Wieloletnia propozycja programowa ZHP

Często zadawane pytania

Często zadawane pytania

Kolejna propozycja programowa? Po co, komu, czemu…
Nie kolejna tylko zupełnie nowa. Na pewno brakuje wam dreszczyku emocji i adrenaliny! Dlatego rozpoczynamy wielki Turniej Zastępów i Gromad. Pokażcie, że jesteście najlepsi w całym ZHP, zgarnijcie cenne nagrody i niewiędnący laur chwały!
Ale to chyba nie dla nas… na pewno będzie jakaś super poprzeczka, której nie przeskoczymy!
Pamiętacie co mówił Bi-Pi? Najważniejsze są zastępy! Jeśli macie aktywnie działający zastęp to połowa sukcesu za wami, a jeśli nie macie… najwyższy czas wziąć się do pracy! Blask turnieju niech oświetla wam drogę w tworzeniu najlepszej harcerskiej ekipy. KAŻDY zastęp jest mile widziany, Zastępy Zastępowych tym bardziej. W zuchowej grupie wiekowej siłą rzeczy udział biorą nie poszczególne szóstki, a całe gromady.
A co jeśli w naszej drużynie nie ma Zastępu Zastępowych?
Każda drużyna powinna mieć jakąś formę pracy z jej kadrą. Może u was nie nazywacie tego Zastępem Zastępowych, bo na regularne spotkania przychodzą także inni funkcyjni (przyboczni, podzastępowi)? A może doszkalacie się i integrujecie w ramach zbiórek Rady Drużyny? Każdy taki kadrowy zastęp może wziąć udział w turnieju o ile składa się przynajmniej z 5 osób.
Super! To kiedy zaczynamy? Na taki turniej to chyba trzeba długo czekać…
BUM! W październiku start kolejnej edycji.
A gdzie i kiedy meta? Czy będziemy tak pędzić w nieznane na zawsze?
Turniej będzie trwał od roku 2014 do roku 2018, każda nowa edycja będzie się rozpoczynać w październiku. Jedna edycja to jeden rok harcerski (1.10 – 30.06). Wszystko co dobre szybko się kończy, więc nie marnujcie swojej życiowej harcerskiej szansy!
A jak to wszystko będzie przebiegało po starcie?
W każdym roku turniej będzie miał trzy etapy; jesienny, zimowy i wiosenny. Po każdym z nich będziecie mogli podsumować swoją pracę i zaplanować kolejne działania. Etap jesienny rozpoczyna turniej w danym roku harcerskim czyli w październiku, etap zimowy trwa od stycznia do marca, a wiosenny od kwietnia do czerwca.
Wszystko super, tylko jak się zgłosić? Chyba nie trzeba jechać do Warszawy na cały rok?
Zadania wykonujecie w swoim środowisku, chociaż to nie wyklucza poznawania nowych miejsc, a w tym np. Warszawy. Zgłosić się możecie na początku każdego etapu. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie wielkiej turniejowej przygody. W każdym etapie „deadline” to ostatni dzień miesiąca. Czyli jeśli zdecydujecie się dołączyć np. w etapie zimowym, to macie czas na zgłoszenia do końca stycznia. Tylko po co marnować tyle czasu?
A co oprócz zgłoszeń musimy zrobić, żeby stać się zawodnikami turnieju?
Przede wszystkim musicie posiadać to, co najważniejsze, czyli zastęp/gromadę. Musicie zrobić sobie zdjęcie z kartką, na której będzie widniała nazwa Turnieju i właściwa edycja, a także opisać znaczenie nazwy waszego zastępu/gromady. Ponieważ są to zadania wstępne ich niewykonanie skutkuje dyskwalifikacją.
Czyli jeśli teraz nasza drużyna nie pracuje systemem zastępowym to jesteśmy zdyskwalifikowani?
Nie! Możecie przy okazji turnieju zacząć swoją przygodę z zastępami od zera. Ważne jednak, abyście działali zastępami nie tylko podczas trwania współzawodnictwa. Zastęp nie może być sztucznym tworem, on musi żyć waszym działaniem, cały czas. Bardzo ważną rzeczą jest posiadanie obrzędowości!
