie się od lokalnych mieszkańców, co oznaczają dla nich słowa filantrop i filantropia. Sprawdźcie, jaka jest definicja tego słowa w słowniku języka polskiego. Czy Waszym zdaniem napotkani ludzie mieli rację? W szóstkach wymyślcie krzyżówkę, której hasłem będzie słowo filantrop.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć (w tym co najmniej jedno zdjęcie krzyżówki)

stop

20
pkt.

14030: Zaprezentuj się

Kto powiedział, że prezentować się mogą tylko starsi? W końcu dobra prezentacja to część wychowania ekonomicznego i społecznego. Zatem – przygotujcie w gromadzie prezentacje szóstek. Niech zuchy przedstawią swoje nazwy, okrzyk, ulubioną zabawę. W grupie raźniej, ale spróbujcie też autoprezentacji. Przedstawcie się sobie wzajemnie – co lubicie robić, kim chcielibyście być w przyszłości, jakie jest Wasze marzenie. Postarajcie się, by Wasza prezentacja jak najwięcej o Was mówiła i pozwoliła Was poznać. Do prezentacji możecie użyć rekwizytów.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć z przygotowań, linki do filmików

stop

40
pkt.

14029: Pani prezydent, pan burmistrz, pani wójt, a może pan sołtys?

Czy wiecie, co robi włodarz Waszego miasta lub wsi? Napiszcie do niego lub do niej list i zapytajcie, czy jest możliwość, żeby się z nim spotkać i porozmawiać o jego pracy i obowiązkach. Dowiedzcie się, co oznacza słowo zarządzać. Czy zarządzanie jest łatwe? Zapytajcie, czym dla wójta lub prezydenta jest odpowiedzialność, po czym poznać człowieka odpowiedzialnego.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

40
pkt.

14028: Mamo, tato, czym jest patriotyzm?

Porozmawiajcie z rodzicami na temat patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Niech zuchy wypytają osoby w rodzinie, czym jest patriotyzm dla danych osób oraz jak go pokazują itd. Na kolejną zbiórkę niech każdy zrobi o tym plakat lub rysunek przedstawiający odpowiedzi na te pytania. Zastanówcie się wspólnie w kręgu rady, jak Wy rozumiecie patriotyzm. Przygotujcie książeczkę lub duży plakat o patriotyzmie na podstawie Waszych prac i powieście go w szkole lub powszechnie widocznym i dostępnym dla wszystkich miejscu. Więcej pomysłów na patriotyczne zbiórki znajdziecie m. in. w następujących propozycjach programowych: „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/), „2014 kroków do wolności” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/), a także serii materiałów z okazji Dnia Flagi (http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-2013/, http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

2014_banner

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

10
pkt.

14027: Co nam grozi?

Aby móc właściwie przygotować się na niebezpieczeństwo, trzeba wiedzieć, co nam grozi. Zapoznajcie się z rodzajami zagrożeń występującymi w Polsce. Zagrajcie w prostą grę: prowadzący głośno mówi, jakie zagrożenie spotkało gromadę, a zadaniem zuchów jest się odpowiednio się zachować, np. w trakcie „powodzi” nie wolno dotykać podłogi, w trakcie pożaru należy dmuchać, aby go ugasić, w czasie osuwiska odsuwamy się od wysokich przedmiotów, w trakcie upału i suszy zakładamy coś na głowę i zdejmujemy bluzy, a w czasie mrozu musimy mieć zakryte dłonie i nos. Więcej nt zagrożeń naturalnych występujących w Polsce dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć zuchów pokazujące reakcję na wybrane zagrożenia

bum_banner

30
pkt.

14026: Gwiezdne wyzwanie

Czy zuchy w Waszej gromadzie zdobywają gwiazdki? Zorganizujcie zbiórkę z zaprzyjaźnioną drużyną harcerską. Zastanówcie się wspólnie, jaki powinien być zuch ochoczy, zuch sprawny i zuch gospodarny. Czego można się po takim zuchu spodziewać, co powinien umieć zrobić i co powinien wiedzieć. Dowiedzcie się od harcerzy, jakie umiejętności powinien zdobyć zuch zanim przejdzie do drużyny harcerskiej. Razem z harcerzami wymyślcie sposób na zdobywanie gwiazdek, tak żeby nie zapomnieć o żadnym zadaniu i systematycznie je realizować.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

stop

30
pkt.

14025: W gromadzie siła!

Pachycondylachinensis to gatunek mrówki, która wykazuje bardzo zaawansowaną formę współpracy między osobnikami. Obserwacje tego gatunku wykazały, że gdy jedna z robotnic znajdując bardzo ciężki, jadalny obiekt – na przykład karalucha, którego nie była w stanie samodzielnie transportować – wracała do gniazda, brała w żuwaczki inną mrówkę i taszczyła ją z powrotem do zdobyczy. Na miejscu mrówki wspólnie rozczłonkowywały łup i transportowały do gniazda. Pierwsza mrówka działa jak zwiadowca
i podejmuje decyzję, jak na menedżera przystało. Druga mrówka, ta niesiona w żuwaczkach, pozostaje przez cały czas pasywna. Żaden inny znany gatunek mrówek nie zachowuje się
w ten sposób. Zbierzcie jak najwięcej informacji o mrówkach i porównajcie je z zasadami funkcjonowania gromady zuchowej. Zastanówcie się, jakie są zalety płynące ze współpracy między zuchami w gromadzie lub szóstce? Co można robić razem, a jakie czynności zuchy powinny wykonywać indywidualnie? W Kręgu Rady zastanówcie się, jakie każdy zuch ma talenty. Może jeden świetnie czyta, inny potrafi szybko biegać, a jeszcze inny wie, jak hodować kwiaty. Przemyślcie, w jaki sposób możecie współdziałać w szóstce, żeby każdy mógł wykorzystywać swój talent na cotygodniowych zbiórkach.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

stop

30
pkt.

14024: Jak pan może, Panie Pomidorze?

Pójdźcie całą gromadą na zakupy do dużego supermarketu. Przygotujcie jednak przedtem listę zakupów na weekendowe posiłki dla całej rodziny. Zobaczcie skąd pochodzą produkty, które są na waszej liście. Zróbcie listę krajów, które odnaleźliście na opakowaniach. Wspólnie poszukajcie lokalnych, w tym polskich alternatyw – czy łatwo je odnaleźć? Skąd pochodzą nasze produkty? Dlaczego sprowadzamy produkty z różnych stron świata? Stwórzcie mapę z wynikami waszych poszukiwań i wspólnie zastanówcie się, jak ułatwić znajdywanie lokalnych produktów bezpośrednio od producentów. Poszukiwania ułatwi wam poradnik – publikacja projektu „Ekonomia jest kobietą”.

Dokumentacja: 5 – 10 zdjęć z wydarzenia + zdjęcie mapy i krótki opis przebiegu zakupów

30
pkt.

14022: Zuchy zuchom

Poszukajcie w swoim otoczeniu, może w zaprzyjaźnionym hufcu, drużyny lub gromady Nieprzetartego Szlaku. Nawiążcie z nią współpracę – wymieńcie się listami, zdjęciami swoich jednostek. Gdy dobrze się poznacie – zorganizujcie wspólną zbiórkę, na której jeszcze lepiej się poznacie i będziecie przede wszystkim dobrze bawić. Przygotujcie coś miłego dla swoich nowych przyjaciół.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

40
pkt.

14020: Niepełnosprawni – normalna sprawa!

Zapoznajcie się z kampanią „Niepełnosprawni – normalna sprawa!” w sposób, który Wam odpowiada – możecie wziąć udział w konkursach z nią związanych, odtwarzać i twórczo wykorzystać filmy „Integracja – osoby z niepełnosprawnością” ZTM Warszawa lub zrobić coś, co sami wymyślicie. Porozmawiajcie w kręgu rady o tym, jak powinno się zachowywać wobec osób niepełnosprawnych. Nauczcie się w ciekawej formie zasad savoir-vivre’u, szczególnie wobec osób niepełnosprawnych.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14019: Jak pracuje pies przewodnik?

Osoby niewidome i niepełnosprawne często korzystają z  pomocy psów  przewodników. Może w waszej okolicy mieszka taka osoba? Spotkajcie się z trenerem lub opiekunem psa przewodnika i przeprowadźcie z nim wywiad o tresurze i opiece nad takim psem. Przygotujcie wcześniej w kręgu rady pytania, które mu zadacie.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

50
pkt.

14018: Impreza integracyjna

Pomyślcie, gdzie w Waszej okolicy znajduje się ośrodek dla osób niepełnosprawnych, może hospicjum, szkoła specjalna. Przygotujcie sami lub z pomocą zaprzyjaźnionej drużyny harcerskiej przedsięwzięcie dla osób niepełnosprawnych z Waszego środowiska: może być to występ, koncert, festyn, wspólna impreza. Spróbujcie odpowiedzieć na ich potrzeby – w tym celu skontaktujcie się z dyrektorem danej placówki, by wiedzieć, co możecie dla nich zrobić.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14017: Tydzień dobroci

Każdy jest zadowolony i szczęśliwy, gdy inni są dla niego dobrzy. Działa to też w drugą stronę – będąc dobrym i miłym dla innych, sami czujemy się wartościowo, bo „więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu”. Zorganizujcie w swojej gromadzie tydzień dobroci dla bliźniego. Przygotujcie specjalne miejsce, w którym będziecie w ciekawej formie graficznej zaznaczali swoje dobre uczynki wobec rodziny, kolegów, koleżanek, zuchów, harcerzy, druhen itp. Może uda się Wam nakłonić do tego również harcerzy z Waszego środowiska?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

40
pkt.

14016: Postanowienia

W trakcie chrześcijańskiego Adwentu oraz Wielkiego Postu wiele osób ma tzw. postanowienia, czyli próbę walki ze swoją słabością, np. przez cały ten okres nie je słodyczy, sprząta swój pokój, przyjmuje dodatkowe obowiązki. Wybierzcie dla siebie postanowienia do przestrzegania przez któryś z tych okresów. Spiszcie je i zobaczcie po czasie, czy udało Wam się dotrzymać obietnic, czy było łatwo, czy trudno. W innych religiach świata w tym samym czasie, co Boże Narodzenie i Wielkanoc obchodzone są również inne święta – poznajcie je i porównajcie!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

50
pkt.

14015: Międzynarodowe święto

Weźcie udział w organizacji Dnia Myśli Braterskiej lub innego skautowego święta w waszym środowisku (szczep, hufiec, namiestnictwo itp.). Poznajcie wybraną przez Was organizację skautową z innego kraju i w trakcie święta przedstawcie ją. Możecie stworzyć (uszyć, narysować) mundur, który noszą przedstawiciele tej organizacji, przygotować słowniczki i nauczyć się paru skautowych zwrotów w ich języku itp.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

10
pkt.

14014: Najpiękniejsze kartki

Dzień Myśli Braterskiej to dzień, w którym skauci i skautki na całym świecie wymieniają się życzeniami, myślą o sobie dobrze. Urządźcie w Gromadzie międzyszóstkowy konkurs na najbardziej oryginalną kartkę z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Najpierw wybierzcie w szóstce jedną najładniejszą kartkę, która będzie konkurowała w turnieju na forum gromady. Wyślijcie najpiękniejsze kartki do zespołów w swoim Hufcu – do komendy, namiestnictwa, innych gromad i drużyn.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

10
pkt.

14013: Dobre życzenia

Wszyscy dobrze wiemy o tym, że „wszystkim jest z zuchem dobrze”. Przygotujcie z okazji jakiegoś święta (DMB, Boże Narodzenie, Wielkanoc) życzenia dla innych zuchów, które nagracie i prześlecie innym gromadom.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć z przygotowań, link do nagrania

10
pkt.

14012: Mapa różnorodności kulturowej

Czy w Waszej okolicy znajdują się różne kościoły, wspólnoty wyznaniowe? Stwórzcie mapę miejsc, które są związane z innymi religiami i wyznaniami. Pomyślcie też o tym, żeby dodać do niej miejsca związane z kulturą (lokalizacje kin, teatrów itp.). Taka mapa posłuży Wam w przyszłości do tego, by być może wybrać się na ciekawą wyprawę i poznać inną kulturę lub ciekawego człowieka.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14011: Dzień Poligloty

Każdy z Was na pewno uczy się jakiegoś języka obcego. Podpytajcie Wasze Druhny i Druhów, a także zaprzyjaźnionych harcerzy oraz rodziców, rodzeństwo i dziadków – jakie języki obce znają. Przygotujcie Dzień Języków Obcych lub Dzień Poligloty i przedstawcie sobie nawzajem podstawowe słowa w innych językach. Może uda Wam się odkryć jakieś słowa skautowe?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

50
pkt.

14010: Integracyjne przedsięwzięcie

W Waszej okolicy na pewno znajduje się szkoła lub przedszkole integracyjne. Co to oznacza? W takim miejscu uczą się dzieci niepełnosprawne w jednej grupie z dziećmi pełnosprawnymi – razem się bawią, uczą i sobie pomagają. Przygotujcie – w porozumieniu z jedną z takich klas lub grup przedszkolnych wspólne przedsięwzięcie – festiwal piosenki, występ dla rodziców itp. Pokażcie, że potraficie łamać stereotypy i bariery.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14009: Zuchowy PRlab

Czy zuchy są otwarte? Czy potrafią pokazać, zaprezentować siebie innym? Postarajcie się pokazać, że właśnie Wy jesteście takimi zuchami! Przejdźcie przez zuchowe szkolenie „PRlab”, które zapozna Was z zasadami promocji, informacji, fotografii itp. Po szkoleniu przygotujcie porządną akcję promocyjną gromady – niech to będzie coś, co będzie dla Was wyzwaniem, czego jeszcze nigdy nie robiliście. Może uda Wam się zaprezentować w lokalnych mediach, stworzyć imprezę dla dzieci? Ruszcie głowami, by o zuchach było słychać!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, ewentualne nagranie z audycji

10
pkt.

14008: Galeria świętego Jerzego

Czy Wiecie, kim był święty Jerzy? Co o nim wiecie? Poszukajcie na jego temat informacji, obrazków, wszystkiego, co zdołacie. Przygotujcie galerię świętego Jerzego, na której zaprezentujecie to, czego się dowiedzieliście.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

50
pkt.

14007: Bal z Ważnej Okazji

Czy lubicie zabawy, tańce? Czy potraficie przygotować coś dobrego do jedzenia dla dużej liczby osób? Jak idzie Wam dekorowanie sal? Spróbujcie swoich sił jako organizatorzy Balu z Ważnej Okazji dla paru gromad zuchowy (Andrzejek, karnawału, przywitania lata itp.). Niech każda szóstka zajmie się przygotowaniem jednej rzeczy, za którą będzie odpowiedzialna. Pamiętajcie o dobrej muzyce, nagrodach za zabawy, piciu, a także o tym, by po zakończonej imprezie wspólnie posprzątać i dać znać do hufcowych mediów społecznościowych o tym niezwykłym zdarzeniu.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

40
pkt.

14006: Piknik dla Rodziców

Każdy wie, że wszystkim jest z zuchem dobrze. Każdy też wie, że różnie bywa, gdy chodzi o rodziców, bo nie zawsze lubimy nakazy i zakazy, którymi nas obdarzają. Tym razem przygotujcie coś miłego dla nich – zorganizujcie gromadą Piknik dla Rodziców, tak, by było im miło, że mają takie wspaniałe, zaradne i wesołe dzieci. Nie zapomnijcie o przygotowaniu poczęstunku, wybraniu odpowiedniego miejsca i zorganizowaniu rodzicom czasu. Może na chwilę to oni zmienią się w uczestników zbiórki?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14005: Stare zabawy podwórkowe

Zaproście rodziców na zbiórkę zuchową. Przenieście się z nimi w czasie do ich dzieciństwa i poproście, by razem z Wami zabawili się w gry i zabawy, w które bawili się i grali będąc dziećmi. Zobaczcie, komu będzie lepiej szło – rodzicom czy dzieciom? Na pewno będziecie mieli dużo radości – zarówno Wy, jak i rodzice!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

14004: Wieczór wspomnień

Na pewno w Waszym Hufcu działali kiedyś instruktorzy i harcerze, którzy posiadają z czasów swojej młodości wiele pamiątek harcerskich. Zaproście ich na zbiórkę lub wieczór wspomnień – poproście ich o zabranie pamiątek, o których Wam opowiedzą. Poszukajcie takich, którzy byli zuchami i mogą Wam opowiedzieć, jak to z zuchami dawniej bywało.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

50
pkt.

14003: Razem dla zwierząt

Poszukajcie instytucji (np. TOZ, OTOZ „Animals” itp.), dzięki której Wasza gromada będzie mogła „społecznie zaadoptować” czworonożnego przyjaciela gromady. Zbierajcie dla niego pieniądze i karmę, zorganizujcie akcję zarobkową. Podzielcie się z nami wynikami swojej akcji.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14002: Atlas zwierząt i roślin

Czy wiecie, jakie zwierzęta i rośliny można spotkać w Waszej okolicy? Wybierzcie się na zwiad tematyczny, podpytajcie swoje rodziny, może w szkole ktoś Wam podpowie. Stwórzcie w szóstkach części atlasu roślin i zwierząt najbliższej okolicy tak, by cała gromada przygotowała wielki i piękny leksykon, którym będziecie mogli się pochwalić swoim rodzicom i przyjaciołom.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

14001: Ptasia stołówka

Pamiętajcie o tym, że zwierzęta, które zostają w Polsce na zimę potrzebują naszej pomocy, by ją przetrwać. Zorganizujcie na zbiórce warsztat, w którym każda szóstka przygotuje karmnik dla ptaków (szóstki mogą przygotowywać karmniki dla różnych gatunków ptaków). Umieście je w okolicy Waszych zbiórek i pamiętajcie o tym, by zawsze były zaopatrzone w odpowiedni pokarm. Może uda Wam się zaobserwować, kto stołuje się u zuchów?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

40
pkt.

13999: Muzyczne inspiracje

Jakie instrumenty muzyczne znacie? Może jakieś macie w domu? Może ktoś z Waszych bliskich gra na instrumentach? Zorganizujcie muzyczną zbiórkę – zbierzcie jak najwięcej instrumentów, pożyczcie, zaproście uzdolnione muzycznie bliskie Wam osoby. Poznajcie różne brzmienia instrumentów, a także gatunki muzyczne, z którymi mogą być związane. Spróbujcie skomponować i napisać tekst własnej piosenki. Wynikami swoich prób podzielcie się w nagraniu.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, link do nagrania

30
pkt.

13998: Grzeczność na co dzień

Zuch stara się być coraz lepszy – mówi jeden z punktów Prawa Zucha. A Wy? Czy potraficie być kulturalni, mili i ułożeni? Poznajcie nowe, może mniej znane zasady savoir-vivre’u. Poćwiczcie je w różnych sytuacjach. Stwórzcie własny – rysunkowy, pisany lub może nagrywany poradnik grzeczności.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć lub film wideo

30
pkt.

13997: Regionalne wieści

W jakim regionie mieszkamy? Jaką gwarą posługują się mieszkańcy tego regionu? Czy istnieją tradycyjne regionalne stroje? A może kuchnia, tradycje, zabawy? Poszukajcie na temat kultury swojego regionu jak najwięcej ciekawostek i stwórzcie krótki filmik, w którym przez 2 minuty zaprezentujecie wszystko, czego dowiedzieliście się o swoim regionie.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć z przygotowań, link do filmu

30
pkt.

13996: Eko-Piknik

W przygotowywaniu posiłków ważne jest to, by były nie tylko ładne i pożywne, ale też zdrowe. Przygotujcie zuchowy piknik, na który przyniesiecie przygotowane z rodzicami zdrowe przekąski. Może zaprosicie na niego również harcerzy z zaprzyjaźnionych drużyn? A może zrobicie zawody w ładnym kocu piknikowym między szóstkami?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

13995: Zuchowa Księga Łakoci

Szable w dłoń… Nie, noże w dłoń! Może nie dosłownie – przedyskutujcie w Kręgu Rady, jakie zdrowe, ale słodkie potrawy przygotowujecie w domu z rodzicami i jakie można wykonać. Podzielcie się pracą – niech jedne szóstki rysują, a inne zapisują przepisy na te smakołyki. Przygotujcie Zuchową Księgę Łakoci. Zabierajcie ją z sobą na wyjazdy, by móc z niej czerpać inspiracje na słodkie i zdrowe przekąski.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

30
pkt.

13994: Filcowanie

Czy próbowaliście kiedyś majsterki w technice filcowania? Spróbujcie swoich sił z wełną czesankową. Dowiedzcie się, od jakich zwierząt ją otrzymujemy, jakie są jej rodzaje. Zobaczcie, jaką wspaniałą zabawą jest filcowanie na mokro. Posiadacze najzwinniejszych rąk w Waszej gromadzie mogą pokusić się też o filcowanie „na sucho”. Wykonajcie milutkie, miękkie i kolorowe prezenty dla przyjaciół, artykuły na kiermasz, rekwizyty do zabawy tematycznej lub dekorację do harcówki. Udokumentujcie zdjęciami etapy powstawania prac i efekt końcowy.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

30
pkt.

13993: Słownik zuchowych pojęć

Wasi rodzice i nauczyciele pewnie często nie rozumieją o co chodzi, kiedy zaczynacie mówić na przykład o tym, że po Obietnicy Zucha będziecie zdobywać gwiazdki zuchowe albo o tym, że w czasie kręgu na zakończenie dnia na biwaku śpiewamy „słoneczko” i puszczamy „iskierkę”. Nie wiedzą też, co to są „sprawności” i co, gdzie przyszyć. Albo czym różnią się getry od suwaka i dlaczego zuchy noszą Znaczek, a nie lilijkę albo Krzyż. Stwórzcie w szóstkach, a potem wspólnie gromadą „Słownik zuchowych pojęć”, w którym „wytłumaczycie po polsku” harcerskie określenia dla rodziców, którzy nigdy nie byli w ZHP. Jeżeli w Waszej gromadzie są dzieci dwujęzyczne – zadbajcie, by znalazły się w słowniku tłumaczenia na ten drugi język. Zilustrujcie swój słownik. Umieśćcie go na stronie internetowej Waszej gromady lub wydrukujcie go w formie papierowej.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, ewentualny link do strony internetowej ze słownikiem

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

30
pkt.

13992: Nasza własna gra planszowa

Cóż integruje w deszczowe popołudnie (np. na biwaku) bardziej, niż udana i przez wszystkich lubiana gra planszowa? Stwórzcie razem swoją własną grę planszową, stołową lub karcianą, która będzie kładła nacisk na kooperację albo na zdrowe współzawodnictwo. Zadbajcie o bliską, większości zuchów, tematykę, i atrakcyjną formę. Gra powinna być trwała i posiadać odpowiednie opakowanie – aby służyła Wam jeszcze długo po jej wykonaniu. Pamiętajcie, że każda gra powinna posiadać swoją instrukcję obsługi.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

20
pkt.

13991: Pancake Day

W przeddzień środy popielcowej obchodzony jest w Irlandii tzw. „Pancake day” – naleśnikowy wtorek (odpowiednik naszego tłustego czwartku). Któż nie lubi tego słodkiego przysmaku. Zorganizujcie zbiórkę lub spotkanie, którego motywem przewodnim będą naleśniki. Możecie zrobić obrazkowy przepis na naleśniki, ale także przygotować różne pyszne farsze nie tylko na słodko. Zwijajcie naleśniki lub składajcie według własnych upodobań. Może też odkryjecie wśród Was (lub Waszej kadry) mistrza podrzucania naleśników na patelni podczas smażenia? Zaproście przyjaciół lub rodziców na swoją naleśnikową ucztę.
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

50
pkt.

13990: Nazywam się miliard

Całą gromadą – zarówno dziewczynki jak i chłopcy – weźcie udział w akcji „One Billion Rising”. To ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, zapoczątkowana w 2011 przez Eve Ensler. W ponad czterdziestu miastach Polski – 14 lutego, odbędą się (po raz kolejny) akcje typu „flash mob”, polegające na odtańczeniu w określonym, publicznym miejscu, układu tanecznego. Poszukajcie informacji w Internecie na temat akcji i układu tanecznego, który będzie tańczony. Przećwiczcie podczas zbiórek układ taneczny tej akcji i weźcie udział we flash mobie lub w podobnym terminie zorganizujcie własny. Może mamy i starsze siostry zuchów przyłączą się do akcji?

Strona internetowa projektu
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć z przygotowań, plik wideo z flash mobu

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

40
pkt.

13989: Cała gromada czyta dzieciom

Przyłączcie się całą gromadą do znanej i wciąż aktualnej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Zorganizujcie spotkanie (może być to wieczorek czytelniczy lub popołudnie z książką), na które zaprosicie dzieci ze szkoły lub kolegów z podwórka, na temat wybranej książki poruszającej temat braterstwa i przyjaźni (nie ujętej dotąd w kanonie zespołowych sprawności zuchowych) – na przykład we współpracy z biblioteką szkolną lub miejską. Przygotujcie gadżety lub przebrania bohaterów Waszych ulubionych książek dla dzieci. A może grę terenową opartą na fabule jakiejś książki. Załóżcie zeszyty lektur, stwórzcie kanon ulubionych i najbardziej cenionych w Waszej gromadzie książek dla dzieci albo przeprowadźcie ankietę wśród dzieci, z jakim bohaterem książkowym najchętniej by się zaprzyjaźnił.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

40
pkt.

13988: Ginące zawody

Są takie zawody w naszym kraju, które wykonuje coraz mniej osób i które stopniowo zanikają. Nazywamy je „ginącymi zawodami”. Może znacie kogoś, kto wykonuje zawód zegarmistrza, plecionkarza lub kowala? Może ktoś z Was ma w rodzinie tkacza, zduna lub zecera? Zorganizujcie spotkanie z taką osobą, poznajcie jego pracę, spróbujcie swoich sił w jego fachu. Skorzystajcie z zasobu wiedzy np. ze strony internetowej.
Opiszcie, udokumentujcie swoje spotkanie w Internecie i w kronice gromady – przyczyńcie się do zachowania świadomości tradycji rzemieślniczych w Polsce.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, w tym zdjęcie kroniki lub strony internetowej

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

30
pkt.

13987: Literatura dziecięca każdego zachęca

Zorganizujcie spotkanie autorskie z pisarzem, tłumaczem lub ilustratorem książek dla dzieci – na przykład we współpracy z biblioteką szkolną lub miejską. Dowiedzcie się, czy to przyjemna i satysfakcjonująca praca? Skąd autor czerpie natchnienie? Jakie książki lubił w dzieciństwie? Przygotujcie i spiszcie przed spotkaniem inne interesujące Was pytania do twórcy. Może uda Wam się nawiązać współpracę z jakimś – małym lub niekoniecznie – wydawnictwem, wydającym książki dla dzieci i młodzieży i zorganizować wspólnie z nim konkurs literacki lub plastyczny z nagrodami?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

30
pkt.

13986: Nasza autorska sprawność zespołowa

Stwórzcie razem projekt programu własnej sprawności zespołowej. Zastanówcie się, czy macie jakieś wspólną, oryginalną pasję, zainteresowania, hobby? Może jesteście w czymś szczególnie dobrzy? A może ktoś z kadry wykonuje ciekawy – nie ujęty dotąd w kanonie zespołowych sprawności zuchowych – zawód? Możecie też wykorzystać fabułę uwielbianej (cennej wychowawczo lub dydaktycznie) książki, filmu, a nawet gry komputerowej. Spiszcie – razem z Waszą kadrą – zestaw zadań objętych tematem sprawności zapisanych w formie zabaw i skierowanych do zucha, zbiór podpowiedzi dla drużynowego i wskazówki dotyczące wybranych materiałów związanych z tematem sprawności (tak, jak wygląda to w książkach sprawności). Przygotujcie projekty emblematów sprawności. Zredagowany przez kadrę program sprawności zatwierdźcie w hufcu i wyślijcie do Głównej Kwatery ZHP.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć z pracy nad sprawnością, dokument wzoru sprawności wraz z wybranym emblematem, dokument z rozkazem komendanta hufca zatwierdzającym sprawność

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

50
pkt.

13985: Mistrzowie kodowania

Wychodząc naprzeciw wymaganiom współczesnego świata zabawcie się w… programowanie. Zapoznanie się z podstawami języka programowania, pozwala lepiej zrozumieć i wykorzystać nowoczesne rozwiązania techniczne. Coraz częściej mówi się już o tym, że języki programistyczne nie są już domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala nawet dzieciom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne i świadomie korzystać z owoców postępu techniki. Wspaniałym narzędziem do jest język programowania „Scratch Junior”. Zorganizujcie zbiórkę albo spotkanie z rodzicami z wykorzystaniem tego programu. Zadbajcie o dobry sprzęt techniczny – może zaproście do współpracy nauczyciela informatyki lub zorganizujcie spotkanie w bibliotece z komputerami czy w szkolnej sali komputerowej? Możecie też poprosić swoich rodziców o umożliwienie skorzystania z laptopów lub tabletów. Może zorganizujecie konkurs rodzinny na najciekawszy program? Skorzystajcie z materiałów np. ze strony:  mistrzowiekodowania.pl  i wykażcie się kreatywnością i otwartością na postęp.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

20
pkt.

13984: Stańmy w szranki

Weźcie udział w ogólnopolskim lub wojewódzkim konkursie np. plastycznym lub fotograficznym dla dzieci o tematyce patriotycznej lub propagującym wiedzę o Polsce czy elementach jej historii. Bieżące ogłoszenia o takich konkursach możecie znaleźć na przykład na tej stronie: http://konkursydladzieci.eu/, ale też na wielu innych. Pochwalcie się na stronie internetowej lub na fanpage’u swojej gromady, jeżeli zuch z waszej gromady zostanie nagrodzony lub wyróżniony. Pojedźcie całą gromadą lub chociaż jej reprezentacją na wręczenie nagród. Może sami pokusicie się o zorganizowanie takiego konkursu w swoim środowisku lokalnym, w szkole albo między gromadami zuchowymi w hufcu?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

40
pkt.

13983: Zuchy świętują nasze święta

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie…”. Zaangażujcie się w organizację lub weźcie udział w lokalnych obchodach tradycyjnych, staropolskich lub słowiańskich świąt, np. Nocy Świętojańskiej, Dożynek, śmigusa–dyngusa, topienia Marzanny, Zielonych Świątków. Zaproście do wspólnej zabawy rodziców zuchów albo inne zuchy. Może zorganizujecie takie świętowanie w swoim hufcu albo w szkole?

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

10
pkt.

13982: Kształtuje nas historia naszego kraju

Zachłystując się fascynującą nowoczesnością otaczającego nas świata, nie zapominajmy o szacunku do historii. Weźcie udział w lokalnych obchodach ważnego wydarzenia historycznego: np. jubileuszu Chrztu Polski, rekonstrukcji historycznej ważnej dla Polski bitwy, jubileuszu odznaczenia Polaka Nagrodą Nobla, Na zbiórce przed tym wydarzeniem zapoznajcie się z tłem historycznym tego wydarzenia i z jego przebiegiem. Podczas uroczystości róbcie zdjęcia, ale nie pozwólcie, żeby to zakłóciło wam uczestniczenie w wydarzeniu. Fotografie umieśćcie w kronice i na stronie internetowej (fanpage’u) waszej gromady.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

50
pkt.

13981: Piękno naszego województwa

W każdym z Polskich województw są niezwykłe, warte zobaczenia i zwiedzenia, zakątki, zabytki i  np. pomniki przyrody. Zorganizujcie przynajmniej trzy wycieczki lub rajdy – piesze lub koleją. Na każdą wycieczkę przeznaczcie cały dzień, nie śpieszcie się, cieszcie się wspólnie spędzanym czasem i niezwykłymi miejscami, które odwiedzicie. Pamiętajcie o zabraniu mapy, zdrowego i pożywnego prowiantu oraz o prawidłowym spakowaniu plecaków. Opracujcie mapę swojego województwa, na której zaznaczycie interesujące miejsca, które chcielibyście zobaczyć w przyszłości. Może pokusicie się o zdobywanie w gromadzie Dziecięcej Odznaki Turystycznej PTTK, Odznaki „Siedmiomilowe Buty” lub Odznaki Turystycznej „Disney i PTTK”? (informacje o odznakach tutaj: http://mlodziez.pttk.pl/ ).

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

30
pkt.

13980: Hej, raz na ludowo!

Czy jest w Waszej Gromadzie chociaż jedna dziewczynka, która nie chciałaby zakręcić się w koło w pasiastej, łowickiej spódnicy; przymierzyć bamberskiego kornetu albo  wiązanych za kostkę, trzewiczków na obcasach? Który z chłopców odmówiłby sobie spróbowania podhalańskiego tańca z siekierkami? Choć często myślimy, że tradycje ludowe, rodem z polskiej wsi, będą dla dzieci i młodzieży passe i „obciachowe” – to nie możemy się bardziej mylić! Wszyscy bardzo docenią możliwość konfrontacji z polskimi zwyczajami i folkiem, zwłaszcza w praktyce. Może znacie kogoś, kto tańczy w zespole ludowym albo w sąsiedniej wsi mieszka pani, która jeszcze zajmuje się jeszcze tworzeniem tradycyjnych wycinanek? Zorganizujcie wspólnie folkowe spotkanie w waszej gromadzie – z przymierzaniem ludowych strojów, ćwiczeniem tradycyjnych tańców lub przyśpiewek albo z ludowym rękodziełem.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

10
pkt.

13979: Zuchy widocznie najlepsze

Odkryjcie uroki stron internetowych zawierających mapy i panoramiczne widoki z poziomu ulicy. Znajdźcie wspólnie ważne miejsca w waszej miejscowości – ratusz, katedrę, ale również harcówkę, pływalnię, siedzibę hufca, domy zuchów. Sprawdźcie, jak wyglądają ciekawe miejsca na świecie (piramidy, Wieża Eiffla, Krzywa Wieża, wodospad Niagara, itd.). Oznaczcie na mapie Polski nowe miejsca związane z harcerstwem. Podczas spaceru porównajcie prawdziwą okolicę z jej widokiem na komputerze.

Dokumentacja:5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

30
pkt.

13978: Jaki znak Twój? – Orzeł Biały!

Czy wiecie jak niezwykłym zwierzęciem jest orzeł? Możemy być naprawdę dumni z tego, że mamy w państwowym godle tego królewskiego ptaka. Zorganizujcie zbiórkę na temat orła bielika, wybierzcie się na wycieczkę do ZOO, żeby zobaczyć jak wygląda. Poznajcie jego zwyczaje, cechy, sposoby polowania i miejsca budowania gniazd. Czy wiecie, dlaczego to właśnie orzeł jest naszym państwowym symbolem? Czy znacie legendę o Lechu, białym orle, pierwszych Piastach i początkach państwa Polan? Może ją zainscenizujecie lub zilustrujecie?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

10
pkt.

13977: Zuchowa flaga

Z okazji święta narodowego lub ważnego wydarzenia zróbcie niezwykłą fotografię – niech połowa zuchów ubierze się na biało, a druga połowa na czerwono. Ustawcie się tak, aby podczas robienia zdjęcia z góry, zuchy ułożyły się w wielką flagę. Spróbujcie ustawić się też w kształt różnych liter, ułóżcie skrót PL , albo napis POLSKA. Co oznaczają kolory naszej polskiej flagi?

 

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

10
pkt.

13976: Piękna kronika

Aleksander Kamiński mówił, że dzieci są za bardzo skupione na przeżywaniu teraźniejszości, żeby pamiętać cośkolwiek dalej, niż o ostatnim deserze… Dlatego prowadzenie kroniki jest szalenie ważne, jeżeli chcemy by nasze dokonania i przygody nie rozwiały się jak mgła. Oczywiście większość gromad prowadzi teraz strony internetowe, blogi czy fanpage gromady, ale czy mogą się one równać z piękną, nieco pożółkłą, sentymentalną księgą z odręcznym pismem i rysunkami? Wierzymy, że pamiętacie w swojej codziennej pracy o tym ważnym elemencie obrzędowości. Może pokusicie się o prowadzenie kroniki w modnej teraz na świecie technice scrapbooking? Włączcie się wszyscy w dbanie o tę „księgę pamięci” – po równo, zuchy i kadra.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

50
pkt.

13975: Spływ kajakowy

Weźcie udział w spływie kajakowym albo nawet zorganizujcie go we współpracy z lokalnym klubem turystycznym. To wspaniała przygoda – zapewniająca sportową rekreację, kontakt z naturą i integrację. Zaproście oczywiście rodziców zuchów albo wędrowników z zaprzyjaźnionej drużyny – połączcie się w pary w kajakach. Poznajcie zasady bezpieczeństwa na wodzie. Przed tą przygodą spotkajcie się z doświadczonym wioślarzem, wspólnie spakujcie właściwy ekwipunek. Pamiętajcie o rozsądnym ubiorze, odpowiednim prowiancie i rozgrzewką przed wysiłkiem przy wiosłowaniu.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

30
pkt.

13974: Spotkanie ze sportowcem

Zorganizujcie spotkanie ze sportowcem uprawiającym interesującą was dziedzinę sportu i osiągającym w niej sukcesy. Zapytajcie, co jest dla niego największą trudnością, a co daje mu siłę do osiągania zwycięstw. Dowiedzcie się, jaki tryb życia wiedzie sportowiec, jak często trenuje, jak musi się odżywiać. Może na zbiórce zorganizujecie ze swoim gościem wspólny trening? Powodzenia!

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

50
pkt.

13973: Paraolimpiada – zawody niezwykłych sportowców

Czy wiecie, co to takiego PARAOLIMPIADA? Dowiedzcie się, czy w waszej miejscowości odbywają się zawody dla niepełnosprawnych. Czy wiecie jak wielu mamy w Polsce złotych medalistów paraolimpiad? Zorganizujcie spotkanie z niepełnosprawnym sportowcem lub udajcie się jako kibice na zawody dla niepełnosprawnych. Zastanówcie się wspólnie, podczas zbiórki, co czyni  te zmagania takimi szczególnymi. Dlaczego osoby niepełnosprawne uprawiają sport? A dlaczego robią to osoby zdrowe? Co łączy sportowców pełnosprawnych z niepełnosprawnymi? Niech każda szóstka przygotuje krótką prezentację w dowolnej formie o paraolimpiadzie, którą przedstawi reszcie gromady.
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

20
pkt.

13972: Zuchowa księga rekordów Guinessa

Każdy z nas jest w czymś najlepszy! Jakie sukcesy i nietypowe umiejętności mają na swoim koncie zuchy, druhny i druhowie w waszej gromadzie? Stwórzcie „Zuchową Księgę Rekordów Guinessa”. Wymieńcie w niej nieprzeciętne talenty każdej osoby z gromady. Może ktoś potrafi podskoczyć na jednej nodze naprawdę dużo razy? Albo ma największy na planecie zbiór niebieskich szkiełek? Albo najszybciej na świecie wypija przez słomkę pół litra kisielu truskawkowego? Oczywiście przed wpisem każdy rekord musi zostać uroczyście udowodniony i udokumentowany. Dobrej zabawy!
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

20
pkt.

13971: Turniej sportów nietypowych

Zorganizujcie w gromadzie turniej międzyszóstkowy w niezwykłych, wspólnie wymyślonych dziedzinach. Popuśćcie wodze fantazji… Mogą to być np. toczenie miotłą balonu z wodą do celu, gra w piłkę ręczną w ogromnych rękawicach (np. bokserskich albo roboczych dla dorosłych), rzut do celu z procy, wyścig w cieczy nienewtonowskiej. Udokumentujcie tę niezwykłą imprezę. Mimo, że będzie śmiechu co niemiara, nie zapominajcie oczywiście o zasadach fair play. Przygotujcie dla zwycięzców równie niezwykłe medale lub puchary.
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

10
pkt.

13970: Sport i turystyka to dobrana para

Wykonajcie plakat lub nagrajcie filmik reklamujący jedną z większych turystycznych atrakcji sportowej w waszej miejscowości. Zachęćcie do wypróbowania swoich sił w danej – związanej z nią – dziedzinie sportu, inną gromadę zuchową lub rodziny zuchów. Umieśćcie na swojej stronie internetowej lub fanpage’u zrobione przez zuchy zdjęcia reklamujące to miejsce lub wydarzenie. Zorganizujcie w gromadzie konkurs na najtrafniejsze hasło reklamowe.
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć, ewentualnie film

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

20
pkt.

13969: Zuch jest dobrym kibicem!

Dowiedzcie się, w jakich miejscach w waszej miejscowości odbywają się zawody sportowe, turnieje, mecze lub wyścigi w jakichś interesujących was dziedzinach sportowych. Czy są to rywalizacje miejskie, krajowe, a może nawet europejskie lub światowe? Czy przyjeżdżają na nie zawodnicy lub zespoły z innych krajów? Weźcie udział w takim wydarzeniu jako kibice – poznajcie najpierw zasady tej dyscypliny, sposoby punktacji i wyłaniania zwycięzców.
Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

10
pkt.

13968: Kulą prosto do celu (a nie w płot!)

Czy byliście już kiedyś na kręgielni? Kręgle to wspaniała, integracyjna i wesoła dyscyplina sportowa. Wybierzcie się gromadą na kręgielnię. Poznajcie zasady punktacji w kręglach i specyficzne słownictwo związane z tą kategorią sportu (strike, double, etc.). Zorganizujcie zawody międzyszóstkowe, ale pamiętajcie, że najważniejsza jest dobra zabawa i samodoskonalenie. Poznajcie zasady bezpieczeństwa i różne techniki rzucania. Kto w waszej gromadzie strąca najwięcej kręgli? A kto wykona najśmieszniejszy rzut? A kto najlepiej dopinguje? Jeśli nie możecie się wybrać na prawdziwą kręgielnię – spróbujcie z pomocą dorosłych zorganizować swój nieprofesjonalny tor do gry w kręgle.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

10
pkt.

13967: Gdzie są zuchy? O, tutaj!

Nauczcie się z gromadą obsługiwać Endomondo lub inny program społecznościowo-lokalizacyjny. Sprawdźcie, ile czasu potrzebujecie na przejście spacerem od harcówki do wybranego miejsca, a ile czasu zajmie ta trasa szybkim marszem lub biegiem. Dowiedzcie się, co to są kalorie. Podczas spaceru lub wycieczki udostępnijcie rodzicom wasze położenie, żeby wiedzieli gdzie jesteście i o której godzinie dotrzecie do harcówki.

Dokumentacja: 5 do 10 zdjęć

Zadanie wymyślone przez 2 pNMIGZ NS „Sprytne Gąsienice”

50
pkt.