Obrzędowość… coś tam kiedyś na kursie słyszeliśmy…
Obrzędowość to wszystko to, co będzie identyfikowało wasz zastęp i wyróżniało go na tle innych. Są to między innymi nazwa, zwyczaje i obrzędy oraz proporzec. Warto zadbać o kronikę i stronę internetową, a jeśli czujecie taką potrzebę możecie posiadać bohatera. W przypadku gromad zuchowych zasady są podobne, z tym, że zamiast proporca będzie to totem.
Proporzec/totem… ale po co?
Każdy szanujący się zastęp powinien mieć proporzec, przede wszystkim żeby podkreślić swoją obrzędowość, ale też żeby zdobywać na niego naszywki po każdym etapie turnieju. Nie inaczej jest z gromadami zuchowymi, dla których totem jest ważnym elementem tożsamości. Kolejne naszywki = prestiż. Poza tym zawsze przyda się 30 punktów premii, które za niego otrzymacie na koniec każdej edycji. No i możecie się dobrze bawić przy jego projektowaniu i wykonaniu, a może zdobędziecie jakąś sprawność?
Czy naszą drużynę może reprezentować tylko jeden zastęp?
Nie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby udział wzięło kilka zastępów z jednej drużyny.
Czym będą te zadania i skąd się o nich dowiemy?
Jakiś czas temu opublikowana została nowa uchwała programowa. Zakłada ona sześć kierunków: harcerstwo w ruchu, aktywność społeczna, ciekawość świata, sprawności na całe życie, braterstwo oraz radosny patriotyzm. Na pewno każde środowisko znajdzie w tych tematach coś dla siebie. Wszystkie informacje znajdziecie w zakładce “Zadania”.
To już robiliśmy! Czy w zadaniach można spodziewać się jakiś nowości?
Tak, w każdej edycji pula zadań jest poszerzana. Już teraz możecie zobaczyć jakie nowości się pojawiły.
Mamy pomysł na własne zadanie!
To super! Możecie je zaproponować przed rozpoczęciem każdego etapu! Poszukajcie pomysłów na własne zadania w swoim środowisku lokalnym. Dodatkowych punktów nigdy za wiele!
Wykonamy zadania i co dalej? Ktoś przyjedzie je sprawdzić?
Za każde zadanie możecie zdobyć od 10 do 50 punktów – to dużo prawda? Jednak, aby osiągnąć maksymalną liczbę, postarajcie się, żeby wasze potwierdzenia zadań, czyli zdjęcia były czytelne i dobrej jakości. Nie musicie pisać długich sprawozdań, wystarczy, że będą one konkretne! Poza tym w ramach potwierdzenia niektórych zadań sprawdzane będą dodatkowo np. strony www oraz inne materiały w wersji elektronicznej. Za każdym razem rodzaj potwierdzenia będzie określony.
Dlaczego nie dostaliśmy punktów za uczestnictwo wszystkich członków zastępu/gromady?
Odpowiedź jest prosta – pewnie nie mogliśmy zobaczyć tego ani na zdjęciach ani w Waszym raporcie. Rada Turnieju niestety nie odgadnie co kto robił, za co kto odpowiadał oraz w jaki sposób razem współdziałacie. Jaki jest wniosek? Napiszcie nam o tym! 🙂
Instrumenty metodyczne - jasne! Zdobyliśmy! Tylko gdzie są nasze punkty?...
Być może zdobywaliście sprawności, być może włączyliście zadania w zdobywanie stopni, sprawności zespołowych, zadań zespołowych, projektów, znaków służb… Niestety nie wiemy o tym, zdjęcia nie mają takiej siły przekazu, abyśmy mogli to dostrzec. Dlatego prosimy – napiszcie nam o tym – co udało się komu zdobyć? Przecież to najlepszy moment na chwalenie się!