6751: Wojna i pokój

Ile na świecie prowadzi się obecnie działań zbrojnych? Czym są spowodowane? Co powoduje wojny? Jak prowadzi się działania stabilizacyjne i takie, które prowadzą do

pokoju? Poszukajcie informacji o aktualnych konfliktach w różnych częściach świata i zastanówcie się jaki my, Polacy, mamy wpływ na poszczególne regiony w których prowadzi się działania wojenne. Spróbujcie poszukać informacji, w jaki sposób możecie zaangażować się w pomoc humanitarną dla ludności, która mieszka na tych terenach.

Spróbujcie zaangażować w działania humanitarne lokalną społeczność. Warto do tego przygotować informacje z raportu „Global Peace Index 2015” na stronie: http://economicsandpeace.org/wp-content/uploads/2015/06/Global-Peace-Index-Report-2015_0.pdf

Dokumentacja: 5-10 zdjęć z opisem akcji

 

40
pkt.

6750: Kim jest uchodźca?

Spotkajcie się i porozmawiajcie o aktualnym wyzwaniu krajów europejskich jakim są uchodźcy z Syrii. Kim jest uchodźca? Skąd się biorą uchodźcy? Dlaczego się ich boimy? Dlaczego ludzie muszą uciekać ze swojego kraju? Kto się nimi opiekuje? Przygotujcie na to spotkanie wycinki z gazet, wydruki z artykułów internetowych i komentarze oraz opinie. Zestawcie te informacje z wspólną akcją informacyjną polskich mediów na stronie: http://extra.natemat.pl/uchodzcy-w-polsce. Zastanówcie się jak można przekazać informacje o uchodźcach w sposób rzetelny z poszanowaniem godności człowieka. Spróbujcie wykonać infografikę przedstawiającą fakty (nie opinie) o uchodźcach w sposób niestereotypizujący i rzetelny. Zastanówcie się i zaplanujcie komu możecie pokazać, gdzie umieścić tę infografikę w kontekście edukacji o uchodźcach.

Dokumentacja: krótki opis przebiegu zbiórki/spotkania z 5-10 zdjęciami i zdjęcie wspólnie wykonanej infografiki (lub plik graficzny, jeśli taki powstanie)

50
pkt.

6749: Przewodnik po odpowiedzialnych zakupach

Czy znacie miejsce w waszej miejscowości, gdzie możesz naprawić parasol, buty? Czy wiecie gdzie znajduje się kawiarnia, z kawą z certyfikatem sprawiedliwego handlu? Czy znasz miejsce, gdzie możesz kupić rzeczy z drugiej ręki, przerobione, z recyklingu? Wiesz, gdzie możesz dostać ekologiczne kosmetyki? Czy znasz bazarek z produktami z rolnictwa ekologicznego? Wiecie, gdzie można bez problemu zjeść wegański czy wegetariański obiad? Zorganizujcie wycieczkę po mieście szukając takich miejsc i przeprowadzając wywiad z osobami, które je prowadzą.

Zajrzyjcie na stronę Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie http://ekonsument.pl/spacerownik/ i zgłoście te miejsca. Stwórzmy wspólnie z Fundacją bogatą mapę miejsc odpowiedzialnych i etycznych.

Dokumentacja: 5 – 10 zdjęć dokumentujących wycieczkę + krótki opis działań z listą miejsc zgłoszonych do Spacerownika

40
pkt.

6748: Maraton Pisania Listów

Zorganizujcie w harcówce, szkole lub hufcu tegoroczny Maraton Pisania Listów. Dowiedzcie się o zasięgu akcji, przygotujcie się według wskazówek organizatora akcji – Amnesty International Polska. Rozpromujcie lokalnie waszą inicjatywę i zaproście inne zastępy do udziału w waszej akcji!

Dokumentacja: 5-10 zdjęć z wydarzenia

50
pkt.

6747: Skąd pochodzą nasze rzeczy?

Kto uszył wasze spodnie i koszulki? Skąd pochodzi herbata, którą pijecie wspólnie na biwaku? Gdzie rosną banany? Z czego składa się telefon komórkowy? Jak powstaje sok pomarańczowy? Wybierzcie 10 produktów, których używacie na co dzień i spróbujcie odkryć cały ich łańcuch produkcji i to co się dzieje z nimi, kiedy przestajecie ich używać, kończą się i psują. Przygotujcie plakat pokazujący etapy produkcji rzeczy, które wybraliście do waszego „śledztwa”. Poszukajcie na stronach producentów tych rzeczy, w supermarketach oraz na stronach Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie gdzie znajdziecie sporo ciekawych materiałów dotyczących produkcji i konsumpcji rzeczy, których używamy na co dzień (http://www.ekonsument.pl).

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, w tym zdjęcie plakatu

40
pkt.

6746: Kim jest uchodźca?

Spotkajcie się zastępem i porozmawiajcie o aktualnym wyzwaniu krajów europejskich jakim są uchodźcy z Syrii. Kim jest uchodźca? Skąd się biorą uchodźcy? Dlaczego się ich boimy? Przygotujcie na to spotkanie wycinki z gazet, wydruki z artykułów internetowych i komentarze oraz opinie. Zestawcie te informacje z wspólną akcją informacyjną polskich mediów na stronie: http://extra.natemat.pl/uchodzcy-w-polsce. Zastanówcie się jak można przekazać informacje o uchodźcach w sposób rzetelny z poszanowaniem godności człowieka. Spróbujcie wykonać infografikę przedstawiającą fakty (nie opinie) o uchodźcach w sposób niestereotypizujący i rzetelny.

Dokumentacja: krótki opis przebiegu zbiórki/spotkania z 5-10 zdjęciami i zdjęcie wspólnie wykonanej infografiki (lub plik graficzny, jeśli taki powstanie)

40
pkt.

6745: Słodko-gorzka czekolada?

Każdy lubi czekoladę. Nie wszyscy jednak wiedzą skąd się bierze, w jaki sposób się ją produkuje i jak powstaje upragniona słodka tabliczka. Niejednokrotnie wiąże się to z łamaniem praw człowieka. Spróbujcie odnaleźć informacje o tym gdzie produkowane są nasiona kakaowca, w jaki sposób są zbierane, jak są transportowane i jak powstaje z nich czekolada. Przedstawcie te informacje innym podczas zbiórki czy biwaku.

Te informacje możecie pozyskać na stronie Fundacji Koalicja Sprawiedliwego Handlu: http://www.fairtrade.org.plHYPERLINK .

Dokumentacja: 5 – 10 zdjęć

40
pkt.

6744: Braterstwo

Ruch skautowy to największy ruch młodzieżowy na świecie, zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa! Członkowie i członkinie WOSM i WAGGGS zrzeszających organizacje skautowe na całym świecie to ponad 70 milionów! Spróbujcie znaleźć kontakt z drużyną skautową z 2 innych krajów – europejskiego i spoza Europy, wymieńcie się zdjęciami ze zbiórek, biwaków i dowiedzcie się co robią na co dzień jako skauci. Wymieńcie się pląsami i piosenkami. Spróbujcie zorganizować rozmowę za pomocą komunikatorów internetowych!

Dokumentacja: 5 – 10 zdjęć z krótkim opisem zdobywania kontaktu ze skautami

50
pkt.

6743: Sałatka z własnymi ziołami

Porozmawiajcie podczas wspólnego spotkania czy zbiórki o zaletach własnego ogródka, w tym własnych ziół. Poszukajcie informacji w jaki sposób można uprawiać w domowych warunkach warzywa i zioła. Zbierzcie wśród waszych znajomych, rodziców i działkowiczów informacje jak to zrobić. Przygotujcie doniczki lub pojemniki i zasiejcie nasiona zgodnie z zaleceniami. Po wyrośnięciu ziół przygotujcie wspólnymi siłami sałatkę.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć w tym z uprawy i z przygotowania sałatki

30
pkt.

6742: Sezonowo i zdrowo

Czy wiecie, że kupowanie sezonowych warzyw i owoców jest dla nas zdrowsze i dodatkowo odciąża środowisko zmniejszając emisje gazów przyczyniających się do zmian klimatycznych? Poszukajcie na ten temat informacji. Zróbcie wywiady z okolicznymi działkowiczami i sprzedawcami w osiedlowych warzywniakach dotyczący korzyści wynikających z kupowania sezonowych produktów. Podsumowaniem niech będzie stworzony wspólnie kalendarz sezonowych warzyw i owoców.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

50
pkt.

6472: Małe ojczyzny

Kultura i tradycje tworzące naszą tożsamość narodową są w dużej mierze składową lokalnych historii. Odszukajcie wraz z drużyną ciekawe historie i zwyczaje związane z Waszą miejscowością, wiążące się m. in. z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Następnie zredagujcie je i zaprezentujcie na forum lokalnym – możecie np. spróbować porozumieć się ze szkołami lub jakimś lokalnym stowarzyszeniem turystycznym i zamieścić na ich stronach internetowych stworzoną przez siebie trasę, która wiedzie przez ciekawe miejsca w Waszej okolicy. Na samej trasie przygotujcie i rozstawcie tabliczki z kodami QR, które będą odnośnikami do zebranych przez was informacji. Na dobry początek, zanim uda się taką trasę wprowadzić na stałe, może ona być elementem np. obchodów Święta Niepodległości organizowanego przez wasze środowisko. Więcej pomysłów na patriotyczne zbiórki znajdziecie m. in. w następujących propozycjach programowych: „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/), „2014 kroków do wolności” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/), a także serii materiałów z okazji Dnia Flagi (http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-2013/, http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/).

Dokumentacja: opis stworzonej trasy

2014_banner

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

40
pkt.

6471: Patriotyczna konferencja

Dobrą formą przybliżenia wędrownikom i instruktorom wydarzeń z początku XX w. będzie próba zorganizowania konferencji, na której partole przedstawią kilkunastominutowe referaty na wybrany przez siebie temat. Słuchaczami konferencji i uczestnikami dyskusji, która może po niej nastąpić mogą być instruktorzy waszego środowiska lub np. uczniowie szkół, do których uczęszczają członkowie drużyny. Materiały z konferencji możecie później zebrać i udostępnić np. w hufcowej bibliotece. Więcej pomysłów na patriotyczne zbiórki znajdziecie m.in. w następujących propozycjach programowych: „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/), „2014 kroków do wolności” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/), a także serii materiałów z okazji Dnia Flagi (http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-2013/, http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/).

Dokumentacja: materiały z konferencji

2014_banner

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

30
pkt.

6470: Dziennik telewizyjny

Informacje o wydarzeniach z przeszłość warto przekazywać młodym ludziom współczesnymi kanałami. Waszym zadaniem będzie stworzenie fikcyjnego wydania informacji telewizyjnych, w trakcie którego wędrownicy będą korespondentami z całego świata, przedstawiającymi sytuacje w obserwowanych przez siebie miejscach sprzed 100 lat Możecie wykonać nagrania wszyscy razem, lub też oddzielnie i na zbiórce wspólnie je zmontować. Postarajcie się przygotować scenografię, rekwizyty i różnego rodzaju efekty, a następnie zaprezentujcie swoje „wiadomości” np. na forum hufca. Więcej pomysłów na patriotyczne zbiórki znajdziecie m. in. w następujących propozycjach programowych: „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/), „2014 kroków do wolności” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/), a także serii materiałów z okazji Dnia Flagi (http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-2013/, http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/).

Dokumentacja: nagranie dziennika

2014_banner

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

20
pkt.

6469: Wystawa patriotyczna

Zorganizujcie wystawę fotograficzną, przygotujcie publikację multimedialną lub nakręćcie film dla którego inspiracją będzie udział harcerek i harcerzy w Legionach. Połączcie historię z nowoczesną formą przekazu. Zamieśćcie swoje prace w Internecie. Pomocna może się dla was okazać propozycja programowa „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/).

Dokumentacja: zdjęcia umieszczone na wystawie

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

10
pkt.

6468: Profesjonalna rekonstrukcja

Postarajcie się nawiązać kontakt z lokalnym muzeum, grupą rekonstrukcyjną lub teatralną, która pomoże wam poznać techniki wykonywania rekwizytów z czasów I wojny światowej, podpowie, gdzie znaleźć niezbędne materiały, albo w jaki sposób wiarygodnie zastąpić te, które są obecnie nieosiągalne. Wykonany przez was element może być drobną częścią umundurowania z początków XX w. (warto spróbować z patrolem skompletować możliwie najwięcej takich części). Pomocna może się dla was okazać propozycja programowa „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/).

Dokumentacja: zdjęcia wykonanych przedmiotów

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

40
pkt.

6467: Album o legionach

Legiony Piłsudskiego były inspiracją dla wielu artystów. Stwórzcie album o sztuce związanej z Legionami. Przygotujcie obrazy, teksty piosenek, wierszy, opowiadań, tytuły filmów związanych z tematyką niepodległości i opracujcie do nich krótkie opisy i recenzje. Swoją pracę możecie umieścić na stronie www drużyny, szczepu, hufca lub wydrukować i przekazać np. bibliotece szkolnej lub nauczycielowi historii i WOSu. Pomocna może się dla was okazać propozycja programowa „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/).

Dokumentacja: skan albumu

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

30
pkt.

6466: Co Wy wiecie o ojczyźnie?

Dziś bardzo dużo mówi się o patriotyzmie. Ale czy tak naprawdę wiemy wiele o kwestiach związanych z ojczyzną? Przeprowadźcie wśród mieszkańców ankietę i sprawdźcie, ile osób umie napisać poprawnie nazwisko Józefa Piłsudskiego, ile osób zna trzecią zwrotkę hymnu Polski itd. Zastanówcie się, co znaczą wyniki i jak Wy sami, prezentujecie się na ich tle. Swoją pracę pokażcie społeczności miasta, np. przez publikację na portalach społecznościowych albo kontakt z lokalną gazetą. Więcej pomysłów na patriotyczne zbiórki znajdziecie m. in. w następujących propozycjach programowych: „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/), „2014 kroków do wolności” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/), a także serii materiałów z okazji Dnia Flagi (http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-2013/, http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/).

Dokumentacja: skan/printscreen publikacji wyników ankiety

2014_banner

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

20
pkt.

6465: Raduje się serce

Poznajcie legionowe piosenki i dowiedzcie się, jak się je śpiewało. Spróbujcie promować te piosenki (np. poprzez prezentację na harcerskich festiwalach). Może nagracie wasze wykonania na płytę albo zorganizujecie wspólne śpiewanie – np. na skwerze w centrum miasta? Pomocna może się dla was okazać propozycja programowa „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/).

Dokumentacja: nagranie piosenki

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

20
pkt.

6464: Magiczny świat radia

Mało kto dziś już pamięta o tym, jak ważną rolę odegrali harcerze w czasie I Wojny Światowej. Warto przypomnieć te wydarzenia, tak mocno związane z początkami harcerstwa. Na podstawie materiałów źródłowych przygotujcie słuchowisko opowiadające o harcerzach-legionistach. Pomocna może się dla was okazać propozycja programowa „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/).

Dokumentacja: nagranie słuchowiska

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

30
pkt.

6463: Turniej szczypiorniaka

Po kryzysie przysięgowym, jaki miał miejsce w Legionach Polskich (w latach 1914-18), żołnierze zostali internowani w obozach w Szczypiornie i Beniaminowie. W trakcie pobytu w pierwszym z nich spopularyzowała się wśród legionistów gra w piłkę ręczną, stąd współcześnie często tę grę zwie się szczypiorniakiem. W ramach obchodów Święta Niepodległości możecie zorganizować dla drużyny turniej gry w piłkę ręczną. Więcej informacji na temat Legionów Polskich i Święta Niepodległości znajdziecie w propozycji programowej „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/).

Dokumentacja: zdjęcia z Turnieju

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

20
pkt.

6462: Awans

Mało kto wie, jakie dokładnie stopnie występują w wojsku. Aby je poznać zagrajcie w grę karcianą „Awans”. Dzięki ich poznaniu możecie zorientować się jak wygląda ścieżka kariery w przypadku żołnierzy, ale i przekonać się o bardziej generalnej prawdzie, że wielkie zaszczyty zdobywa się powoli, sumiennie pokonując kolejne szczeble. Gra polega na zdobywaniu kolejnych stopni wojskowych. W zamyśle jest to gra karciana, jednak można w nią także zagrać on-line. Gra do wypróbowania i ściągnięcia wersji „papierowej” tutaj: http://www.brandmade.pl/preview/ipn/awans/. Więcej pomysłów na patriotyczne zbiórki znajdziecie m.in. w następujących propozycjach programowych: „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/), „2014 kroków do wolności” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/), a także serii materiałów z okazji Dnia Flagi (http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-2013/, http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/).

Dokumentacja: zdjęcia z rozgrywki

2014_banner

 

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

10
pkt.

6461: Na raz i na dwa!

Każdy zastęp powinien umieć równo maszerować. Ułóżcie piosenkę, która umili i ułatwi marsz. Utrudnieniem jest tematyka związana ze Świętem Niepodległości oraz fakt, że musi ona zawierać słowa takie jak: Polska, harcerz, maszerują, dziś. Więcej pomysłów na patriotyczne zbiórki znajdziecie m.in. w następujących propozycjach programowych: „Raduje się serce” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/raduje-sie-serce/), „2014 kroków do wolności” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/), a także serii materiałów z okazji Dnia Flagi (http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-2013/, http://cbp.zhp.pl/propozycje/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/).

Dokumentacja: tekst piosenki, nagranie filmu/mp3

2014_banner

 

RADUJE_SIĘ_SERCE_banner

30
pkt.

6455: Kurtyna w górę!

Wstęp. Odwiedźcie teatr, spotkajcie się z osobą zajmującą się przygotowaniem sztuk (reżyser, scenograf, scenarzysta itp.). Na podstawie zdobytych informacji przygotowujcie własne przedstawienie dla Hufca. Zdjęcia ze spektaklu wyślijcie do Rady Turnieju.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

20
pkt.

6454: Lokalne zielone płuca

Lasy to wielki skarb Polski, o który musimy dbać. Dlatego spotkajcie się z nadleśniczym. Dowiedzcie się od niego, w jaki sposób dba się o lasy, jakie obecnie są ich największe problemy. Nawiążcie współpracę i pomóżcie w pracach na rzecz lasu np. sadzenie drzewek, oczyszczanie terenu. Zdjęcia z akcji wyślijcie Radzie Turnieju.

Dokumentacja: 5-10 zdjęc

20
pkt.

6453: Trasy do NGO w mieście

W 2012 roku w Polsce działało 72 tys. Organizacji pozarządowych, czyli NGO.  Liczba ta ciągle rośnie. Na pewno w Waszej okolicy też istnieje wiele takich organizacji. Stwórzcie mapę organizacji pozarządowych i dowiedzcie się czym się zajmują. Spróbujcie nawiązać współpracę z wybraną organizacją. Mapę zaprezentujcie Radzie Turnieju.

20
pkt.

6452: Harcerz harcerzowi bratem

Nawiążcie kontakt z jednostką z innej organizacji harcerskiej działającej w Polsce. Dowiedzcie się od jej członków jak najwięcej o tej organizacji. Na zbiórce zastępu wskażcie cechy wspólne oraz różnice pomiędzy ZHP a tą organizacją. Swoje wyniki zaprezentujcie całej Drużynie. Nie zapomnijcie wysłać waszej analizy i zdjęć Radzie Turnieju!

30
pkt.

6451: Skarbnica mądrości

Słowo „starość” można jedynie osłodzić słowem „mądrość”- Lidia Jasińska. Można czerpać wiele wiedzy z doświadczenia osób starszych. Przeprowadźcie działanie na rzecz osób starszych. Może zgłosicie się zastępem na wolontariat w Domu Spokojnej Starości lub zorganizujecie zbiórkę dla Druhów Seniorów z Waszego Hufca? Wyślijcie nam zdjęcia z przeprowadzonej akcji.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

50
pkt.

6450: #‎worldscouting‬

Wybierzcie sobie jeden kraj i przeprowadźcie w nim zwiad na temat obecności i działalności skautowej na danym terenie.  Skontaktujcie się z wybraną drużyną za granicą.  Zorganizujcie akcje, która będzie obywać się w dwóch krajach. Możecie wykorzystać zadania z propozycji „Czas na partnerstwo”, np. „Muzyka bez granic”, http: //time.zhp.pl/pl/zadania-programu

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

40
pkt.

6449: Bez barier

Są osoby, dla których zrobienie zakupów graniczy z cudem, a dostanie się do łazienki powoduje wybuchy złości. Mowa tutaj o osobach z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Zbadajcie Waszą miejscowość pod kątem barier. Sprawdźcie miejsca użyteczności publicznej, urzędy, instytucje, miejsca kultury. Na własnej skórze przekonajcie się, czy może się do nich dostać osoba na wózku inwalidzkim, niewidoma, czy osoba niesłysząca może załatwić swoją sprawę? Wyniki przedstawcie osobie, która może pomóc to zmienić. Przygotujcie raport ze zwiadu i przyślijcie go do nas razem ze zdjęciami.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

50
pkt.

6447: Zagrajmy w prawa człowieka

Na pewno już nie raz zetknęliście się z tematyką praw człowieka. Wymyślcie i opracujcie edukacyjną grę komputerową, która w ciekawy i atrakcyjny sposób będzie przekazywała graczowi podstawową wiedzę na temat praw człowieka oraz historię tych praw, wydarzeń i osób z tym związanych. Więcej inspiracji na temat walki Polaków z komunizmem znajdziesz w propozycji programowej „2014 kroków do WOLNOŚCI!” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/).

Dokumentacja: link do gry

2014_banner

40
pkt.

6445: Prezenterzy radia Solidarność

W latach 1982-1989 w wielu miastach Polski działały podziemne rozgłośnie Radia Solidarność. Emitowane w nich audycje miały nie tylko na celu informowanie obywateli o tym, co aktualnie dzieje się w kraju, ale też stanowiły jeden ze sposobów walki z komunizmem. Znajdźcie w Internecie nagranie przykładowej audycji, a później wcielcie się w rolę prezenterów tego radia i przy pomocy informacji zawartych np. w starych gazetach, Internecie itp. opracujcie scenariusz własnej audycji radiowej na dowolny temat dotyczący życia Polaków w latach 80-tych XX wieku, czyli w okresie działalności Radia. Następnie na podstawie napisanego przez siebie scenariusza zrealizujcie audycję radiową i nagrajcie ją. Maksymalny czas jej trwania to 30 minut. Więcej inspiracji na temat walki Polaków z komunizmem znajdziesz w propozycji programowej „2014 kroków do WOLNOŚCI!” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/).

Dokumentacja: link do nagrania własnych audycji wraz z ich scenariuszami.

2014_banner

30
pkt.

6444: To ja walczyłem z komunizmem na waszym podwórku

Wszyscy słyszeliśmy ważnych wydarzeniach dla obalenia komunizmu, jak np. Sierpień ’80 czy Okrągły Stół, ale już zapewne mniej osób wie o tym, jak wyglądała walka o wolność w ich mieście i o ludziach, którzy działali w ich najbliższej okolicy w tych trudnych czasach. Odnajdźcie w waszym lokalnym środowisku osoby, które działały w opozycji antykomunistycznej np. lokalni działacze „Solidarności” itp. i skontaktujcie się z nimi, a następnie przeprowadźcie z nimi wywiad na temat ich życia oraz działalności. Swoje wywiady utrwalcie w dowolnej formie. Postarajcie się upublicznić wasze dzieła umieszczając je np. na stronie internetowej waszego hufca itp., ale oczywiście tylko wtedy, gdy wasz rozmówca się na to zgodzi. Więcej inspiracji na temat walki Polaków z komunizmem znajdziesz w propozycji programowej „2014 kroków do WOLNOŚCI!” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/).

Dokumentacja: utrwalone wywiady

2014_banner

10
pkt.

6443: Znani i mniej znani przyjaciele Solidarności

„Solidarność” odegrała w odzyskaniu wolności przez Polskę w 1989 r. ważną rolę. Ale trzeba też wiedzieć i pamiętać o rozmaitych formach wsparcia, jakie płynęło w tych trudnych dla Polski czasach z zagranicy (jak np. wsparcie Ronalda Reagana). Poszukajcie i wybierzcie postać „przyjaciela Solidarności”, tj. osobę, która z zagranicy w jakikolwiek sposób przyczyniła się do pomocy w odzyskaniu wolności przez nasz kraj. Następnie wykonajcie ciekawą prezentację multimedialną opowiadającą o jej życiu, dokonaniach i związkach z Polską. Więcej inspiracji na temat walki Polaków z komunizmem znajdziesz w propozycji programowej „2014 kroków do WOLNOŚCI!” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/).

Dokumentacja: prezentacja multimedialna

2014_banner

20
pkt.

6442: Młodzi architekci pomników wolności

W 1989 r. skończył się w Polsce komunizm. Ale droga Polaków do wolności trwała znacznie dłużej niż tylko jeden rok i zapewne nie udałoby się nam jej przejść, gdyby nie pewne przełomowe wydarzenia prowadzące do stopniowego załamywania się tego systemu, oraz gdyby nie ludzie, którzy nie bali się przeciwstawić panującej wtedy władzy. Poszukajcie w waszych okolicach (przy pomocy np. Internetu, książek historycznych, rozmów z rodzicami, dziadkami, nauczycielami, mieszkańcami waszej miejscowości/miasta, seniorami z waszego hufca) informacji o wydarzeniach rozgrywających się w waszym lokalnym środowisku, które przyczyniły się do walki z komunizmem i jego osłabienia na terenie zarówno jednego miasta, gminy powiatu czy województwa jak i całej Polski, np. strajki robotnicze itp. lub informacji o osobach, które działały w czasach komunizmu na rzecz wolności miasta lub kraju, np. miejscowi działacze „Solidarności”. Następnie wymyślcie, zaprojektujcie i wykonajcie makietę pomnika upamiętniającego wydarzenia. Nie musi być to jednak pomnik w klasycznym rozumieniu tego słowa – w stylu kamiennego obelisku tylko np. muralu itp. Wybierzcie w waszej okolicy miejsce, gdzie ewentualnie mogłoby prezentować się dzieło. Więcej inspiracji na temat walki Polaków z komunizmem znajdziesz w propozycji programowej „2014 kroków do WOLNOŚCI!” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/).

Dokumentacja: 5 – 10 zdjęć wraz z krótkim opisem wydarzenia lub dokonań osób, którym pomnik jest dedykowany.

2014_banner

50
pkt.

6441: Komitet wyborczy

Jak zapewne pamiętacie z lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne, wydarzenie to spowodowało w konsekwencji upadek komunizmu w naszym kraju. Wcielcie się w rolę członków komitetu wyborczego wybranej partii politycznej (partia może być zmyślona) i opracujcie jakąś wyjątkową, niepowtarzalną strategię promującą ideę udziału w wyborach parlamentarnych wśród obywateli. Swoje pomysły zapiszcie w formie gotowych zadań, które komitet będzie musiał zrobić w czasie trwania „kampanii wyborczej”, aby przekonać do siebie wyborców. Następnie wybierzcie najciekawsze zadania i zrealizujcie je, np. zorganizujcie w waszym mieście happening nawiązujący swoją formą do wiecu wyborczego, na którym według przygotowanego wcześniej przez siebie scenariusza będziecie zachęcać do głosowania. Jest tylko jeden warunek: podczas akcji musicie wykorzystać jakiś symbol minionych czasów np. malucha itp. Więcej inspiracji na temat walki Polaków z komunizmem znajdziesz w propozycji programowej „2014 kroków do WOLNOŚCI!” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/).

Dokumentacja: harmonogram waszych zadań, scenariusze oraz po 5 zdjęć z każdej imprezy, którą przeprowadzicie w ramach tego projektu.

2014_banner

40
pkt.

6440: Lech Wałęsa od kuchni

Wszyscy znamy w mniejszym lub większym stopniu postać pana Prezydenta Lecha Wałęsy i jego dokonania dla naszego kraju, ale już zapewne mniej osób wie coś konkretnego o jego pozapolitycznym życiu. W ramach zadania zorganizujcie w waszej miejscowości we współpracy z miejscowymi placówkami kultury tj. szkoły, domy kultury, biblioteki, itp. maraton wspólnego wielkiego miejskiego czytania książki pt. „Marzenia i tajemnice” autorstwa pani Danuty Wałęsy lub książki pt. „Droga do prawdy. Autobiografia Lecha Wałęsy” połączony z panelem dyskusyjnym dla harcerzy i mieszkańców miasta. Więcej inspiracji na temat walki Polaków z komunizmem znajdziesz w propozycji programowej „2014 kroków do WOLNOŚCI!” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/2014-krokow-do-wolnosci/).

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, mile widziane są także filmy z przebiegu akcji

2014_banner

50
pkt.

6426: Bądź jak Matka Teresa z Kalkuty

Powszechnie wiadomo, że dzieła miłości przez które przychodzimy z pomocą bliźnim są uczynkami miłosierdzia. Znajdzie w swojej okolicy ubogą rodzinę, chorego lub samotnego i dowiedzcie się czego potrzebuje i pomóżcie. Zorganizujcie zbiórkę żywności, odzieży, pomocy sąsiedzkiej. Przez okres jednego miesiąca zatroszczcie się o wybranych potrzebujących. Może to stanie się waszą stałą służbą?

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć.

50
pkt.

6423: Uciekajcie

Każdy dobrze wie, jak niebezpieczna jest panika w czasie ewakuacji z miejsca zagrożenia. Drużyna harcerska powinna umieć sprawnie się przemieszczać. Zorganizujcie na obozie próbną ewakuację dla wszystkich jego członków. Aby się dobrze do niej przygotować poproście o pomoc lokalną straż pożarną. Przeprowadźcie ćwiczenia dwuetapowo – pierwszy raz zapowiedzcie czas alarmu, niech uczestnicy będą mogli się do niego przygotować, drugi raz ogłoście ewakuację niespodziewanie. W trakcie ćwiczeń zadbajcie o wybór odpowiedniego miejsca zbiórki, sprawne informowanie ewakuowanych, dobrą organizację ich przemieszczania oraz oczekiwania na miejscu zbiórki. Więcej nt. umiejętności, jakimi w razie niebezpieczeństwa powinni legitymować się wędrownicy dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: zdjęcia z akcji

bum_banner

40
pkt.

6422: Tokio drift

Na drodze mogą nas zaskoczyć różne niebezpieczeństwa. Warto, aby nauczyć się sobie z nimi radzić zanim będziemy musieli sprawdzić się w praktyce. Skontaktujcie się ze szkołą jazdy znajdującą się w Waszym mieście i poproście ich o przygotowanie krótkiego szkolenia dotyczącego jazdy ekstremalnej. Część szkół posiada dostęp do specjalnych torów, na których będziecie mogli spróbować swoich sił za kółkiem, w sposób nieco mniej spokojny niż w codziennej jeździe. Więcej nt. umiejętności, jakimi w razie niebezpieczeństwa powinni legitymować się wędrownicy dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: zdjęcia z wycieczki

bum_banner

30
pkt.

6421: Pod ostrzałem pytań

O katastrofach i innych nieszczęśliwych wypadkach trudno powiedzieć tak, aby rzetelnie przedstawiając fakty zachować szacunek dla osób i instytucji uwikłanych w sprawę. Warto nauczyć się, jak o nich rozmawiać, tak by te trudne tematy nie sprawiały jeszcze więcej problemów i kłopotów. Zorganizujcie na zbiórce „konferencję prasową”. Część patroli wcieli się w rolę dziennikarzy, część w rolę odpowiadających urzędników i ratowników. Wcześniej wybierzcie jedno zdarzenie kryzysowe (np. konkretny wypadek, który zdarzył się w przeszłości), o którym będziecie mówić i zbierzcie informacje na jego temat.

Dokumentacja: materiały z konferencji

20
pkt.

6420: Czarno to widzę

Każdy z nas musi umieć przewidywać czyhające wokół zagrożenia. W trakcie ogniska zabawcie się w czarnowidzów i stwórzcie gawędę, w której dzieją się wszystkie złe rzeczy, jakie mogą się stać w wybranym przez Was miejscu, np. harcówce, klasie szkolnej, miejscu pracy, obozie itp. Niech opowieść zacznie się od z pozoru błahego zdarzenia (np. ktoś nie dokręca wody), które potem narasta do chwilami absurdalnej katastrofy (niczym sploty zdarzeń w filmach z serii „Oszukać przeznaczenie”). Zapiszcie Wasze pomysły, gdy skończycie historię zastanówcie się, czy udało Wam się przewidzieć wszystkie nieszczęścia i przygotujcie plan, jak im zapobiec. Więcej nt. zagrożeń naturalnych występujących w Polsce dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: stworzony plan

bum_banner

10
pkt.

6419: Mistrz katastroficznej gry

Gry RPG są świetnym sposobem na wykorzystanie wyobraźni do przećwiczenia swoich zachowań w nieznanych nam sytuacjach. Zagrajcie na zbiórce w grę typu RPG, której akcja będzie się rozgrywała w czasie wybranej klęski, a bohaterowie będą jej uczestnikami, ratownikami, strażakami czy harcerzami pomagającymi w jej trakcie. Więcej nt. zagrożeń naturalnych występujących w Polsce dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: scenariusz gry

bum_banner

50
pkt.

6418: Nieść chętną pomoc

Walka z zagrożeniami to nie tylko akcje ratownicze. To też długofalowa pomoc poszkodowanym i pracochłonne odbudowywanie zniszczeń. Zorganizujcie zbiórkę darów dla pobliskiego schroniska dla zwierząt lub domu dziecka. Dobrą okazją do takiej akcji będą święta Bożego Narodzenia, Dzień Dziecka czy Dzień Ziemi. Podzielcie się zadaniami – niech część przygotuje plakaty informacyjne, część pomoże w kontakcie z instytucją, zaś pozostali pomogą w kontakcie z ewentualnymi sponsorami i zajmą się sprawami organizacyjnymi. Więcej nt. zagrożeń naturalnych występujących w Polsce dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: 6 zdjęć z przeprowadzonej akcji

bum_banner

50
pkt.

6417: Czy gdzie indziej też jest tak strasznie?

W zarządzaniu kryzysowym bardzo ważna jest wymiana dobrych praktyk, nawet na poziomie międzynarodowym. Zbierzcie informacje na temat tego, jak skauci w innych krajach pomagają ludności w czasie katastrof. Stwórzcie na ich podstawie broszurę, którą zaprezentujecie w hufcu. Więcej nt. zagrożeń naturalnych występujących w Polsce dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: skan broszury

bum_banner

40
pkt.

6415: Kryzysowa książka kucharska

Gdy przychodzi katastrofa często pojawiają się problemy w produktami spożywczymi. Zaczyna ich brakować, gniją i niszczą się. Stwórzcie „Kryzysową książkę kucharską”. Postarajcie się zebrać jak najwięcej przepisów lub nawet wymyślić własne, które są możliwe do wykonania z produktów o długim terminie ważności (takich jak konserwy) i dostarczają człowiekowi dużo energii. Więcej nt. umiejętności, jakie w razie niebezpieczeństwa powinni posiadać harcerze starsi dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: skan książki

bum_banner

40
pkt.

6414: Kilka niebezpiecznych pytań

W działaniach w czasie katastrof bardzo dużą rolę odgrywa wiedza mieszkańców, która może im pomóc przygotować się do zagrożenia. Przeprowadźcie wśród mieszkańców Waszego miasta lub członków Waszego hufca ankietę, w której zbadacie poziom ich wiedzy o lokalnych zagrożeniach. Zadajcie pytania dotyczące zarówno zagrożeń występujących w okolicy, jak i sposobów radzenia sobie z nimi. Pamiętajcie, by na koniec podać respondentom prawidłowe odpowiedzi. Więcej nt. zagrożeń naturalnych występujących w Polsce dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: opracowanie wyników ankiety

bum_banner

30
pkt.

6413: Czy ktoś wie, co mamy robić?

Ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak nasze najbliższe otoczenie przygotowane jest na różne zagrożenia. Przeprowadźcie wywiady z osobami z takich miejsc jak szkoła, dom kultury, przychodnia, przedszkole, w których zapytacie  ich, jakie są przewidziane działania na wypadek sytuacji kryzysowej. Więcej nt. zagrożeń naturalnych występujących w Polsce dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: materiały z wywiadów

bum_banner

50
pkt.

6412: Ratownicze ABC

Przygotujcie broszurę z podstawami pierwszej pomocy. Umieśćcie na niej numery alarmowe, wyposażenie apteczki, zasady opatrywania podstawowych ran (skaleczenia, złamania, stłuczenia, zbicia, ukąszenia/ugryzienia owadów i zwierząt domowych) – ważne aby całość była możliwie krótka i treściwa, tak aby potem każdy Wasz harcerz mógł ją nosić ze sobą np. w kieszeni munduru. Więcej nt. umiejętności, jakimi w razie niebezpieczeństwa powinni legitymować się harcerze dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: skan broszury

bum_banner

40
pkt.

6411: Super-bezpieczna szkoła

Jak myślicie, czy uda Wam się stworzyć super-bezpieczny budynek? Zaprojektujcie, a następnie narysujcie lub wykonajcie model „Super-bezpiecznej szkoły/harcówki”, która będzie przygotowana na różnego rodzaju zagrożenia. Więcej nt. zagrożeń naturalnych występujących w Polsce dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: zdjęcie lub skan projektu

bum_banner

30
pkt.

6410: „Nieprzyjaciela” trzeba poznać

Aby móc dobrze przygotować się do zagrożeń warto znać ich naturę. Wybierzcie się do instytucji takiej jak Centrum Nauki Kopernik, Centrum Hewelianum, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy lub ich lokalnych odpowiedników. W takich miejscach często tłumaczone są zasady powstawania katastrof naturalnych. Gdy taka wycieczka jest niemożliwa, poproście nauczyciela geografii lub przyrody z pobliskiej szkoły, by pomógł Wam przygotować taki pokaz na zbiórce. Więcej nt. zagrożeń naturalnych występujących w Polsce dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: zdjęcia z wycieczki

bum_banner

20
pkt.

6409: Gdzie szukać pomocy

Większość wypadków zdarza się w najbliższej okolicy, dlatego tak ważne jest, aby ją dobrze poznać i wiedzieć, gdzie są niebezpieczne miejsca oraz gdzie szukać pomocy. Stwórzcie mapę Waszego miasta, na której zaznaczycie remizę straży pożarnej, komisariat policji, pogotowie i inne służby, a także miejsca potencjalnie niebezpieczne, takie jak kąpieliska, rozlewiska rzek czy duże skupiska ludzi (szkoły, centra handlowe). Więcej nt. zagrożeń naturalnych występujących w Polsce dowiecie się z propozycji programowej „BUM” (http://cbp.zhp.pl/propozycje/bum/).

Dokumentacja: skan lub zdjęcia mapy

bum_banner

20
pkt.

6408: W sieci

Stwórzcie sieć alarmową zastępu, którą będziecie mogli wykorzystać w razie nagłej potrzeby szybkiego spotkania się. Pamiętajcie, aby każdy harcerz poza wysłaniem wiadomości otrzymywał potwierdzenie, że została ona odebrana i przesłana dalej. Pamiętajcie, że pierwsza osoba z „alarmówki” powinna otrzymać wiadomość od osoby, która jest na liście ostatnia.

Dokumentacja: schemat sieci

20
pkt.

6359: Łamanie stereotypów

Przeprowadźcie rozpoznanie w swoim otoczeniu o tym, jak harcerze widzą siebie i jak inni ich postrzegają. Zastanówcie się, co wpływa na wizerunek harcerza. Przygotujcie zbiórkę dla innego zastępu na temat stereotypów o harcerzach. Przemyślcie, jak przekuć stereotypy na Waszą korzyść lub w jaki sposób je zniwelować.

Dokumentacja: konspekt, 5-10 zdjęć

20
pkt.

6358: Otwartość na inne organizacje harcerskie

W Polsce, prócz ZHP działają inne organizacje harcerskie. Dowiedzcie się jak działają 3 z nich. Przygotujcie i przeprowadźcie grę terenową na temat ich działania dla swojej drużyny lub umówcie się z drużyną spoza ZHP z waszych okolic i przygotujcie dla niej grę. Kto wie, może i oni będą chcieli zrobić coś dla Was?

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

20
pkt.

6357: Podziel się zabawką

Wiele dzieci mieszkających w domach dziecka czy ośrodkach zdrowia nie posiada własnych zabawek. Przeprowadźcie w szkole zbiórkę zabawek (najlepiej takich z jakich łatwo usunąć kurz i zabrudzenia) i książeczek, które następnie przekażecie dzieciom z wybranego ośrodka. Warto zainteresować się akcją UNICEF „Wszystkie kolory świata”.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

40
pkt.

6351: Rozwijamy się

Posiadamy różne umiejętności, ale warto też uczyć się nowych. Wspólnie z zastępem przemyślcie, jaką umiejętność chcielibyście nabyć. Zróbcie listę, z której będziecie mogli wybrać jedną wspólną dla wszystkich umiejętność. Zaplanujcie, w jaki sposób będziecie mogli się jej nauczyć: zróbcie spis zadań, listę osób, które mogłyby Wam pomóc, określcie czas, w jakim chcielibyście się tego nauczyć. Następnie zaprezentujcie tę umiejętność na zbiórce w drużynie, ucząc kolejne osoby w środowisku.

Dokumentacja: opis zadania z nazwą umiejętności, czas realizacji, sposób nauki, osoby mogące pomóc w zadaniu, 5-10 zdjęć i/lub filmik z zbiórki na której będzie prezentowane zadanie.

40
pkt.

6350: Pracujemy nad sobą

W zastępie niech każdy indywidualnie określi swoje mocne i słabe strony. Spośród słabych stron wybierzcie taką, która Wam osobiście przeszkadza i chcielibyście nad nią popracować. Niech każdy napisze, sam lub z pomocą rówieśników z zastępu, plan działania z określeniem czasu, w jakim chcielibyście nad tym popracować. Plany wraz z postępami odnotowujcie na zbiórkach zastępu (w planie uwzględniacie zadania, jakie mogą sprzyjać zmianie danego zachowania / słabej strony)

Dokumentacja: za pomocą krótkiego filmiku zaprezentujcie swój zastęp oraz cechy, nad którymi pracowaliście

40
pkt.

6349: Wyrośnie i co dalej?