Jak wygląda wzorcowy raport?
Prosto i przejrzyście. Jesteście oceniani według konkretnych kryteriów. Rada turnieju przy każdym zadaniu wychodzi z założenia, że nie wie o Was nic. Dlatego musicie napisać nam rzeczy, które Wam wydają się oczywiste. Opiszcie nam kto zdobył jakie sprawności, czy jakie zadania do stopnia zostały spełnione, jak podzieliliście pracę w zastępie, w jaki sposób według Was osiągnęliście cel. Im szczegółowiej opiszecie nam wykonane zadanie tym lepiej dla Was! Pamiętajcie, że zwracamy uwagę na język i poprawność Waszych sprawozdań.
5 do 10 zdjęć, to przecież tak mało…?
Musicie poćwiczyć selektywny wybór. Zarówno za dużo zdjęć dołączonych do raportu, jak i za mało – obniża punktację za dokumentację. Warto więc wybrać te najlepsze, najbardziej reprezentacyjne zdjęcia, czasem może w ramach jednego zdjęcia stworzyć kolaż tak, by Rada Turnieju widziała realizację zadania z każdej możliwej strony oraz koniecznie – efekt końcowy!
Chcemy więcej i więcej. Ile zdań możemy wykonać?
Im większa wasza aktywność, tym więcej punktów. Nie ma limitu w ilości wykonywanych zadań, każde dodatkowe wykonane zadanie to dodatkowe punkty we współzawodnictwie dla waszego zastępu/gromady. Warto się starać!
Czy jesteśmy już najlepsi? Gdzie i jak to sprawdzić?
Wasze punkty znajdziecie na portalu www.turniej.zhp.pl, jak tylko Rada Turnieju oceni Wasze raporty. Będą one podstawą do zakwalifikowania do jednej z trzech kategorii: brązowej, srebrnej lub złotej. Ranking w grupach metodycznych będzie aktualizowany na bieżąco. Możecie śledzić swoje poczynania w dążeniu do tytułu mistrza i cieszyć się z osiągania coraz wyżej kategorii! System oceniania jest jawny i dostępny dla wszystkich w regulaminie. W razie wątpliwości zawsze możecie się zwrócić do organizatorów – kontakt poprzez portal turnieju.
Chcemy złota! Jak trafić do właściwej kategorii?
System automatycznie umieszcza zastęp/gromadę w danej kategorii na podstawie uzyskanych punktów (z zadań i premii). Po etapie jesiennym, aby uzyskać złoto należy zdobyć co najmniej 150 (srebro – 100, brąz – 50) punktów. Po etapie zimowym, aby utrzymać się w złotej kategorii należy uzyskać ponad 300 (srebrnej – 200, brązowej – 100) punktów. Natomiast pod koniec etapu wiosennego, kiedy wszystkie punkty i premie są zliczane, aby zyskać złoto należy mieć co najmniej 450 punktów (zrebro – 300, brąz – 150) punktów.
A nagrody?
Będą i nagrody! Po każdym skończonym etapie dostaniecie naszywkę na proporzec/totem – naprawdę warto go mieć, oraz dodatkowe punkty do kolejnego etapu (30) – naprawdę szkoda marnować czas. Jednak waszym celem jest tytuł ogólnopolskiego zastępu mistrzów/ogólnopolskiej gromady mistrzów, po jego zdobyciu otrzymacie cenne nagrody rzeczowe. Jakie? Niespodzianka!
Musimy w tym brać udział?
A dlaczego mielibyście nie spróbować? Może to właśnie wy jesteście najlepsi z najlepszych? To niepowtarzalna okazja, żeby dać sobie szansę na sukces. Jednak udział w turnieju nie jest obowiązkowy, możecie się w każdej chwili zgłosić i w każdej chwili zrezygnować. Nie poniesiecie z tego tytułu żadnych konsekwencji – poza tym, że tracicie niepowtarzalną okazję do pokazania, że jesteście najlepszym zastępem/gromadą. Warto spróbować!

PASSWORD RESET

REGISTER


LOG IN