Podejmujemy się funkcji, zadań, które często wymagają od nas odpowiedzialności. Bywa też tak, że mamy trudność w podejmowaniu się odpowiedzialności za zadanie, za innych, za siebie. Wykonajcie doświadczenie. Na zbiórkę zastępu niech każdy przyniesie doniczkę, wspólnie zastępem zakupcie ziemię ogrodową oraz nasiona wybranych kwiatów. Posiejcie je, a następnie niech każdy indywidualnie zadba o swój kwiat. Jeśli macie harcówkę, pozostawcie kwiaty w niej, pamiętając o regularnym podlewaniu i dbaniu o nie. W przypadku braku harcówki zabierzcie kwiaty do domu i tam o nie dbajcie. Kiedy Wasze kwiaty urosną, spotkajcie się na zbiórce i zastanówcie się, gdzie moglibyście je przesadzić. Wspólnie wybierzcie się do tego miejsca. Alternatywnie możecie zastanowić się komu moglibyście je podarować i dlaczego. Podejmijcie wspólną decyzję i poprawcie komuś samopoczucie.

Dokumentacja: zdjęcia z kilku etapów zadania (pierwsza zbiórka, wygląd roślin po wyznaczonym czasie, efekt końcowy)

 

 

50
pkt.

6348: A wy co WYCZYNiacie?

Wyzwanie i wyczyn są ważnymi elementami pracy wędrowników i realizowane są przez nich m.in. w czasie zdobywania naramiennika wędrowniczego oraz stopni HO i HR. Stwórzcie bazę wyzwań i wyczynów, jakie udało się osiągnąć członkom Waszego zastępu. Przed przystąpieniem do pracy zapoznajcie się z rozdziałami „Podejmowanie wyzwań” oraz „Stawianie wymagań a wychowanie. Nagradzanie osób odpowiedzialnych”. Przykłady wędrowniczych wyczynów znajdziecie także w artykule Klaudii Boryckiej pt. „Wszystko o wyczynie wędrowniczym” w „Na Tropie”: http://natropie.zhp.pl/index.php/wszystko-o-wedrowniczym-wyczynie-2/.

Dokumentacja: baza wyzwań i wyczynów

50
pkt.

6347: Nie tylko na chwilę

Zbyt wielu z nas chce czynić dobro, ale de facto tego nie robi. Kończymy na dobrych chęciach i często sami nie wiemy, czemu przedwcześnie zrezygnowaliśmy lub nawet nie wystartowaliśmy. Słomiany zapał „wykończył” już nie jedną dobrą idę, dlatego należy z nim walczyć. Podejmijcie się zastępem wybranego pożytecznego zobowiązania i realizujcie je regularnie (np. co tydzień, codziennie) przez cały okres trwania etapu (3 miesiące). Wasza służba (sobie lub innym) nie musi być ani bardzo czasochłonna, ani pracochłonna, powinna być jednak stała.

okumentacja: 5-10 zdjęć, opis podjętego zobowiązania

50
pkt.

6346: Miejsce dla specjalisty

Wędrownik powinien dążyć do mistrzostwa, jak jednak zdecydować się na właściwą sferę? Najlepiej poprzez kontakt z tymi, o których już dziś można powiedzieć, że są specjalistami w swoich dziedzinach. Zorganizujcie cykl zbiórek (przynajmniej trzech), na które zaprosicie zewnętrznych specjalistów. Moc inspiracji i wskazówek w tym zakresie znajdziecie w rozdziale pt. „Specjalista potrzebny od zaraz”. Na zakończenie spróbujcie określić potencjalne domeny własnej specjalizacji.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

20
pkt.

6345: Trening kreatywności

Któż nie chciałby być kreatywny? Choć niektórzy z nas rodzą się z tym darem, wszyscy możemy tę kompetencję trenować. Zapoznajcie się z rozdziałem pt. „Autoprezentacja i kreatywność w pracy nad sobą”, a następnie, podążając za wskazówkami w nim zamieszczonymi, spróbujcie wspólnie znaleźć kreatywne rozwiązanie jednego z Waszych aktualnych problemów (np. brak środków na biwak, słabe relacje z dyrekcją szkoły). Nie zapomnijcie przekuć słów w czyny i wprowadzić wypracowanego rozwiązania w życie!

Dokumentacja: opis problemu oraz jego rozwiązania

20
pkt.

6344: Sztuka prezentowania siebie

Świat mediów należy do tych najodważniejszych . Tych, którzy umieją pokonać swój wewnętrzny strach i tremę oraz stanąć przed kamerą. Jest to trudne zadanie, bo świadomość tego, że ktoś się nam przygląda, jest bardzo deprymująca. Zorganizujcie zbiórkę zastępu, na której będziecie ćwiczyć sztukę autoprezentacji. Pomocna w przygotowaniach może być lektura rozdziału „Autoprezentacja i kreatywność w pracy nad sobą”. Niech każdy z uczestników przygotuje trzyminutowe wystąpienie zawierające: imię, nazwisko, pełnione funkcje harcerskie, zainteresowania, co daje wam harcerstwo, dlaczego warto wstąpić do waszej drużyny. Załóżcie swój kanał na serwisie YouTube, na którym zamieścicie ostateczne wystąpienia wszystkich członków zastępu.

Dokumentacja: linki do filmów

30
pkt.

6343: Zaangażowanie w różnych społecznościach

Zapoznajcie się z rozdziałem pt. „Zaangażowanie w różnych społecznościach”, a następnie na własną rękę poszerzcie swoją wiedzę w tej dziedzinie. Niech zgromadzone wspólnie wiadomości będą przyczynkiem do autorefleksji oraz działania. Zorganizujcie zbiórkę w formie sesji naukowej, na której każdy członek Waszego zastępu będzie musiał pochwalić się zdobytą wiedzą, a następnie odpowiedzcie sobie na trzy pytania:

  • Jaki typ zaangażowania dominuje w Polsce?
  • Jakie formy zaangażowania podejmuje nasz zastęp oraz jego poszczególni członkowie?
  • Co jeszcze możemy zrobić, aby pomnażać dobro?

Dokumentacja: 5-10 zdjęć

30
pkt.

6342: Osiedlowa Matka Teresa

Każda społeczność ma osobowości formatu matki Teresy, Jana Rodowicza czy Jerzego Owsiaka. Jedyna różnica pomiędzy społecznikami wymienionymi w rozdziale „Przykłady osób aktywnych” a Waszymi lokalnymi bohaterami to brak rozgłosu u tych drugich. Spróbujcie nadrobić ten brak i zaprezentujcie swojej wspólnocie lokalnej wybraną postać aktywną społecznie. Możecie zorganizować z nią otwarte spotkanie (nie zapomnijcie poinformować o nim potencjalnych chętnych) i/lub opracować plakat.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, opis dokonań wybranej postaci

50
pkt.

6341: Pomagać, ale jak? Z głową!

Zapoznajcie się z rozdziałem pt. „Mniej gadania, więcej pracy, czyli wdrażanie zadań, pomysłów w czyn – narzędzia ułatwiające realizację zadań” i przeprowadźcie porządną akcję społeczną od A do Z.

Dokumentacja: plan akcji (zawierający cele, opis poszczególnych zadań, przewidziany czas realizacji, osoby odpowiedzialne, potrzebne materiały) wraz z opisem realizacji (efektów)

30
pkt.

6340: Helpdesk

Nawet będąc uczestnikami Turnieju Zastępów, możecie wspomóc jego funkcjonowanie od strony organizatorów: dołączcie na czas trwania jednego etapu do grona helpdesku i świadczcie pomoc mniej zaawansowanym informatycznie kolegom.

Dokumentacja: printscreen serwisu od strony moderatora

30
pkt.

6339: Wdowi grosz

Łatwo jest dzielić się tym, co nam zbywa, trudniej uczynić ofiarę z dobra szczególnie przez nas cenionego. Zastanówcie się, co z tego, czym rozporządzacie, jest dla Was najcenniejsze (może to będzie Wasz czas wolny, unikalny sprzęt zastępu, przysługujący Wam przywilej albo kieszonkowe) i podzielcie się tym z potrzebującymi.

Dokumentacja: sprawozdanie z zadania

20
pkt.

6338: Służba czy wolontariat

W naszym harcerskim języku służba i wolontariat traktowane są często jako synonimy, tymczasem wcale tak nie jest. Zgłębcie ten temat (pomocne mogą się okazać m.in. rozdziały „Służba w pracy z drużyną” oraz „Doświadczenie przez wolontariat”), a następnie przeprowadźcie na zbiórce jedną z form dyskusyjnych i zastanówcie się, jak oba te pojęcia przejawiają się w Waszym harcerskim życiu.

Dokumentacja: wnioski z dyskusji

40
pkt.

6337: Pomocne dłonie

Bezinteresowność jest na tyle cenną i rzadką postawą, że warto ją promować. Zorganizujcie w swoim środowisku działania (w szkole/na uniwersytecie, w miejscowości/w dzielnicy, w parafii) otwarty konkurs, w którym będzie można typować, a następnie wybierać i nagradzać osoby godne naśladowania w tej dziedzinie. Pamiętajcie, aby zaangażować jak najwięcej swoich rówieśników spoza ZHP – szerzcie dobre wzorce. Inspiracji do wykonania tego zadania poszukajcie w rozdziale pt. „Postawa roszczeniowa a bezinteresowność”.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, lista nagrodzonych

30
pkt.

6336: Incognito

Jednym z poważnych problemów współczesnej młodzieży jest roszczeniowość. Kiedy uważniej posłuchacie rozmów swoich rówieśników zobaczycie, jak często pojawia się w nich fraza „należy mi się”, tymczasem dewiza wędrownicza wymaga od nas czegoś wręcz przeciwnego: bezinteresowności. Na przekór powszechnemu postrzeganiu świata przez pryzmat „Ja” Wy zróbcie coś pożytecznego dla innych, nie oczekując niczego w zamian. Przetestujcie swój poziom bezinteresowności i wykonajcie drobne gesty dobrej woli incognito. Udzielona pomoc nie musi być bardzo spektakularna, ale naprawdę dopasowana do wybranych przez Was osób. Wartość wykonanego zadania mierzona będzie właśnie w celowości. Więcej na ten temat przeczytacie w rozdziale pt. „Postawa roszczeniowa a bezinteresowność”.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, wykaz osób, którym pomogliście

10
pkt.

6335: W grupie siła

Umiejętność pracy w grupie to jedna z najważniejszych kompetencji, jakie wyróżniają harcerzy od nie harcerzy. Spróbujcie doszlifować ją do perfekcji. Podstawą zmiany na lepsze jest rzetelna analiza sytuacji, dlatego zacznijcie od odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu pt. „Moja rola w grupie” M. Belbina, który został zawarty w rozdziale pt. „Praca w grupie – wzajemna motywacja oraz samomotywacja”. Po tym, jak każdy członek zastępu pozna już swój wynik, zinterpretujcie je wspólnie. Jakie konstruktywne role występują w Waszej grupie? Czy pewne role się powtarzają, a inne są nieobsadzone? Co możecie zrobić, aby pracowało Wam się w grupie jeszcze lepiej?

Dokumentacja: skany notatek robionych podczas ćwiczenia

10
pkt.

6334: Wymarzony biwak

Wyobraźcie sobie, że wygrywacie od WOSM możliwość organizacji wymarzonego biwaku. Jak by to wyglądało? Nie macie żadnych ograniczeń poza własną wyobraźnią! Stwórzcie program takiego wyjazdu, w którym nie musicie liczyć funduszy, oszczędzać zasobów i liczyć się z czasem. Jedynym ograniczeniem programu jest zgodność z metodą harcerską. W procesie planowania przydatne mogą okazać się uwagi zawarte w rozdziale „Wstajemy z fotela! Stawianie celów i planowanie”. Kto wie, może pod koniec uznacie, że warto podjąć kroki w celu urzeczywistnienia tego marzenia?

Dokumentacja: program wymarzonego biwaku

10
pkt.

6333: Wstajemy z fotela

Wykonajcie podczas zbiórki ćwiczenia opisane w rozdziale „Wstajemy z fotela! Stawianie celów i planowanie”. Niech każdy członek Waszego zastępu rzetelnie przemyśli swoje wartości i marzenia oraz zaplanuje ich realizację. Nie zapomnijcie o możliwościach, jakie w zakresie planowania własnej drogi życiowej stwarzają instrumenty metodyczne: sprawności, stopnie wędrownicze i instruktorskie. Może już czas otworzyć kolejną próbę, która przyczyni się do urzeczywistnienia Waszych marzeń?

Dokumentacja: skany notatek robionych podczas ćwiczenia

30
pkt.

6332: Motywatory

Wszyscy znamy demotywatory, czyli obrazki z zabawnym podpisem wyśmiewającym rzeczywistość. Mało kto wie, że powstały one jako opozycja do motywatorów, czyli grafik rysowanych w takim samym stylu (obrazek umieszczony na czarnym tle z podpisem u dołu), których zadaniem było motywowanie ludzi do pozytywnego działania. Stwórzcie kilka własnych motywatorów – najpierw pomyślcie nad dobrym hasłem, a potem wykonajcie do niego grafikę (może zorganizujecie sesję zdjęciową, której efektem będą motywujące fotografie?). Pamiętajcie, aby Wasze hasła nie były powierzchowne. W ich układaniu może pomóc wam misja ZHP oraz dewiza wędrownicza.

Dokumentacja: stworzone motywatory w formacie doc lub PDF

50
pkt.

6331: Nie dla NEET

Jak mówią dane zaprezentowane w rozdziale pt. „Bierność jako problem współczesnego świata młodzieży i dorosłych” aż 11% młodych Polaków należy do NEET (ang. Not in Education, Employment, or Training). Ich bierny stosunek do życia, szczególnie jeśli nie jest spowodowany poważną niepełnosprawnością lub schorzeniem, może mieć w przyszłości dramatyczne skutki, z marginalizacją społeczną włącznie. Biorąc pod uwagę statystyki, to aż 1 na 10 z Waszych rówieśników – pomóżcie im wyrwać się z marazmu! Rzetelnie przeanalizujcie w zastępie Wasze bliższe i dalsze znajomości w poszukiwaniu osób należących lub zagrożonych przynależnością do NEET, a następnie podejmijcie realne kroki, aby kilku wybranym osobom (od 2 do 5) pomóc. Czasem szczera rozmowa może zdziałać cuda. Innym razem zbawienny może być przykład własny lub pomoc w wyborze odpowiedniego zajęcia (np. wizyta w Centrum Kształcenia Ustawicznego lub u doradcy zawodowego). Spróbujcie pokazać biernym rówieśnikom, że warto wziąć życie we własne ręce.

Dokumentacja: 5-10 zdjęć, opis podjętych kroków

30
pkt.

6326: Language Day

Chciałbyś władać językami ludzi i aniołów? Zacznij naukę już dziś, i to z całym swoim zastępem, bo przecież nikt tak nie mobilizuje do pracy jak przyjaciele. Zorganizujcie cykl zbiórek, które przeprowadzicie w różnych językach obcych. Do współpracy możecie zaprosić osoby, które są specjalistami w tej dziedzinie, czyli zapoznać się z osobami z różnych krajów, chociażby za pomocą http://www.scoutface.org/ .

Dokumentacja: konspekty zbiórek

20
pkt.

6325: Podróżnik? Czemu nie!

Fascynują Cię podróże, a nie masz pieniędzy, żeby wszędzie pojechać? Za pomocą https://www.google.pl/maps/ odwiedź wybrane miejsce. Zbierz na jego temat informacje i zorganizuj dla swojej drużyny zbiórkę, tak aby poczuli, że tam są. Uwielbiasz Paryż? Niech bracia harcerze staną pod wieżą Eiffla, zjedzą bagietkę, wysłuchają francuskiej muzyki – niech zakochają się w tym miejscu, tak jak Ty.

Dokumentacja: konspekt zbiórki

40
pkt.

6323: Trudne sprawy

Nakręćcie własny odcinek popularnego programu, w którym ukażecie, z jakimi problemami się spotykacie, czy to w drużynie, czy w szkole lub w domu. Wcześniej jednak napiszcie scenariusz. Stańcie się profesjonalnymi reżyserami, a swój odcinek „Trudnych spraw harcerzy” udostępnijcie na kanale YouTube.

Dokumentacja: opis działań, scenariusz, link do filmu na YouTube

40
pkt.

6322: Ukryta prawda, czyli wszystko to, czego nie wie Twój rówieśnik, który nie należy do ZHP.

Nakręćcie własny odcinek ukazujący życie harcerskie. Jak harcerstwo wpływa na Wasz rozwój duchowy, fizyczny? Co zmieniło się w Waszym zachowaniu, od kiedy jesteście w naszych szeregach? Filmik wrzućcie na YouTube – w tym zadaniu poproście o pomoc drużynowego. Filmik w przyszłości może Wam posłużyć podczas akcji naborowej J

Dokumentacja: opis działań, link do filmu na YouTube

30
pkt.

6321: Autopezentacja

Zorganizujcie prelekcję, na którą zaprosicie kilka osób. Mogą to być: nauczyciel, zaprzyjaźniony z drużyną dziennikarz, gimnazjalista. Niech opowiedzą, czym dla nich jest autoprezentacja i przy tym niech sami się zaprezentują z jak najlepszej strony. Gdy już zaobserwujecie kilka różnych osób i nauczycie się od nich pewnych technik, to przećwiczcie je samodzielnie. Zorganizujcie minikonferencję, na której każdy członek drużyny przeprowadzi dziesięciominutową prezentację o swoim zainteresowaniu.

Dokumentacja: opis działań

30
pkt.

6320: Pamiętajcie o swoich marzeniach!

To, co napisane, trudniej wymazać z pamięci. Pamiętasz, o czym marzyłeś jako dziecko? Czy te marzenia są aktualne? A może teraz też masz marzenia, które są realne do spełnienia? Niech każdy członek Twojego zastępu zapisze sobie w notesie po jednym marzeniu, które chciałby spełnić i zamieni je w cel. Niech cały zastęp zadba, by jego wszyscy członkowie je zrealizowali. Pamiętajcie o słowach Paula Coelho „To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące”. Do dzieła! O pomoc w zadaniu poproście drużynowego.

Dokumentacja: skany notesu z zapisanymi marzeniami i celami

40
pkt.

6319: Nowa niewidzialna ręka

Zapytajcie swoich rodziców, znajomych, dziadków, czy pamiętają akcję Niewidzialna Ręka. Niech opowiedzą Wam, ile dobrego zrobiły anonimowe osoby. Reaktywujcie tę akcję – znajdźcie kogoś, kto potrzebuje takiej pomocy (np. przy malowaniu płotu, osobom starszym w przyniesieniu książki z biblioteki) i stańcie się takimi anonimowanymi pracusiami.

Dokumentacja: opis działań

50
pkt.

6318: Życie to teatr

Na pewno w Waszej drużynie są osoby, które potrafią śpiewać, grać na którymś z instrumentów, grać aktorsko. Napiszcie scenariusz sztuki, którą następnie wystawicie. Jej odbiorcami mogą być mieszkańcy Waszego miasta, Wasi rodzice, osoby starsze, dzieci, Wasi rówieśnicy… Zróbcie coś dla innych!

Dokumentacja: scenariusz, 5 -10 zdjęć

20
pkt.

6317: Cichy bohater

Może tym razem chciałbyś zostać dziennikarzem? Znajdź osoby, które robią coś dobrego dla innych, a o tym nie mówią. Może to być pomoc przy odrabianiu lekcji czy noszenie zakupów sąsiadce. Ty, będąc dziennikarzem do zadań specjalnych, znajdź odpowiednią osobę! Zaproś ją na zbiórkę swojej drużyny i opowiedz o jej działaniach, pamiętając, że jest ona bohaterem. Niech pamięć o tym bohaterze trwa na szkolnej ściennej gazetce, gdzie co jakiś czas będziesz ukazywał sylwetki „cichych bohaterów”.

Dokumentacja: konspekt zbiórki

50
pkt.

6315: Oferta nie do odrzucenia!

W Twojej miejscowości zapewne jest wiele osób, którym możesz pomóc, ale mogą im pomóc także Twoi rówieśnicy. Nie zawsze wiadomo, do kogo można się zwrócić z zapytaniem o wolontariat. Czasami nie wiesz, że mógłbyś być wolontariuszem w jakimś miejscu. Aby wyjść tym potrzebom naprzeciw, razem ze swoim zastępem stwórzcie folder, w którym będą zawarte oferty wolontariatu. Gdy taki folder powstanie, opowiedz o nim w swojej szkole i rozdaj go znajomym. Może ktoś z nich przekona się, że bycie wolontariuszem to świetny pomysł i zgłosi się do któregoś z miejsc?

Dokumentacja: folder z ofertami wolontariatu

50
pkt.

6314: Pobijemy rekord Guinnessa?

Jeśli lubicie stawiać sobie wyzwania i pobijać rekordy, to zadanie jest dla Was! Wejdźcie na stronę internetową http://biurorekordow.pl/ i znajdźcie rekord Guinnessa, który chcielibyście pobić. Rekord świata w rozwieszaniu skarpetek, czy może rekord w staniu na jednej nodze? Sami zdecydujcie, z czym chcielibyście się zmierzyć. Załóżcie swój fanpage, na którym będziecie opisywali swoje osiągnięcia, zgłoście się do bicia rekordu, a my będziemy Wam kibicować!

Dokumentacja: fanpage działania

40
pkt.

6313: Podejmij wyzwanie

Ilu znacie swoich rówieśników, którzy nie mają sprecyzowanych zainteresowań, poza szkołą nie robią nic konstruktywnego? Z pewnością znajdziecie przynajmniej jedną taką osobę. W ramach propozycji Stop bierności – wyzwolić energię będziecie mieli okazję podjąć się działania, które może być dla Was atrakcyjne, jeśli o to zadbacie. Na początek zastanówcie się z zastępem, co będzie stanowiło dla Was wyzwanie. Wybierzcie to, którego możecie się wspólnie podjąć. Pamiętajcie, że takie wyzwanie powinno być realne, atrakcyjne, by nie tylko spajało zastęp, ale miało pozytywne odzwierciedlenie w Waszym środowisku działania, np. w szkole. Następnie zaangażujcie w Wasze wyzwanie rówieśników ze szkoły. Niech każdy zaczerpnie z niego coś wartościowego. Możecie utworzyć wydarzenie na portalu społecznościowym, które zachęci Waszych rówieśników z drużyny/hufca/szkoły do aktywnego włączenia się w wyzwanie. Możecie wykazać się również kreatywnością i w inny sposób zachęcić do wyzwania swoich rówieśników.

Dokumentacja: krótkie sprawozdanie (Wasz pomysł na wyzwanie, sposób realizacji i podsumowanie działania), do 5 zdjęć z podjętego wyzwania, krótki filmik prezentujący wyzwanie

40
pkt.

6311: Pracujemy nad sobą

W zastępie niech każdy indywidualnie określi swoje mocne i słabe strony. Spośród słabych stron wybierzcie taką, która Wam osobiście przeszkadza i chcielibyście nad nią popracować. Niech każdy napisze, sam lub z pomocą rówieśników z zastępu, plan działania z określeniem czasu, w jakim chcielibyście nad tym popracować. Plany wraz z postępami odnotowujcie na zbiórkach zastępu (w planie uwzględniacie zadania, jakie mogą sprzyjać zmianie danego zachowania / słabej strony).

Dokumentacja: za pomocą krótkiego filmiku zaprezentujcie swój zastęp oraz cechy, nad którymi pracowaliście

Instrumenty metodyczne: realizacja wymagania na stopień ochotniczki/młodzika, tropicielki/wywiadowcy w obszarze pracy nad sobą

40
pkt.

6310: Rozwijamy się!

Posiadamy różne umiejętności, ale warto też uczyć się nowych. Wspólnie z zastępem przemyślcie, jaką umiejętność chcielibyście nabyć. Zróbcie listę, z której będziecie mogli wybrać jedną wspólną dla wszystkich umiejętność. Zaplanujcie, w jaki sposób będziecie mogli się jej nauczyć: zróbcie spis zadań, listę osób, które mogłyby Wam pomóc, określcie czas, w jakim chcielibyście się tego nauczyć. Następnie zaprezentujcie tę umiejętność na zbiórce w drużynie, ucząc kolejne osoby w środowisku.

Dokumentacja: opis zadania z nazwą umiejętności, czas realizacji, sposób nauki, osoby mogące pomóc w zadaniu, 5-10 zdjęć i/lub filmik z zbiórki na której będzie prezentowane zadanie

40
pkt.

6309: Jest problem – reaguję!

Wspólnie z zastępem opracujcie scenariusz przedstawienia, w którym poruszycie ważny problem, z którym spotykacie się na co dzień, przebywając ze swoimi rówieśnikami. Swoje przedstawienie zaprezentujcie na wspólnym spotkaniu z rodzicami i/lub przy okazji przedsięwzięcia organizowanego w Waszej szkole. Możecie do zadania zaangażować drugi zastęp z drużyny lub zaprzyjaźnionego środowiska

Dokumentacja: scenariusz przedstawienia, 5-10 zdjęć, opcjonalnie: filmik

50
pkt.

6308: Aktywni nie tylko w harcerstwie

Z pewnością możecie wskazać choćby jednego człowieka, na przykład kogoś znanego, kto jest aktywny społecznie, ale czy w środowisku, w którym funkcjonujecie, znacie kogoś takiego? Waszym zadaniem będzie rozeznanie się, czy wśród Waszych rówieśników, osób dorosłych ze szkoły, osiedla, jest ktoś, kogo będziecie mogli nazwać osobą aktywną społecznie, która przez swoje działania promuje pozytywne zachowania. Być może taka osoba będzie dla Was przykładem i będziecie mogli się od niej nauczyć czegoś cennego. Wybierzcie taką osobę, której postawa będzie zbliżona do tej, którą Wy akceptujecie i chcecie promować. Poznajcie tę osobę – co robi? Czym się zajmuje? Co takiego pozytywnego jest w jej działaniu? Następnie zapytajcie, czy moglibyście się zaangażować w jakieś działanie z tą osobą. Być może zrobicie to tylko częściowo, ale warto poznać od środka, co robi taka osoba. Pamiętajcie, że może być Wam potrzebna pomoc drużynowego i/lub kogoś z rodziców, nie wahajcie się o nią poprosić.

Dokumentacja: opis osoby aktywnej, którą odnaleźliście, 5 zdjęć z tą osobą, sprawozdanie z działania, którego się podjęliście

40
pkt.

6307: Pomagamy w mądry sposób

Wspólnie z zastępem zastanówcie się, czym dla Was jest pomoc dla drugiej osoby, w jaki sposób możecie pomagać innym. Zróbcie burzę mózgów, aby następnie wybrać jeden pomysł, który uważacie za wyjątkowy i realny do zrealizowania. Taki, którym będziecie mogli się pochwalić w swoim środowisku. Przygotujcie się do niego i go przeprowadźcie. O pomoc poproście drużynowego.

Dokumentacja: opis służby, sprawozdanie po jej wykonaniu, 5-10 zdjęć

40
pkt.

6306: Aktywnie w szkole

Każdy z Was jest w stanie określić, z którego przedmiotu jest dobry lub który lubi, w jakiej innej dziedzinie się odnajduje, jakie posiada umiejętności/talenty. Bazujcie na Waszym doświadczeniu w pewnych obszarach. Wspólnie z zastępem wybierzcie się do świetlicy szkolnej (tutaj o pomoc poproście drużynowego). Przedstawcie wychowawcy, jakie posiadacie umiejętności oraz wspólnie porozmawiajcie, w jaki sposób możecie zaangażować się w pracę świetlicy szkolnej. Niech to będą 2–4 spotkania o ustalonej godzinie. Pamiętajcie, aby uwzględnić Wasz czas, możliwości i realność wykonania przez Was wyznaczonych zadań.

Dokumentacja: ustalenia z wychowawcą − zakres zaangażowania, harmonogram spotkań, 5 zdjęć, opinia wychowawcy − skan

50
pkt.

6305: Szczytny cel

Określanie celów długofalowych może być niekiedy trudne, ponieważ nasze plany się zmieniają przez różne, często zewnętrzne, czynniki. Wdrażając się w określanie celów dla siebie, pomyślcie w zastępie o realnej dla Was akcji zarobkowej, którą będziecie mogli samodzielnie wykonać (o pomoc w przygotowaniach albo o wsparcie podczas realizacji zadania możecie poprosić drużynowego lub rodziców). Gdy wymyślicie formę akcji, ustalcie wspólnie, na co przeznaczycie zebraną kwotę (Wasz cel). Pomyślcie, czy kwota, którą zbierzecie, może być potrzebna komuś innemu z Waszego środowiska działania. Po krótkim rozeznaniu w Waszym otoczeniu będziecie mogli przeznaczyć środki na szczytny cel, a w ten sposób będziecie czynić i propagować dobre zachowania. Może uda się Wam zaangażować kogoś z rówieśników?

Dokumentacja: plany akcji, w których będzie ujęte, na co zostaną przeznaczone zebrane środki, 5-10 zdjęć

10
pkt.

748: Tajemnice lokalnych ojczyzn

W pobliżu miejsca naszego działania znajduje się wiele miejsc, o których istnieniu pojęcia nie mamy.
Aby poznać chociaż część z nich w ciekawy sposób wystarczy zalogować się na stronie www.geocaching.com lub www.opencaching.com, znaleźć w okolicy jedną skrzynkę lub cały szlak i wyruszyć na zapoznanie się ze swoją Małą Ojczyzną.
Skrzynki tradycyjne, quizy, nietypowe i wiele innych – wytężcie wzrok i umysły, warto!

10
pkt.

510: „Nowoczesny patriota”

Współczesny patriota to nie tylko starszy pan z goździkiem składanym na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza ani młody człowiek stojący na warcie. Patriotyzm może być „cool”, przekonajcie się o tym sami. Przykładem takiego działania mogą być wszystkie akcje przeprowadzane z okazji święta flagi. Odnajdźcie w dowolnych źródłach definicję słowa „flash mob”, a następnie zorganizujcie patriotyczny flash mob w swoim środowisku. Wymyślcie coś naprawdę dobrego, a zobaczycie, że w Waszej akcji weźmie udział bardzo dużo ludzi w wieku od 0 do 100 lat.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,  linki do video

10
pkt.

508: „Bookcrossing”

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Polega on na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej (za przykład może służyć kawiarenka Na Tropie na Wędrowniczej Watrze). Włączcie się w ogólnopolski bookcrossing poprzez stronę internetową http://www.bookcrossing.pl. Zacznijcie uwalniać książki, czytać je, dyskutować. Przekonajcie się, ile ciekawych przygód możecie odkryć, ilu ciekawych ludzi poznać, a przy tym sprawić, aby o Waszym zastępie było głośno. Być może w Waszej miejscowości jeszcze nie ma żadnej “bookcrossingowej” półki – to doskonała okazja, abyście mogli ją założyć! Ile książek udało Wam się uwolnić? Pokażcie innym Polakom, że czytanie jest „cool”.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, lista miejsc i książek

20
pkt.

507: „Cudze chwalicie…”

Jak mawia staropolskie porzekadło „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Naszą narodową przypadłością jest zachwyt innymi narodami, podczas gdy nasza historia i folklor oraz liczne współczesne osiągnięcia są naprawdę imponujące. Przecież to Polka odkryła promieniotwórczość, to Kopernik poruszył Ziemię, zatrzymując Słońce, w końcu to w Polsce po raz pierwszy zsekwencjonowano genom chloroplastów ogórka. W ramach zadania poszukajcie jak najwięcej takich ciekawostek, a następnie wykonajcie kilka memów z ich udziałem. Co to jest mem? Mem to informacja, którą naśladujemy, zjawisko, któremu przypisane jest określone znaczenie kulturowe. Poprzez odnoszenie się ludzi do niego, mem sam tworzy nową wartość. Dla przykładu… Zastanawialiście się kiedyś skąd znacie powiedzenia „takie rzeczy tylko w erze” czy „idź do Goździkowej” gdy bolała Was głowa? To właśnie memy. Kiedy stworzycie już własne informacje w postaci krótkich tekstów z fotografią, posłużą Wam one do reklamy naszego kraju za pośrednictwem facebooka i innych tego typu portali. Podeślijcie nam efekty Waszej pracy. Niech się zatem dzieje spamowanie i szerzenie współczesnej idei patriotyzmu!

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

20
pkt.

506: „Spotkanie z historią”

Żyją w Polsce ludzie, którzy za wolność naszego kraju walczą kilka razy do roku. Czy mowa o wojnach? Nie. Chodzi o grupy rekonstrukcyjne, które odtwarzają różne okresy historyczne. Jedną z najsłynniejszych rekonstrukcji historycznych jest bitwa pod Grunwaldem, która przyciąga rok w rok kilka tysięcy ludzi – rycerzy i widzów. Czy wiecie, że akcje tę zapoczątkowali harcerze, którzy podczas Zlotu Grunwaldzkiego urządzali inscenizację bitwy? Może interesuje Was okres inny niż średniowiecze? Istnieją również inne inscenizacje np. rekonstrukcja szarży pod Krojantami z 1939 r. Poszukajcie na facebooku kontaktu z osobami, które zajmują się tym w Waszej okolicy, wcielcie się w dzielnych żołnierzy, sanitariuszki oraz inne postacie i weźcie udział w rekonstrukcji wydarzenia z przeszłości. Zobaczycie, że historia nie musi być nudna i dużo ciekawiej jest przeżywać ją na własnej skórze.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, harmonogram działań

30
pkt.

505: „BioPolska”

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak może wyglądać Polska za kilkadziesiąt lat? Czy nadal harcerze z kolejnych pokoleń będą mogli wyjeżdżać do zielonych lasów i nad czyste jeziora na obozy? Przeprowadźcie akcję lokalną wspierającą dbanie o czystość Waszego kraju. Może gdzieś jest stałe miejsce, gdzie podrzucane są śmieci i można coś z tym zrobić? Segregacje odpadów nie zyskały na popularności, bo nie ma na to łatwego rozwiązania technicznego w domu? Albo istnieje szansa na wprowadzenie odnawialnych źródeł energii (solary, wiatraki, elektrownie wodne), tylko zbyt wiele osób o tym nie wie, bądź władze dotąd o tym nie pomyślały? Stwórzcie petycję, przeprowadźcie spotkanie informujące, czy opracujcie sposób (np. jakiś rodzaj pojemników) na łatwy sposób segregowania śmieci w domu. Wprowadźcie na stałe segregację w Waszych domach, harcówkach. Nie zapomnijcie o niej też podczas Waszych przedsięwzięć, wyjazdów śródrocznych czy też wakacyjnych.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, harmonogram działań, kopie materiałów

30
pkt.

504: „Wybory – lubię to!”

zorganizujcie happening (może odbyć się zarówno w rzeczywistości, jak i być akcją w sieci), który będzie propagował udział w wyborach: zarówno tych na poziomie lokalnym, jak i parlamentarnych, czy europarlamentarnych. Zróbcie co możecie, aby frekwencja w naszym kraju/ Waszym regionie się podniosła. (zwrócić uwagę należy na zachęcanie do samego aktu głosowania, a nie podsuwanie rozwiązań politycznych, optowanie za jakąś opcją partyjną).

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,  harmonogram działań

40
pkt.

503: „Porozmawiajmy o Polsce”

Zorganizujcie dla uczniów liceów/ liceów i gimnazjów w Waszym regionie cykl (minimum 3) debat oksfordzkich na tematy (1 debata = 1 temat) dotyczących głównych problemów w Polsce, czy miejsca Polski w świecie. Stańcie w roli marszałka debaty, czy jury i zdiagnozujcie stan kraju, wskazując zarazem dla niego najlepsze rozwiązania.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,  konspekt

40
pkt.

502: „Gra symulacyjna”

Historia Polski usłana jest powstaniami, rewolucjami i konfliktami. Zorganizujcie 2-3 godzinną grę, w której przeżyjecie planowanie i przeprowadzenie podchodów przed akcją partyzantki, czy symulację przygotowania powstania. Zrozumiecie dzięki temu przed jakimi dylematami i w jakich warunkach żyli walczący Polacy. Do współpracy w przedsięwzięciu możecie z powodzeniem wziąć grupy rekonstrukcyjne, czy Związek Strzelecki. Dla zaawansowanych zespołów graficznie i programowo specjalne wyzwanie: stworzenie takiej gry w wersji komputerowej.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

501: „Przepraszam, skąd się wzięła ta nazwa? – czyli gra miejska”

Wiele osób z naszego otoczenia jest zainteresowanych historią swojego regionu, lecz niekoniecznie chcą ją sami drążyć. Wyjdźcie im naprzeciw! Przy uzgodnieniu z komendą swojego Hufca przeprowadźcie grę miejską dla mieszkańców miasta o historii waszego regionu. Możecie swój pomysł skierować do rodzin, klas szkolnych, przedszkolaków. Opracujcie kilka punktów rozmieszczonych w ciekawych historycznie miejscach miasta. Postarajcie się, aby zadania były nie tylko ciekawe, ale i pouczające. Wykorzystajcie znane Wam formy zuchowe i harcerskie dla urozmaicenia gry. Poproście osoby z innych drużyn o pomoc w obstawieniu punktów. Zadbajcie o odpowiednie rozreklamowanie swojego przedsięwzięcia. Będzie to przy okazji forma reklamy dla harcerstwa i Waszego Hufca. Pokażcie na co stać harcerzy w Waszym mieście.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

500: „Budując Pojutrze”

Tymi, którzy aktualnie budują Polskę są politycy, przedsiębiorcy, działacze społeczni. Zorganizujcie cykl spotkań tematycznych z osobami, które w znaczącym stopniu budują Polskę całą, jak i tą małą ojczyznę. Spotkajcie się z prezydentem miasta, zaproście europosła, a może uda Wam się ściągnąć na spotkanie ministra? Nie zapominajcie także o przedsiębiorcach, którzy sprzedają swoje produkty w Polsce i za granicą pokazując, że „dobre, bo polskie”. Spotkania takie mogą być np. nagrywane i umieszczane na portalach typu YouTube.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, linki do video

10
pkt.

499: „Uśmiech proszę!”

W szybkich czasach samochodów, samolotów, tramwajów i ogólnego szybkiego życia ludzie równie szybko się wypalają, szczególnie z dala od przyrody, w wielkich miastach. Spróbujcie dowolnym sposobem nakłonić przypadkowych ludzi do zatrzymania się, pomyślenia nad sensem tego wyścigu szczurów, jakim jest życie. Niech spróbują zastanowić się, co naprawdę jest w życiu ważne. Niech usiądą na pięć minut i kontemplują szum wiatru. Uświadomcie im też, że warto w życiu zrobić coś szalonego, coś niespodziewanego – czego przykładem jest cała ta akcja! Róbcie zdjęcia uśmiechniętym ludziom z logiem Turnieju Zastępów bądź z poszczególnymi piktogramami z logo Turnieju i opublikujcie to na stronie Waszego miasta, hufca, a także wyślijcie nam razem ze sprawozdaniem.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

10
pkt.

498: „Przyjaźń – co to właściwie znaczy?”

W dzisiejszych szybkich czasach, w których komputery i telefony zyskują coraz większe uznanie, człowiek traci na znaczeniu. A przecież gdy coś pójdzie źle, nie uda się, maszyna nas nie pocieszy, nie powie, co robić dalej. Nie wysłucha. Od tego (między innymi, oczywiście) są przyjaciele. Spróbujcie przywrócić w jakiś sposób postrzeganie przyjaźni jako jednej z ważniejszej w życiu wartości, obok zdrowia i rodziny. Zróbcie to w dowolny sposób: jako kampanię społeczną, imprezę dla starszych harcerzy, połączoną z wędrowniczymi formami takimi jak sąd nad problemem albo dyskusja „tak, nie, nie wiem”.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

20
pkt.

497: „Nie tacy różni”

Z pewnością zdajecie sobie sprawę z tego, że nie jesteście jedynymi harcerzami na świecie. Oprócz zuchów i harcerzy ZHP w Polsce istnieje jeszcze taka organizacja jak ZHR czy Skauci Europy. Czy zdajecie sobie sprawę, jak wiele nasze organizacje łączy? Aby nie być zatwardziałymi, konserwatywnymi harcerzami, tylko prawdziwymi ludźmi przyszłości, zorganizujcie wspólną zbiórkę, na której spotkają się harcerze z co najmniej 2 organizacji harcerskich. Zadanie to jest tylko z pozoru proste. Musicie pamiętać, aby wspólnie ustalić przebieg zbiórki, dowiedzieć się, jakie elementy obrzędowe ważne są dla innych organizacji, dowiedzieć się o nich wcześniej, aby swoim z pozoru normalnym postępowaniem nie urazić gości. Dowiedzcie się co Was łączy, a czym się różnicie. Może dzięki takiemu spotkaniu okaże się, że zawiążecie stałą współpracę?

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, konspekt

20
pkt.

496: znawczyni skautingu/ znawca skautingu (***),

Niektórzy lubią rozmawiać przez telefon, inni – pisać SMSy. A co ze starszymi formami komunikacji, jak telegramy, listy czy proste kartki pocztowe? Dzięki tym ostatnim zwykłymi pozdrowieniami możemy komuś sprawić dużą przyjemność. Dzięki postcrossingowi możecie zrobić to również dla losowo wybranych osób! Załóżcie konto na stronie www.postcrossing.com, wypełnijcie informacje o sobie (pamiętajcie, że nawet jeśli rejestrujecie się jako zastęp to kartki muszą przychodzić na jakiś adres – żeby weryfikacja wypadła pozytywnie, najlepiej będzie wpisać jedno z Waszych nazwisk). Następnie wyślijcie kilka pocztówek i poczekajcie, na te przeznaczone dla Was. Skany pocztówek i adres do Waszego profilu wyślijcie nam jako dokumentację.

Dokumentacja: od 5 do 10 skanów, link

30
pkt.

495: „Halo, mówi się!”

Każdy zuch, harcerz, harcerz starszy, a już na pewno wędrownik wie, że ZHP należy do różnych organizacji skautowych. W każdym państwie można spotkać ludzi o podobnych do naszych ideałach, robiących podobne rzeczy, ale czy na pewno? Jak bardzo różnią się ich działania od naszych? Jak oni postrzegają bycie w skautingu? Za pomocą dowolnie wybranego medium komunikacyjnego nawiążcie kontakt ze skautową grupą z zagranicy. Do powyższych pytań dołóżcie również wymyślone przez siebie. Spróbujcie wymienić się doświadczeniami, może zaczerpniecie w ten sposób inspirację na kolejny rok wędrowniczej pracy? Następnie zróbcie zbiórkę dla całej drużyny/młodszej drużyny (jeśli bierze udział cała drużyna) nt. uzyskanych informacji. Skorzystajcie z możliwości jakie Wam dają akcje JOTA oraz JOTI.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, konspekt

30
pkt.

494: „Takich dwóch jak nas trzech to nie m ani jednego”

Przyjaźń to nie tylko słowa, to też wspólnie przeżywane przygody, wspomnienia, doświadczenia… i zainteresowania. Zorganizujcie noc gier planszowych (a może nawet serię takich spotkań) dla Waszej drużyny. Proste zadanie, prawda? Przygotujcie i przedstawcie na tym spotkaniu także historię gier planszowych. Dalej proste? Zróbcie do tego własną grę planszową, którą zaprezentujecie podczas nocki Waszej drużynie.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, kopia gry

40
pkt.

493: „Mniejszości narodowe”

W Polsce żyje wiele ludzi, część z nich niestety nie posiada własnego kraju. Każdy Polak powinien wiedzieć o ich istnieniu, poznać ich i traktować przyjaźnie, ponieważ łączy nas kraj, w którym wszyscy się urodziliśmy i żyjemy. Zbierzcie informację o mniejszościach narodowych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które zamieszkują Wasze tereny. Po merytorycznym przygotowaniu się zorganizujcie zbiórkę lub cały biwak oparty o tą tematykę dla drużyn z Waszego środowiska. Możecie, jeśli to jest możliwe, zaprosić przedstawiciela jakiejś mniejszości na zajęcia.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, konspekt

40
pkt.

492: „Kropelka dobroci”

Każdego dnia ktoś potrzebuje Waszej pomocy. Przy zakupach, nauce, odśnieżaniu, sprzątaniu domu. Wokół Was są również ludzie nieznajomi, którym przytrafia się coś złego, chorują, leżą w szpitalu, są po operacjach – oni często potrzebują innej formy pomocy. Nie tylko rozmowa, ciepły uśmiech, ale również dar serca w postaci oddania krwi jest w tym wypadku bardzo ważny. Czy wiecie, jakich grup krwi jest najwięcej? Albo jaką macie Wy sami? Krew jest ciągle potrzebna, pozwala żyć tysiącom ludzi. Możliwe, że i Wam pewnego dnia będzie potrzebna taka pomoc. Czemu nie pomóc już dziś? Dowiedzcie się, co trzeba zrobić i jakie wymagania spełnić, żeby móc oddać krew. Zorganizujcie dziesięcioosobową zbiórkę krwi. Jeśli jesteście zdrowi i pełnoletni i macie dość odwagi, możecie oddać krew sami, jeśli nie, namówcie rodziców, pełnoletnich znajomych do przyłączenia się do akcji! Pójdźcie razem do Centrum Krwiodawstwa. Będąc w centrum, zapoznajcie się z formularzem, który trzeba tam wypełnić, weźcie ulotki, poczytajcie plakaty. Dowiecie się, jak ważnym problemem dla społeczeństwa są pustki w bankach krwi, a przy okazji dostaniecie kilka czekolad:)

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, lista krwiodawców

50
pkt.

491: „Śpimy po harcówkach”

Wiele osób skarży się, że zawsze chcieli wyjechać za granicę, ale nie mieli takiej możliwości. Chcieć to móc! Na całym świecie znajdują się tysiące skautów – młodych i pełnych ideałów, zupełnie jak wy. Znajdźcie jakąś drużynę i nawiążcie bliższą współpracę, zaproście ich do wspólnego projektu lub na wycieczkę po Polsce. Kto wie, może odwdzięczą się tym samym i uda Wam się tanim kosztem zwiedzić pół Europy? Koszty wycieczki znacznie spadną, jeśli znajomi skauci pozwolą Wam przenocować w swoich harcówkach albo na swoich bazach. Dokumentację współpracy prześlijcie nam.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, trasy wyjazdów

50
pkt.

490: „Miasta partnerskie”

Polityka posiadania miast partnerskich jest pięknym przykładem braterstwa, ale ostatnimi czasy trochę tę ideę się w niektórych miastach zaniedbuje. Tutaj pojawia się zadanie dla was. Poszukajcie miast partnerskich Waszego miasta (lub jakiegoś pobliskiego), wymyślcie jakiś projekt, który będzie zrealizowany we współpracy z nimi i zrealizujcie go. Możecie poprosić o pomoc starostwo powiatowe lub urząd miasta.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, harmonogram działań

10
pkt.

489: „Giganci negocjacji”

W świecie kapitalistycznym na rynku gospodarczym najważniejsza jest cena. A cena to tak naprawdę umowa pomiędzy sprzedającym a chętnymi do zakupu towaru. Dlatego często warto nie przyjmować z góry określonej ceny narzuconej przez sprzedawcę. Czasem warto spróbować się potargować i wynegocjować niższą, indywidualną należność. W krajach arabskich jeżeli kupujący się nie targuje, jest to uznawane za obrazę handlarza. Normą jest również zbijanie ceny, czasem nawet o kilkadziesiąt procent!!! W Polsce nie jest aż tak pięknie, choć warto spróbować. Ale jakie się zasady perfekcyjnie poprowadzonych negocjacji? Jak się ich nauczyć? Oczywiście jak to w harcerstwie – poprzez aktywne działanie i dobrą zabawę. Poświęćcie jedną zbiórkę zastępu na zagranie w grę szkoleniową „Giganci negocjacji” (grę można pobrać za darmo ze strony jej twórcy: www.growingame.com/pl/gry-szkoleniowe/giganci-negocjacji lub www.growingame.com/pl/gry-szkoleniowe/giganci-negocjacji) – zapewniamy, że przynosi dużo emocji i wiedzy w jednym. Przed zbiórką niech każdy jednak się przygotuje – dowie się czym są negocjacje, czym się różnią od mediacji, jakie są ich zasady, rodzaje negocjatorów.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, konspekt

10
pkt.

488: „Do skarpety?”

prawienie sobie przyjemności, na przykład w postaci kupna wymarzonej kurtki lub pojechania na górską eskapadę, okupione może być miesiącami oszczędzania na taki cel. Są różne sposoby pomnażania swoich pieniędzy i jak zapewne się domyślacie, przechowywanie ich w skarpecie nie jest tym najlepszym pomysłem. Dowiedzcie się, w jaki sposób i gdzie najlepiej gromadzić swoje oszczędności, jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć młodzieżowe konto, czy już teraz opłaca się Wam korzystać z usług banku, aby oszczędzać?

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

20
pkt.

487: „Sztuka prezentowania siebie”

Świat mediów należy do tych najbardziej odważnych. Tych, którzy umieją pokonać swój wewnętrzny strach i tremę oraz stanąć przed kamerą. Jest to trudne zadanie, bo świadomość tego, że ktoś nam się przygląda, jest bardzo deprymująca. Zorganizujcie zbiórkę zastępu, na której będziecie ćwiczyć sztukę autoprezentacji. Niech każdy z uczestników przygotuje trzyminutowe wystąpienie zawierające: imię, nazwisko, pełnione funkcje harcerskie, zainteresowania, co daje Wam harcerstwo, dlaczego warto wstąpić do Waszej drużyny. Załóżcie swój kanał na serwisie YouTube, na którym zamieścicie ostateczne wystąpienia wszystkich członków zastępu.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, linki do video

20
pkt.

486: „A niech gadają…”

Wywiad jest podstawową formą uzyskiwania informacji od drugiego człowieka, używaną od samego początku rozpowszechnienia mediów – najpierw w gazetach, potem w radio, na końcu w telewizji. Zróbcie radiowy wywiad z 2 członkami komendy Waszego hufca. Zapytajcie ich o ostatnie i najbliżej planowane wydarzenia dla całego hufca bądź z instruktorami, którzy odnieśli sukcesy w życiu prywatnym, zawodowym i zawdzięczają to harcerstwu. Całość powinna trwać nie krócej niż 3 minuty i nie dłużej niż 7 minut. Zapis wywiadu w formacie MP3 umieśćcie na stronie swojej drużyny. Umieśćcie plik również w serwisie Wrzuta.pl.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, linki

20
pkt.

485: „Upominki z harcerskich wrażeń”

Zastanawialiście się skąd biorą się plakietki, znaczki, buttony, które dostajecie na każdym biwaku? Aż trudno sobie wyobrazić sztandarowy biwak hufca bez nowej, rewelacyjnej naszywki, którą można przyszyć do munduru. Zaprojektujcie zastępem i wykonajcie własnoręcznie znaczki pamiątkowe na biwak drużyny. Swój projekt zapiszcie w formacie pdf. Pamiętajcie, żeby porozumieć się z drużynowym w celu zabezpieczenia środków na ten cel. Czasami wystarczy niewiele (np. drukarka, laminarka, agrafka i pomysł).

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, plik pdf

30
pkt.

484: „Pozyskiwanie środków”

Wiele imprez, również tych harcerskich, nie mogłoby się odbyć w tak atrakcyjnej formie, gdyby nie pomoc finansowa zewnętrznych firm. Wystarczy popatrzeć na takie imprezy, jak HiTec Rajd Grunwaldzki, czy rekiny futbolu, aby zauważyć, jak ogromną robotę wykonują tu ludzie od pozyskiwania środków. Dowiedzcie się, na czym to polega, co można proponować w zamian firmom, które takie środki mogą przekazać. Jak powinno wyglądać pierwsze pismo do firmy i jakie powinny być dalsze kroki? Znajdźcie sponsora na jedno z Waszych przedsięwzięć, pamiętajcie, że nie musi być to tylko pomoc finansowa.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, harmonogram działań

40
pkt.

483: „Jedno ujęcie – wielu ludzi – wspaniała zabawa – sztuka filmowa – LipDub”

LipDub staje się coraz bardziej popularną formą tworzenia filmów, głównie przez młodzież. LipDub’a mają już wyższe uczelnie, szkoły średnie, organizacje a także jednostki harcerskie. Dowiedzcie się, na czym polega nakręcenie LipDub’a, zbierzcie ekipę chętną do stworzenia czegoś takiego i wspólnie przygotujcie film na wybrany przez Was temat. Zaprojektujcie i wykonajcie własne przebrania, wybierzcie starannie muzykę i koniecznie: dobrze się bawcie!

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, linki do video

40
pkt.

482: „Praca z prasą”

Każdy z Was miał w rękach gazetę. Przeglądając ją strona po stronie, czasem zwraca się uwagę tylko na ciekawe tytuły lub obrazki. Tak wygląda gazeta od strony czytelnika. Ciekawe, jak to jest z drugiej strony – być wydawcą!? Stwórzcie swoją małą zastępową redakcję. Rozdzielcie funkcje: Redaktor naczelny, dziennikarze, korektorzy. Stwórzcie przynajmniej czterostronicową gazetkę o tegorocznej działalności Waszej drużyny/zastępu. Pamiętajcie, aby zadbać o chwytliwy tytuł gazety, poszukajcie ciekawych zdjęć, zabawcie się w redaktorów i napiszcie krótkie artykuły. Na koniec zadbajcie o wygląd swojej gazety. Poznacie dzięki temu niesamowite możliwości dzisiejszych programów tekstowych. Gazetka powinna przyciągać wzrok!

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, harmonogram działań, kopia gazety

50
pkt.

481: „Akcja animacja”

Kto z nas nie oglądał nigdy kreskówek oraz ciekawych filmików rysunkowych w Internecie? Teraz komputery umożliwiają tworzenie animacji na ekranie monitora. Dowiedzcie się, jak wygląda praca osoby odpowiedzialnej za wykonywanie kreskówek oraz jak realizuje się ich wykonanie dzisiaj, a jak robiło się to kiedyś? Jakie są rodzaje tej sztuki? Wykonajcie ciekawą animację (promującą drużynę, przydatną przy najbliższym naborze) dowolną techniką. Z naszej strony proponujemy Wam metodę „poklatkową”, za pomocą której można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Tutoriale jak wykonać animację można znaleźć na stronie internetowej Wędrowniczej Watry 2012 (http://watra2012.zhp.pl/przydatne-pliki.html).

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

480: „Pokaż na co Cię stać”

Wiadomo, że w dorosłym życiu pieniądze dostaje się za wykonywanie powierzonej pracy. Niejednokrotnie trzeba się mocno natrudzić, aby taką pracę zdobyć. Jest wiele umiejętności, które prowadzą do osiągnięcia sukcesu w poszukiwaniu wymarzonej pracy oraz wiele technik umożliwiających zwrócenie na siebie uwagi potencjalnego pracodawcy. Wyszukajcie oferty pracy, którymi możecie być zainteresowani teraz lub po ukończeniu studiów. Odegrajcie inscenizowane rozmowy rekrutacyjne na konkretne, wybrane przez Was stanowiska, podczas których jedni wcielą się w pracodawców, a inni w pracowników. Dowiedzcie się również, jak można pozytywnie przejść taką rozmowę, jakich pytań możecie się spodziewać, a na jakie nie musicie odpowiadać. Zadbajcie o wcześniejsze przygotowanie się do wyznaczonych ról. Poznajcie również niekonwencjonalne sposoby na prezentowanie swojej osoby, wykonajcie video CV każdego członka zespołu.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, linki do video

10
pkt.

452: „Teleportacja – czy jest możliwa?”

Czy wiecie, że naukowcom udało się już teleportować cząstkę mniejszą od atomu? Czy możliwe zatem będzie zastąpienie samochodów machinami teleportacyjnymi? Przeprowadźcie mini śledztwo, zbierzcie dowody oraz argumenty za i przeciw takiej tezie. Następnie przeprowadźcie rozprawę sądową, gdzie na ławie oskarżonych zasiądzie naukowiec zapowiadający szybką możliwość teleportacji.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, konspekt

20
pkt.

451: „Jak cię widzą, tak cię piszą”

Wiele mówi się o wizerunku ZHP. Różni ludzie różnie postrzegają harcerstwo i to, co w nim robimy, to jak się bawimy i to, co nam to daje. Wciąż żywy jest stereotyp o harcerzu sprzedającym ciastka, harcerzu przeprowadzającym starsze panie przez jezdnie. Jasne, zdarza nam się to, ale to nie tylko na tym polega życie harcerskie! Nowe technologie dają również możliwości do walki z tymi stereotypami. Nakręćcie film promujący harcerstwo, pokazujący harcerstwo takie, jakim jest, czyli nowoczesne. Nie zapomnijcie o wykonaniu scenariusza, dobraniu odpowiednich ról, możecie również wykorzystać materiały wideo nagrane w Waszym hufcu wcześniej, o ile ich autorzy udzielą Wam na to zgody.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, linki do materiałów

20
pkt.

450: „Biopaliwa – czy z żywności można produkować energię?”

Biopaliwa to bardzo modne rozwiązanie, które pojawia się często w kontekście coraz droższych i kurczących się zasobów paliw kopalnych. Czy wiecie, jakie paliwa nazywa się mianem biopaliw? Biopaliwa produkuje się z roślin, często tych, które mogą stanowić pokarm dla ludzi. Czy można śmiało mówić, że kiedy w Afryce ludzie głodują, Europa korzysta z wygód cywilizacji kosztem ich racji żywnościowych? Odszukajcie stosowną literaturę, poznajcie zdanie innych i zorganizujcie debatę. Możecie na nią zaprosić innych harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników lub kolegów z klasy. Pamiętajcie, aby odpowiednio podsumować debatę i uwiecznić jej wyniki w wybrany sposób, na przykład w formie teledysku.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, linki do video

20
pkt.

449: „Wysoka kultura”

Oprócz koncertów, powszechnie nam wszystkim znanych seansów kinowych i spektakli teatralnych w świecie kultury istnieją inne wydarzenia. Dowiedzcie się zastępem, gdzie w Waszej okolicy można wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych takich, jak: występy operowe, operetkowe, przedstawienia teatru muzycznego, koncerty muzyki poważnej, wernisaże sztuki. Dowiedzcie się, czym charakteryzuje się dana forma artystyczna. Stwórzcie comiesięczny newsletter dla hufca dot. wydarzeń kulturalnych. Dodatkowo zorganizujcie dla wędrowników z Waszego szczepu/hufca maraton filmowy, weźcie na warsztat ambitne filmy. Połączcie go z dyskusją na temat problemów poruszanych w filmach.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,  konspekt

30
pkt.

448: „Z czym to się je?”

Każdy kraj może pochwalić się swoimi potrawami narodowymi, ale to zadanie związane jest bardziej z niezwykłymi rzeczami, jakie jadają ludzie w różnych krajach. Powszechność hipermarketów, w których można kupić dosłownie wszystko, umożliwia poznawanie takich oryginalnych smaków jak ślimaki, krewetki czy owoce z całego świata. Wyszukajcie, jakimi oryginalnymi smakołykami delektują się ludzie na całym świecie, następnie spróbujcie je pozyskać i przeprowadźcie cykl spotkań dla drużyn z Waszego środowiska: każde niech będzie na temat innego kraju. Prócz zajadania się smakołykami dowiedzcie się też czegoś o kulturze omawianych krajów, o ich historii i zwyczajach. Jeśli chcecie – wybierzcie konkretny region świata, możecie też na tym zadaniu oprzeć cały biwak. Wnioski z tego doświadczenia prześlijcie nam w ciekawej formie.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

30
pkt.

447: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”

Często jest tak, że marzymy o tym, żeby pojechać do ciepłych krajów, powylegiwać się na plażach na wyspach Bahama lub zwiedzić zaśnieżoną Islandię czy spróbować swoich sił w wysokogórskiej wspinaczce w Alpach. Nie dostrzegamy przy tym, co się dzieje w naszym regionie – może otworzono nowe muzeum albo skansen, a może mieszkacie na skraju Parku Narodowego, którego dyrekcja prężnie działa i mogłaby Wam zaoferować jakieś pole do działania, a nie zdajecie sobie z tego sprawy? Rozejrzyjcie się wokół siebie, po „swoim” terenie. Znajdźcie miejsca, które są warte odwiedzenia, wybierzecie się tam na rajd i udokumentujcie go. Możecie wysłać nam sprawozdanie w formie artykułu, zdjęć, filmików, prezentacji multimedialnej… Możecie też zabrać ze sobą młodszych kolegów, najlepiej po wcześniejszym zapoznaniu się z miejscem, do którego chcecie się udać.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, linki

40
pkt.

446: „Rozwój ciekawości świata nie tylko we własnym gronie”

Wędrownictwo opiera się również na służbie, szeroko pojętej. Nie wystarczy, że będziecie we własnym gronie odkrywać świat, bawić się, uczyć i podróżować. Powinniście również znaleźć dla siebie pole służby. Spróbujcie rozbudzić ciekawość w młodszych kolegach – zorganizujcie dla harcerzy i zuchów z Waszego środowiska grę miejską lub terenową, która będzie bazowała na rozwijaniu w nich naturalnej ciekawości świata i która pomoże im odkryć zapomniane miejsca, znajdujące się w Waszym regionie. Możecie oprzeć na tym zadaniu cały biwak dla kilku drużyn.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, konspekt

40
pkt.

445: „Geocaching – a real-world treasure hunt”

Nie tylko harcerze świetnie się bawią na grach miejskich i terenowych. Istnieje taka inicjatywa również w sferze „cywilów”. Na stronie www.geocaching.pl znajdziecie dokładne instrukcje; załóżcie sobie konto na tym portalu, znajdźcie kilka skarbów w swoim otoczeniu, załóżcie swoje skrzynki. Prześlijcie nam zdjęcia tego, co znaleźliście i tego, co schowaliście oraz Wasz login.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, link

50
pkt.

444: „Fabryki komórkowe”

Posługując się różnorodnymi źródłami informacji, dowiedzcie się, jakie znaczenie mają związki produkowane przez mikroorganizmy w światowej produkcji dodatków do żywności oraz szeroko rozumianej grupy farmaceutyków. Co oznacza termin „fabryki komórkowe” i czy ludzkość potrafi się bez nich obyć. Zorganizujcie seminarium, na które zaproście swoich rówieśników szkolnych lub też inny zastęp wędrowniczy, na którym zaprezentujecie zdobytą wiedzę oraz przeprowadzicie krótką debatę na temat zalet związków produkowanych drogą chemiczną oraz produkowanych przez mikroorganizmy. Być może rezultatem Waszej pracy będzie artykuł popularnonaukowy, który uda się Wam opublikować w miejscowej prasie.

Dokumentacja: kopia artykułu

50
pkt.

443: „Moja kumpela Nauka”

Nauka to elegancka pani, dama o wyrafinowanych manierach, którą należy odwiedzać z rozwagą i przygotowaniem. Waszym zadaniem będzie odszukanie informacji o odbywającej się wystawie wynalazczości i innowacyjności, festiwalu lub festynie naukowym, a następnie wzięcie w nim udziału. Wykorzystajcie tę okazję do poszerzenia swojej wiedzy o wynalazkach i nowych rozwiązaniach konstruktorskich. Przygotujcie fotorelację z wybranej imprezy, którą możecie opublikować w dowolny sposób na przykład w gazetce szkolnej lub hufcowej stronie internetowej. Następnie spróbujcie zorganizować swój festiwal. Proponujemy Wam zaprosić „Naukę” na własną imprezę. Festiwal nauki to coroczna impreza. mająca na celu popularyzację nauki, przygotowana przez różnorodne środowiska akademickie. Zorganizujcie taki festiwal nauki w Waszym hufcu, który będzie trwał przez minimum jeden dzień, w trakcie którego drużyny i zastępy z Waszego środowiska wezmą udział w kilku przygotowanych przez Was pokazach, prelekcjach. Postarajcie się zaprosić na to wydarzenie również znajomych ze szkoły. Być może uda Wam się zorganizować jakieś laboratorium lub przygotować ciekawy pokaz filmów. Tematyką festiwalu powinny być, jak się domyślacie, technologie przyszłości. Do współpracy warto zaprosić ludzi nauki z Waszej miejscowości lub okolicy, nauczycieli lub rodziców. W przygotowaniu tej imprezy pomocne Wam także będą zrealizowane przez Wasz zastęp także inne zadania z tego obszaru. Niech nauka będzie z Wami!

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, harmonogram działań

10
pkt.

442: „Pierwsza praca”

Przed rozpoczęciem przygody na rynku pracy warto jest pozyskać trochę niezbędnej wiedzy, która ułatwi Wam stawianie pierwszych kroków w pracy. Nauczcie się pisać CV i listy motywacyjne, dowiedzcie się, jaką przewagę na rynku pracy daje Wam doświadczenie zdobywane w ZHP i jak formułować punkty CV z tym związane. Skonsultujcie dokumenty np. z doradcą zawodowym – na pewno ktoś taki znajdzie się wśród Waszych znajomych.

Dokumentacja: kopie prac

10
pkt.

441: „Czy słusznie boimy się elektrowni jądrowych?”

Energia jądrowa wciąż budzi wiele kontrowersji oraz wzbudza strach w społeczeństwie. Tymczasem polski rząd i przepisy unijne sprawiają, że jesteśmy coraz bliżej decyzji o wybudowaniu elektrowni jądrowej w Polsce. Jakie jest Wasze zdanie? Przeprowadźcie dokładny zwiad w prasie i literaturze. Znajdźcie argumenty za i przeciwko budowie takiej elektrowni, a następnie zorganizujcie kampanię informacyjną na temat elektrowni jądrowych, w której rzetelnie poinformujecie społeczność o zaletach i wadach pozyskiwania energii w ten sposób. Stwórzcie plakaty, ulotki informacyjne, być może stronę internetową.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, link do strony

20
pkt.

440: „Akcja czytania dzieciom”

Wszystkie dzieci przebywające w hospicjum lub na szpitalnych oddziałach dziecięcych nie mają organizowanej zbyt dużej ilości rozrywek. W większości przypadków, jeśli tylko zdrowie na to pozwala, czas organizują sobie same, w gronie małych pacjentów. Wykonajcie zadanie, które umili im czas spędzany na szpitalnej sali. Zorganizujcie akcję czytania dzieciom. Wybierzcie najciekawsze bajki i opowiadania, udajcie się do wybranego hospicjum lub szpitala (ew. do świetlicy środowiskowej, domu kultury) i zapoznajcie małych pacjentów z interesującymi opowieściami. Oczywiście zgodę na takie działanie musi jak zawsze wyrazić komenda hufca, a także ordynator oddziału lub odpowiedni kierownik w hospicjum. A może nawiążecie współpracę z lokalną biblioteką? Przed rozpoczęciem akcji nauczcie się ładnie czytać wybrane fragmenty. Tutaj nie może być mowy o jąkaniu, monotonnym czytaniu, braku zaangażowania lub innych niedoskonałościach. To dzięki Wam ponury, szary świat szpitalny nabierze barw i radość popłynie szerokimi strumieniami.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, lista miejsc objętych akcją

20
pkt.

439: „Razem łatwiej”

Jednym z przesłań twórcy skautingu Roberta Baden-Powella jest pozostawianie świata trochę lepszego, niż go zastaliśmy. Każdego dnia i poprzez wszystkie nasze działania, czy to bezpośrednio czy pośrednio, staramy się je realizować. Pamiętajcie, że każde działanie może być jeszcze lepsze albo łatwiejsze do przeprowadzenia, gdy posiadacie sojuszników. Wystarczy rozejrzeć się, aby zobaczyć, że jest wiele organizacji pozarządowych i samorządów terytorialnych, których działania wpisują się również w naszą misję. Poszukajcie sojuszników i zrealizujcie wspólnie projekt. Może być to impreza dla dzieci albo jakieś inne przedsięwzięcie, wszystko zależy od Waszej i Waszych sojuszników kreatywności. Wspólnie zrealizujcie przesłanie Naczelnego Skauta Świata!

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, lista sojuszników

30
pkt.

438: „Przewodnik bez barier”

Osoby niepełnosprawne fizycznie są wokół nas. Miejsca publiczne, z których korzystają wszyscy, nie są dostosowane w wystarczającym stopniu dla osób niepełnosprawnych. Nie ma podjazdów ani wind dla wózków inwalidzkich, nie ma poręczy, a drzwi są za wąskie. Zaangażujcie się w opracowanie broszury informacyjnej lub strony internetowej, w której zawrzecie opisy miejsc łatwo dostępnych dla osób niepełnosprawnych w Waszej okolicy/dzielnicy/miejscowości. Wykonajcie zdjęcia i mapki dojazdów do obiektów. Opiszcie, co w danym miejscu można załatwić i jakie są ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, w jakim są one stanie. Pamiętajcie, żeby opisać nie tylko urzędy i instytucje z Waszej okolicy, ale także lokale gastronomiczne, biblioteki i wszystkie inne miejsca publiczne, z których korzystamy na co dzień. Zastanówcie się też, gdzie ich brakuje, spróbujcie interweniować, może uda się Wam zainicjować likwidację barier w danym miejscu.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,  link do strony

30
pkt.

437: „Hospicjum – wielkie potrzeby, Twoja wielka pomoc”

Hospicjum to miejsce, gdzie trafiają dzieci i dorośli nieuleczalnie chorzy. Nie wszyscy potrafią pracować w takim miejscu. Tylko wybrani wolontariusze mają na tyle mocną psychikę, że sami dobrowolnie zgłaszają się do pomocy w hospicjum. Może Wy też tacy jesteście i tak chcecie? Nie trzeba pracować bezpośrednio przy chorych. W hospicjum można wykonywać inne potrzebne prace, które pomogą personelowi. Zgłoście się zastępem do najbliższego hospicjum i zaoferujcie swoją pomoc w przygotowywaniu posiłków, sprzątaniu pomieszczeń i myciu naczyń. Może pracujący tam personel zaproponuje Wam jeszcze inne prace. Wystarczy, jeśli jasno i wyraźnie zakomunikujecie, że nie chcecie pracować bezpośrednio przy chorych, abyście mogli pomagać w inny sposób. A może nie chcecie się izolować od chorych? Oni tak bardzo potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, zwyczajnej rozmowy, krótkiego spaceru po terenie hospicjum, świeżej herbaty albo przeczytania gazety. Czasami poproszą o poprawienie pozycji na łóżku lub podanie tacy z kolacją. To trudna praca, ale bardzo potrzebna. Służba w tym miejscu jest bardzo wartościowa. Chcąc podjąć współpracę z hospicjum, musicie zaopatrzyć się w biały fartuch i obuwie na zmianę.

Dokumentacja: zakres obowiązków, potwierdzenie wolontariatu z hospicjum

40
pkt.

436: „Moja cegiełka w budowaniu Polski”

Coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem pracy, a zarazem boi się zaryzykować i zrealizować własny pomysł. Zapoznajcie się z wymaganiami dotyczącymi zakładania działalności gospodarczej, znajdźcie sposoby pozyskiwania środków oraz możliwości uzyskania ulg podatkowych. Zorganizujcie w hufcu w spotkanie dla wędrowników i instruktorów dot. tej tematyki. Jeśli w okolicy działa Inkubator Przedsiębiorczości lub Izba Przemysłowo-Handlowa, to warto skierować się do nich z prośbą o szkolenie z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej (kurs taki może być oczywiście skierowany nie tylko do harcerzy). A może właśnie w Waszej wędrowniczej paczce znajdzie się wspólny pomysł na biznes?

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

40
pkt.

435: „Ciekawsza godzina”

Wiecie, że, największym wrogiem zabawy jest nuda. W ciężkiej pracy również przydaje się mile spędzona przerwa. Dzieci, które przebywają w świetlicy zazwyczaj odrabiają lekcje lub bawią się wciąż tymi samymi zabawkami i w ten sam sposób. Zorganizujcie zajęcia o tematyce harcerskiej, przynajmniej raz w tygodniu, dla dzieci korzystających ze świetlicy środowiskowej najbliżej harcówki lub w świetlicy szkolnej, w której działa Wasza drużyna. Zajęcia nie muszą być długie, ważne aby zaproponować dzieciom coś nowego, ciekawszego.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

434: „Wykluczenie cyfrowe”

Młodzi ludzie w większości doskonale radzą sobie z obsługą komputera. Niestety sporo dorosłych osób dotyka problem wykluczenia cyfrowego, nie tylko dlatego, że nie mają komputerów w domu, ale również dlatego, że nie potrafią z nich korzystać. Aby ograniczyć ten problem w Waszym środowisku lokalnym, opracujcie kurs z podstaw obsługi komputerów i korzystania z Internetu. Zorganizujcie zajęcia z pomocą takich partnerów jak Dom Kultury, Urząd Miasta lub szkoła. Program kursu przygotujcie w formie dokumentu w pdf. Zaproście na warsztaty rodziców, dziadków zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników z Waszego hufca.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, dokument pdf

50
pkt.

433: „Koncert charytatywny”

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że na świecie zazwyczaj brakuje pieniędzy. Osoby chore, potrzebujące często borykają się z problemem braku środków finansowych na swoje leczenie lub poprawienie statusu. W takich przypadkach często pomagają finanse pozyskane podczas koncertu charytatywnego. Podejmijcie zastępem to wyzwanie – zorganizujcie koncert, z którego dochód przeznaczycie na pomoc wybranej chorej lub w inny sposób potrzebującej osobie. Zacznijcie od ustalenia harmonogramu działań zmierzających do organizacji koncertu. Podzielcie się obowiązkami. Udajcie się do odpowiednich instytucji, które pomogą Wam znaleźć odpowiednią osobę potrzebującą. Zapoznajcie się z jej przypadkiem, zaproponujcie pomoc w postaci organizacji koncertu. Zbierzcie wszelką dokumentację i poznajcie historię osoby, dla której to wszystko robicie. Uzyskajcie zgodę komendy hufca na podjęcie takich działań. Pójdźcie z oficjalnym pismem do osoby, która pomoże Wam znaleźć miejsce na realizację przedsięwzięcia. W takich przypadkach warto rozmawiać z kierownikami domów kultury, świetlic miejskich, czy klubów osiedlowych. Gdy uzyskacie już zgodę na organizację koncertu, zastanówcie się nad listą zespołów, które zaprosicie do wystąpienia. Warto tutaj pamiętać o tym, aby muzyka na koncercie była dobrana odpowiednio do odbiorców. Sugeruje się unikać ciężkich rytmów, a w szczególności niepozytywnych treści. Zaproście wykonawców, podając charakter koncertu. Ustalcie cenę biletu oraz zaproście gości – sponsorów, władze miasta, gminy, dyrekcje szkół, rodziców i wszystkie zuchy, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników. Promujcie koncert w lokalnych mediach. Każda suma pieniędzy zebrana podczas koncertu będzie satysfakcjonująca dla osoby, dla której to wszystko robicie. Zastanówcie się, czy przy okazji organizacji takiego muzycznego przedsięwzięcia nie warto zorganizować gier i zabaw dla dzieci.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, harmonogram działań

10
pkt.

432: „Pomnik pomnikowi nie równy”

Tyle razy już zapewne staliście pod pomnikiem podczas obchodów świąt narodowych, a czy zastanawialiście się czy są też inne rodzaje pomników? Dowiedzcie się gdzie w Waszej okolicy znajdują się pomniki przyrody, a może nawet gdzieś w pobliżu znajduje się rezerwat przyrody. Zorganizujcie wycieczkę szlakiem tych pomników, czy też do rezerwatu dla młodszej drużyny. Na jej zakończenie przygotujcie quiz z wiedzy dotyczącej pomników przyrody, a także z wiedzy uzyskanej podczas wycieczki.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, quiz

20
pkt.

431: „Smacznego, smacznego życzymy Wam…”

Wspólne ucztowanie jednoczy ludzi. To prawda, o której prawie każdy z nas wie. Poza tym brak wody i jedzenia znacznie osłabia organizm. Jednak jak często zasiadacie do wspólnych posiłków w uroczystej oprawie? Zorganizujcie wigilijkę dla drużyny. Stwórzcie odpowiedni nastrój. Niech na Waszym stole znajdzie się 12 różnych potraw, pochodzących z różnych regionów Polski, oczywiście przygotowanych przez Was samych, a może nawet wspólnie przygotujecie potrawy. I oczywiście nie zapomnijcie o Świetle Betlejemskim.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, lista potraw

20
pkt.

430: „Gotuj razem z nami”

Zróbcie książkę kucharską Waszego zastępu, która będzie Wam towarzyszyć nie tylko na wyjazdach, ale i na co dzień. Niech zawiera przepisy Waszych ulubionych dań, ciast itp. Także niech znajdą się w niej przepisy posiłków biwakowych i obozowych oraz kilka przykładowych jadłospisów (np. jadłospis biwaku, obozu wędrownego). W jadłospisie uwzględnijcie zapotrzebowanie odżywcze osób w Waszym wieku. Ponadto pokażcie efekty Waszego kucharzenia :)

Dokumentacja: kopia książki

20
pkt.

429: „Gdzie biegniesz? – Po zdrowie!”

Jogging, joga, nordic walking, squash, tower running, aerobik, znacie jeszcze jakiś ciekawy sport? Wybierzcie zastępem aktywność, która będzie pasowała wszystkim i dwa razy w tygodniu spotykajcie się, aby rozwijać swoją sprawność fizyczną. Załóżcie dzienniczek ćwiczeń w programie np. MS Excel, w którym będziecie notować swoje postępy. Nie zapominajcie o rozgrzewce przed ćwiczeniami, starajcie się wzajemnie motywować. W kilka osób zawsze łatwiej jest osiągnąć cel. Poprawicie nie tylko swoje zdrowie ale potrenujcie również systematyczność i umiejętność przezwyciężania własnych słabości. Uzupełnijcie dzienniczek ćwiczeń, aby zawierał rodzaj sportu, frekwencje, czas ćwiczeń, dołączcie również wykresy graficzne obrazujące Wasze postępy, będą Was motywować w chwilach słabości.

Dokumentacja: dzienniczek

30
pkt.

428: „Wędrówką jedną życie jest człowieka. Idzie wciąż, dalej wciąż. Dokąd? Skąd?”

Wędrowanie to nieodłączny element wędrownictwa. Zapewne już tyle razy wędrowaliście w dzień, przemierzaliście kolejne szlaki, kilometry. A czy wędrowaliście kiedyś nocą? Podejmijcie to wyzwanie. Zorganizujcie nocną wędrówkę i wyruszcie na nią całym zastępem, a może nawet drużyną? Jak bardzo odmienna jest natura w nocy, ile rzeczy można usłyszeć wsłuchując się w nocną ciszę lasu? Wasze wrażenia, spostrzeżenia przedstawcie w formie graficznej.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

40
pkt.

427: „Gotowanie to sztuka”

Łatwo jest coś ugotować mając do dyspozycji zasoby domowej kuchni (kuchenka, garnki, blat, itp.). Sztuką jest przygotować posiłek podczas wędrówki, obozu wędrownego, mając do dyspozycji kawałek ziemi, ognisko i mały garczek, może jeszcze patelnię. Podczas jednej z wędrówek (może nawet rowerowej) przygotujcie właśnie w taki sposób posiłek. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa, wybraniu odpowiedniego miejsca itp. Przyślijcie nam przepis, oraz zdjęcia wykonane podczas gotowania.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, przepisy

40
pkt.

426: „3, 2, 1, start!”

czyli rozgrywki sportowe. Ile razy oglądaliście mecz w telewizji? Ile razy śledziliście zmagania olimpijczyków? Zamiast śledzić i siedzieć przed telewizorem – ruszcie się, w końcu ruch to zdrowie. Zorganizujcie rozgrywki sportowe, na zimowisku, w ramach NAZ, lub po prostu podczas trwania roku harcerskiego, dla całego hufca lub danej metodyki. Przygotujcie plan przedsięwzięcia, uzyskajcie zgodę komendanta. Zaangażujcie w działania komendę hufca (niech np. obejmą swym patronatem rozgrywki, zasponsorują nagrody).

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

40
pkt.

425: „Góry to ludzie, którzy je noszą w plecaku.”

Zapewne słyszeliście piosenkę, której fragmentem jest tytuł zadania, a może nawet umiecie ją zaśpiewać. Jak wiecie wędrówka to nieodłączny element metodyki wędrowniczej. Tym razem proponujemy Wam szczególną wędrówkę, a mianowicie „szlakiem” Korony Gór Polskich. Dowiedzcie się wraz z zastępem (drużyną), które szczyty górskie należą do Korony Gór Polskich. Dowiedzcie się kto już zdobył Koronę Gór Polskich, może akurat jest to ktoś z Waszych znajomych, z Waszej okolicy. Spośród szczytów Korony wybierzcie minimum cztery, na których jeszcze nie byliście i zdobądźcie je. Stwórzcie foto album z Waszych wędrówek.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

424: „Wiosna, ach to Ty”

Czemu więc nie wybrać się na wycieczkę, może nawet kilkudniową wyprawę. Zamiast typowej wędrówki wsiądźcie na rowery, weźcie plecaki i wyruszcie w świat. Sprawdźcie gdzie w okolicy znajdują się szlaki rowerowe i wyruszcie na nie. A może zawsze chcieliście zwiedzić jakiś zakątek Polski, ale nigdy nie mieliście czasu? Teraz jest czas na to, aby zrealizować właśnie to marzenie. Podejmijcie wyzwanie i zwiedźcie świat na dwóch kółkach. Nie przepadacie za dwoma kółkami, albo to dla Was za mało? Nic straconego – niejedna jaskinia stoi przed Wami otworem. Stańcie się na chwilę speleologami i zwiedźcie polskie jaskinie. Zapoznajcie się z ich budową, elementami w nich występującymi. Może w jakiejś przenocujecie? Pamiętajcie by robić to z głową i pod okiem osoby z uprawnieniami.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

50
pkt.

423: „Pionierka pionierce nie równa”

Ile razy podziwialiście elementy pionierki wykonane przez inne drużyny, szczepy? Teraz przyszedł czas na działanie. Podczas akcji letniej wykonajcie ciekawą, przydatną pionierkę (kilka elementów), która będzie służyć Waszemu zastępowi, a może i całej drużynie. Jedziecie na Watrę, bądź jako kadra na obóz? Nic straconego – wykonajcie pionierkę do harcówki Waszej drużyny, szczepu bądź hufca. Niech będzie ona ciekawą, przydatną, i „używaną” przez wszystkich w ciągu roku. To może być tablica ogłoszeń, ławka, kosz na śmieci, huśtawka i wiele, wiele innych. Kreatywność wędrowników w końcu nie zna granic.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

20
pkt.

360: „Wirtualna pamięć”

Stwórzcie przy okazji dowolnej rocznicy, związanej z pozytywnym wydarzeniem z historii Polski, wirtualny foto-kolaż, który sprawi, że ludzie w ciekawy sposób przypomną sobie o czymś, o czym Waszym zdaniem warto pamiętać. Wypromujcie go na społecznościowym portalu. Ile osób go zobaczyło? A może ktoś coś o nim pisze? Śledźcie wasz kolaż! Pamiętajcie o zasadach netykiety i o estetycznej formie.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć, linki

30
pkt.

359: „Ofiara dla kraju to nie tylko wojna.”

Po 1945 roku w Polsce wojny już oficjalnie nie było. Nie oznacza to jednak, że Polacy nie musieli walczyć o wolność swojego kraju. Przez kolejne 45 lat nasza suwerenność była mocno ograniczana przez przymusową przyjaźń ze Związkiem Radzieckim. Dowiedzcie się dlaczego mówi się, że Polska odzyskała suwerenność dopiero w 1989. Przeprowadźcie grę po miejscach w Waszej okolicy, związanych z ruchem opozycyjnym w tamtym czasie. Poznajcie lokalnych bohaterów opozycyjnych, walczących o wolną Polskę. Pomyślcie także o poświęceniu i zasługach nie tylko polityków, ale także wynalazców, literatów, pionierów krajoznawstwa.

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,

30
pkt.

358: „Z kart Polskiej historii”

Znajomość historii swojego kraju jest jedną z cech prawdziwego patrioty! Jak ze znajomością wszystkich królów polskich, rozbiorów, wojen, w których brali udział Polacy i bitew u uczniów Wazej szkoły? Kim był Józef Piłsudski? Kim była Maria Skłodowska- Curie, kim Lech Wałęsa? Czego dokonali? Są postaci, których nazwiska po prostu trzeba znać. Ale oprócz nazwisk warto znać dokonania tych bohaterów. Możecie sprawić, że choć część Waszych kolegów ze szkoły zainteresuje się tym tematem. Zorganizujcie w waszej szkole konkurs ze znajomości biografii któregoś z wielkich patriotów, innej ważnej postaci (np. ze świata nauki) lub jakiegoś okresu historycznego naszego kraju. Pamiętajcie, aby przybrał on formę ciekawego teleturnieju, być może „Kocham Cię Polsko” lub „Jeden z dziesięciu”? Konkurs może mieć miejsce przy okazji akademii patriotycznej, święta szkoły czy innej uroczystości. Zaproście do współpracy nauczycieli z Waszej szkoły. Tworząc pytania i odpowiedzi sami również poznacie dokładnie tę osobę, okres. Pokażcie nam, jak dobrze poznaliście wybraną osobę wysyłając do nas arkusz pytań oraz zdjęcia z ogłoszenia wyników konkursu. Powodzenia!

Dokumentacja: od 5 do 10 zdjęć,  arkusz